Składak, kompatybilność

Witam.
Planuje przebudować swojego pceta, jednak jestem w tym nowy i jedyne co rozumiem to, że nie wszystkie części mogą być kompatybilne z płytą główną. W sumie też wiem że procesor można podkręcać co też ma wpływ na wybór płyty głównej, ale nie mam w planach tego robić.
W każdym razie upatrzyłem sobie, części:

Karta graficzna:
nVidia GeForce GTX 660

Procesor:
i5-2500

Zasilacz:
SilentiumPC Supremo L2

RAM:
Kingstone HyperX Fury 8GB DDR4 2133MHz

Ale rodzi się pytanie “Co z płytą główną?”, czyli coś co mnie przerasta zupełnie. I czy dyski twarde nie mają też takich problemów z kompatybilnością? I tutaj proszę o pomoc. Jeżeli ktoś jest obeznany w temacie, bądź nawet i przypadkiem wie czy taka składanka ma prawo bytu, będę wdzięczny za pomoc.

Ten procesor obsługuje jedynie DDR3. Zasilacz ja bym wziął inny.

Czyli muszę znaleźć RAM DDR3? I co nie tak jest z zasilaczem?

W pełni powinien wystarczyć ten zasilacz: SilentiumPC Vero L1 500W. Tańszy i da radę. Płyta główna pod ten procesor: np. Asus H61M-K H61, dostępna w jednym ze sklepów (szukać na socket 1155). Wtedy w grę wchodzą pamięci RAM DDR3. Procesor i5-2500 nie jest stworzony do podkręcania, co innego i5-2500K.

nie za bardzo rozumiem sensu kupna starego procesora i5-2500, jak za mniejsze pieniądze możesz kupić g4560, który ma praktycznie taką samą wydajność, masz wtedy nową platformę,nowe ramy i możesz tam włożyć za jakiś czas np. i7-7700

Nie inwestuje w chłodzenie, tylko to z boxa , a trochę boje się że ta mała szansa na spalenie procesora padnie na mnie, dlatego nie podkręcam. Poza tym zwykły 2500 znalazłem za 450zł, a 2500k nie mogę zamknąć w 600zł (nowy model).

O, w końcu to jakoś zaczyna wyglądać, dziękuje. Czyli karta graficzna wejdzie na płytę główną? A układ pamięci RAM na tę płytę 2 x 4GB byłby dobry? I jeszcze jedno, dyski twarde nie mają problemów z kompatybilnością?

Jeżeli procesor nie będzie podkręcany, chłodzenie boxowe powinno wystarczyć, tak jak i sam procesor bez K w nazwie :slight_smile:
Dokupić jeszcze dwie kości RAM (takie same), np. właśnie po 4GB (w pełni wystarczą pod ten zestaw) a dyskami nie trzeba się martwić, aby były pod SATA :slight_smile:

[quote=“karnistery, post:5, topic:529242”]
nie za bardzo rozumiem sensu kupna starego procesora i5-2500, jak za mniejsze pieniądze możesz kupić g4560, który ma praktycznie taką samą wydajność[/quote]
Jakaś różnica musi być, ale ciekawa opcja, tylko teraz szukać płyty głównej od nowa.

Chodziło mi o 2 kości, źle zostałem zrozumiany/ źle się wyraziłem. Na ten zestaw w pełni wystarczy 8 GB :slight_smile:

A, okej, wyjdzie taniej. Gdyby jednak okazało się że w boxie nie ma chłodzenia, potrzebne będzie dokupienie go, czy procesor poradzi sobie bez większych katuszy?

Kolego, ja mam taką sugestię. Jako że szukasz sprzętu sprzed dobrych kilku lat, może po prostu podaj budżet i poszukamy gotowego złozonego komputera. Moim skromnym zdaniem, inwestycja w używane części + kilka nowych i składanie z tego zestawu wychodzi średnio opłacalnie. Wydaje mi się, że jakbyś kupił gotową budę, to mógłbyś w cenie jaką masz założoną, wyrwać procka minimum 1 generację świeższego. O ile kupowanie SSD nowego ma sens, o tyle kości i zasilacza nie zawsze (przy starej grafice i procku).

Coś koło 1800/2000zł, obecnie zamknąłem się w około 1600zł.
Aż tak stare są to części? Dobrze że zajrzałem na to forum

Trzeba będzie dokupić to chłodzenie. Można też się zastanowić nad drugim zestawem, czyli propozycją z pentiumem, jaka już padła wyżej. Pentium G4560, do tego np. ASRock H110M-HDV i można montować pamięci DDR4. Zasilacz i dyski zostają takie same.

Chcesz system też zmieścić w cenie? Zależy Ci bardziej na wydajności czy nowych częściach? Do czego to ma być komputer?
Pricesor i5-2500 to druga generacja, czyli sprzed 5 lat.

Lelem
Tyle opcji się rodzi, że zobaczę która będzie najlepsza pod koniec.

axis85
Najlepiej jeżeli mógłbym dysk przenieść (jeżeli jest taka możliwość), wtedy nie byłoby potrzeby zakupy systemu. PC do grania (jeśli pójdzie wiesiek 3 to już nieźle).
Jeżeli części byłyby używane ale miałbym na nie gwarancje to chętnie bym się nimi też zajął.

Jaki masz system? Przeniesienie dysku nie jest podstawą do zachowania licencji na system, doczytaj sobie.
Tu masz przykład markowego komputera z dobrym, nowszym prockiem i dobrą grafiką, system też masz w cenie:
http://allegro.pl/gracz-dell-9010-st-i7-3770q-8gb-500-gtx-1050ti-w10-i6840768896.html

Nie no mam wina 7 i chętnie bym przy nim został, ew przeszedł na wina 8, ale 10 mnie odstrasza. Ale w sumie jakbym się już jej nauczył to całkiem niezła propozycja.

Ja bym jednak stawiał na win 10, 7 ma już swoje lata…
Jak chcesz bardziej zaszaleć to np. coś takiego:
http://allegro.pl/dell-optiplex-990-i7-2600-4x3-8-8gb-ati-i6845236903.html
do tego za resztę kupujesz lepszy zasilacz, grafikę i ewentualnie SSD.

Kurcze jak za taką cenę to trochę się obawiam w jakim stanie jest ten drugi.

To jest ta sama generacja, co chciałeś kupować gołego procka, gorszego, bez budy, bez pamięci, bez płyty, bez systemu.
Takie są ceny rynkowe :slight_smile:. Jak masz brać, to lepiej markowy używany niż składak samoróbka. Ten wyżej jest też używany, ale z gwarancją.