Składanie kompa - płyta a procek

Wita. Mam zamiar złożyć sobie sam kompa. Kiedyś gdzieś czytałem, że na płycie trzeba ustawić jakieś zworki którymi się ustala napięcie dla procesora, przeczytałem już trochę dzisiaj artykułów o tym, ale w żadnym nie znalazłem takiej informacji z tymi zworkami. Powiedźcie jak to jest lub wskażcie jakieś linki do interesujących artykułów, bo nie chciałbym sobie sprzętu przez przypadek po palić. I jeszcze jedno pytanie, czy w Biosie trzeba coś przestawiać, czy już jest wszystko tak jak potrzeba?? Z góry dzięki za odp.

Jak kupisz procesor np. po złącze 775 i płytę z takim samym to nic nie trzeba zmieniać i będzie działało. W przeciwnym wypadku nie będzie nic działało.

No bo procesor nie będzie pasował do gniazda ?! :slight_smile:

Jakieś bardzo stare art czytałeś, ile trwało odkurzanie bo zworki DIP do ustawiania parametrów proca to czasy do Pentiuma 3.

Samodzielne składanie komputera - porady

samodzielne-skladanie-komputera-porady-t134962.html

Opcje botowania, na pewno, parametry pamięci chyba że masz EPP lub odpowiednik to same się ustawią, ale timingi pewnie samemu trzeba będzie. To poradniki z oc też mogą się przydać, żeby w ogóle wiedzieć gdzie tego szukać, przyda się prog CPU-Z sprawdzisz czy wszystko chodzi na taktowaniach i CL fabrycznych, napięcia sprawdzaj w biosie, ale obecne biosy ustawiają dobre napięcia dla proców, (w większości przypadków), dla ramu może będzie trzeba podnieść zobacz ile V potrzebują Twoje kości, bo jedne chodzą na 1,8V, a inne do stabilnej pracy np 1,9-2,1V.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=248

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3426

Sorry Afghan mój błąd ):

Ale tak ogólnie mówiąc jak wszystko podłącze poprawnie, to komp bez żadnego przestawiania biosu od razu powinien się uruchomić bez problemu. I dopiero po uruchomieniu wszystko należało by się sprawdzić czy wszystko chodzi na taktowaniach. Dobrze mówię ??

I z innej beczki co znaczy skrót CL fabryczny??