Składanie kompa - dobre rady, szczególnie odnośnie m/b

Cześć. Tak się składa, że mojego obecnego peceta nie składałem ja - wymieniałem w nim tylko w czasie późniejszym grafę, RAMy i zasiłkę. Stoję więc teraz przed problemem złożenia kompa od zera. Trudne to chyba nie jest, macie jakieś dobre rady? Wydaje mi się, że najtrudniej będzie z płytą główną - gdzieś czytałem, że trzeba zrobić jakąś izolację od obudowy czy coś. Także w skrócie - o czym muszę wiedzieć, zanim zacznę składać kompa?

Konfiguracja nowej maszyny:

MSI P43 Neo-F

Intel E5200

Palit GeForce 7600 GT

Patriot LLK 800MhZ CL4 2x1GB

Samsung F1 320GB

Cooler master Elite 334 czarna

Pioneer DVR-216D czarna

Corsair 450VXEU 210zł

Komp oczywiście nie jest dla mnie (vide: stopka)

w sumie to jest to łatwe, tylko jak montujesz płyte to na takich podstawkach (żeby luty od dołu płyty nie dotykały tej blachy w budzie). Dalej podłączasz wszystkie kable, a jak je podłączyć to masz napisane w instrukcji, dalej wkłądasz ramy, podłączasz dyski i napędy i na końcu grafe i inne karty rozszerzeń.

Oczywiście do wszystkiego co potrzebuje dodatkowe zasilanie to je podłączasz.

No o tym że to co trzeba przykręcić to przykręcasz.

No i to chyba na tyle.

A te podstawki? Skąd je wziąć xP? I mają być one po tej stronie płyty na której nie ma gniazd?

Te podkładki powinny być w pudle z obudową i je przykręcasz do tej blachy, gdzie się przykręca mobo i na te podstawki przykręcasz płyte.

W teorii łapię - jak będą problemy z praktyką to się odezwę :slight_smile:

A montując CPU nie potrzebuję jakiejś pasty termoprzewodzącej?

potrzebujesz,

dobre są m.in. arctic silver 5 i zalman stg 1

Ale jak nie będziesz robić OC lub jakieś małe OC robisz to wystarczy wiatrak boxowy i pasta boxowa (jest już nałożona na radiator)

Póki co nie będę robił OC, bo to i tak nie mój komp, a stary właściciel przechodzi na niego z Durona 700 mHz :slight_smile:

Tep odkładki są miedziane? Takie z gwintem z jednej strony?

Kolejna sprawa - czy te malutkie wtyczki (Speaker, HDD-LED itd.) obojętnie jak wepnę (oczywiście w odpowiednie gniazdo) czy muszę w odpowiednią stronę (pytam, bo wtyczka jest symetryczna)

W instrukcji są jakieś plusy i minusy, ale na wtyczkach nie.

musisz wepnąc je w odpowiednią strone inaczej nie zadziałają

u mnie to było tak tam gdzie na wtyczce była mała strzałka dawałem ją ta strzałką do minusa i zadziałało :slight_smile:

Dokładnie

Kable z oznaczeniem PWR lub podobnie (te od przycisków) możesz obojętnie wpinać, ale od diod (LED) to już misi być w dobrą stronę plus do plusa, a minus do minusa.

Kurcze, np te od diod Power LED mogą być wpięte w dwa różne miejsca :confused: na płycie głównej. ale jak źle wepnę to nic im nie będzie? I jeszcze jedno - jeśli pasta termoprzewodząca się trochę rozmazała (była w równych paskach na chłodzeniu) to coś będzie nie tak?

Jak źle wepniesz to nie będzie się świecić.

A co do tych miejsc to obojętne

Wszystko będzie dobrze.

Podpiąłem HD Audio. To znaczy, że AC’97 nie muszę już podpinać?

Nie nie musisz.

Z miedzi nie robi się gwintów, jeśli już to są mosiądzu.

Ok, zamontowane m/b, provek, cooler, ramy, zasiłka, zaraz będzie grafa - jedyne moje wątpliwości to te malusieńkie wtyczki LEDów POWERa, reseta, Speakera, etc. :confused:

To poczytaj w instrukcji od mobo jak je podłączyć. Masz tam opisane piny (który do czego) i podłączasz.

Hmm… Wszystko złożone, pospinane, podłączam do zasilania i monitora. Odpalam. Płyta nie wstaje? Nie słyszę piknięcia, chociaż to jeszcze nie ostateczny dowód (może źle podłączyłem wtyczkę “speaker”), ale na ekran monitora pozostaje ciemny. Radiatory na grafie, procku i w obudowie chodzą. Dysk twardy - nie jestem w stanie ocenić. Co może być przyczyną niewstawania m/b?

podłączone wszystko dobrze ?

w sensie dodatkowe zasilanie grafiki ? procka etc ?