Skanowanie przy starcie, rozładowana bateria, czarny ekran

Tak jak w tytule. Sytuacja wygląda następująco:

 

Podczas uruchamiania systemu znajomemu wyskoczyło, że znalazło jakiegoś robaka (skanowanie przy starcie AVAST) i chce skanować system (wszystko mówił mi przez telefon więc wiem tyle co mówił nie wiem dokładnie co się wyświetlało) kazałem odpalić skanowanie.

Słyszałem o wirusach, które potrafią uszkodzić sprzęt, bo z poziomu Windows można na przykład przetaktować układ graficzny… Trudno w to uwierzyć, możliwe że twój kolega podłączył zasilanie podczas pracy na baterii, to byłby wyjątkowy pech.

@lobos99 Co ma wirus przetaktowujący GPU do przepięcia spowodowanego podpięciem zasilacza po utracie zasilania z baterii?

 

Przede wszystkim, odłączyć zasilanie, baterię i po jakimś czasie sprawdzić czy chociaż BIOS się uruchomi… jak pójdzie to pół problemu z głowy.

Specem od avasta nie jestem, ale ten migający kusor (podkreślnik) może być pozostałością po utracie zasilania przy skanowaniu przed pełnym uruchomieniem windows - wtedy wystarczy naprawić bootloader (a może nawet wcisnąć F8 wybrać przy uruchamianiu i wskazać “ostatnia dobra konfiguracja”).