Składanie komputera od zera + monitor HD

Właśnie odgrzebałem stary, chyba 10-letni komputer :slight_smile:

W przybliżeniu:

procesor 333MHz

256mb RAM

dysk 40GB

i na tym Windows XP :smiley:

Parę zdjęć (sorry za jakość, ale robiłem na szybko):

77f8b1b16b.JPG

da06302953.JPG

64cc7d93db.JPG

No więc wpadłem na pomysł, żeby właściwie cały środek (no, może oprócz napędu DVD i dyskietek) wymienić na nowy i zrobić z tego dość szybki komputer (na początek). Nie ma to być demon szybkości, ale powinien starczać do:

-edycji zdjęć 8MPx (program Gimp)

-nagrywania nagrań dźwiękowych (podłączenie przez 2x CHINCH), chociaż mogę przejść na MiniJacka (wolę Chinche)

-Internetu - oczywiścieee :slight_smile:

-robienia filmów PAL/HD/2K (no, HD i 2K to raczej szybko nie pójdą, ale mi na w/w wymaganiach filmy edytowały się dobrze)

-oglądania filmów DVD (w przyszłości Blu-ray)

A co do dodatkowych wymagań to mam:

  • niezintegrowana karta dźwiękowa i graficzna (jak się da)

-dźwiękowe wejście Chinch lub duży Jack (nie musi być, ale dobrze by było. Ha, nawet wspaniale!)

Co do monitora: na tym komputerze w szczególności będę edytował zdjęcia, więc potrzebuję monitora, najlepiej HD, który ma dobre kolory (tzn. nie przesycone, nie za blade, nie małokontrastowe, nie mocnokontrastowe, itd…). Monitor oczywiście LCD :slight_smile:

Jak wcześniej wspomniałem, chciałem sobie ten komputer sam złożyć, bez pośpiechu, JAK NAJTANIEJ, ale bez mocnego uszczerbku na jakości/szybkości.

Więc proszę o jakieś przydatne informacje oraz konkretne części, które potrzebuję (no, jakieś pojęcie to mam, ale tak cenowo i jakościowo to już nie za bardzo…).

Co do ceny - JAK NAJTANIEJ SIĘ DA, byle żeby działało :slight_smile:

Nie widzę sensu modernizacji, bez wymiany procesora, który pociąga za sobą wymianę płyty głównej, a ta wymaga nowych pamięci RAM, co daje nam jakieś 500zł. Nowego sprzętu nie wsadziłbym pod stary zasilacz z zapewne słabą linią +12V, więc kolejne 100zł.

Nowa płyta główna nie wejdzie do tej obudowy - kolejne 60zł.

Kartę muzyczną masz zintegrowaną, przejdź na mini-jacki. Grafika też zintegrowana, nie wiem w czym Ci ona wadzi.

Możesz wyłożyć tyle kasy?

Jak już napisałem, stary komputer wykorzystam TYLKO jako obudowę :slight_smile: i źródło napędu DVD, który jest całkiem nowy :slight_smile:

Obok stoi drugi komputer stacjonarny (nowy, pożyczyłem na parę dni, lecz niestety jutro muszę oddać), mniejszy od tego, a o wiele szybszy :slight_smile:

Karta zintegrowana przeszkadza mi w tym, że jest kiepska. Ja tu będę nagrywał muzykę z normalnych instrumentów z dużymi Jackami, mam przejściówki na Chinche, do tego jeszcze mam podłączać przejściówkę na miniJacka? Nie no, bez jajców!

A zintegrowalność przeszkadza mi w tym, że mam porównanie pomiędzy kartą zint. i niezint.*. Zint. szumi jak [CENZURA :)], a z niezint. dźwięk jest nawet dobry :slight_smile:

Co do graficznej - to samo, tylko że nie szumi, a jest zbyt… kiepska. W przyszłości (niedalekiej) może będę także edytował większe obrazy, a na moich kartach format 4K (obraz) już muli! Porównanie też widziałem… nie jakieś marketingowe, u ludziów, w domu.

* zint. - zintegrowana

Asus P5KPL-AM IN/

ROEM/SI /intel G31/

1 x Intel Celeron Dual

Core E3300 /2.5GHz,

1MB, 800MHz, BOX/

1 x GoodRam 1GB

800MHz CL5

1 x I-BOX Force 2101 (b/

z)

1 x Asus Radeon

HD4350 Silent

512MB DDR2 /64bit/

DVI HDMI

1 x Samsung 250GB

7200rpm 16MB

cache SATA-II F3

1 x Fortron

FSP350-60APN 350W

1 x Benq G2220HDA

(16:9, FullHD, 5ms)

cena zestawu 1350zł w tym cena monitoru 490 zł ,taniej się da ale to z dupnymi częściami.

Dzięki, gural :slight_smile:

Czekam dalej, lecz to mi się przyda :slight_smile:

Z dźwiękową się zgodzę, ale to będzie wydatek większego rzędu.

Natomiast grafika ma się nijak przy edytowaniu większych obrazów, od tego jest procesor, RAM i dysk.

To teoria. W praktyce to już co innego. Ale nie o tym wątek.

Dodane 08.04.2010 (Cz) 18:05

Rozebrałem komputer do naga :slight_smile:

Oto zdjęcia: http://fotgar.unl.pl/fotgar_komputer_2.rar

Teraz mam pytanie: czy te karty to są zintegrowane czy nie? Mi się wydaje, że raczej nie, skoro osobno…

No i teraz jeszcze takie pytanie: można to wnętrze wymienić na zupełnie nowe? Takie coś wyjąłem.

PS. Wymiary płyty głównej to 22x24 cm (jak się nie mylę)

Akurat tutaj, praktyka jest zbieżna z teorią, nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz inaczej…

Co do zdjęć, to myślę, że mało ludzi będzie chciało ściągnąć paczkę rar na kompa, lepiej wrzuć do galerii na forum (link na górze).

Z definicji oczywistością jest, że jak coś jest osobno, to nie jest zintegrowane.

A wnętrza tak łatwo nie wymienisz samego, panel tylny obudowy nie ma pionowej szpary, która do nowych płyt jest niezbędna.

Czy na początek taki komplecik wystarczy?

http://allegro.pl/item981367394_nowa_plyta_glowna_p4_3_0_wentylator_sata.html - płyta główna z procesorem

http://allegro.pl/item979604883_zasilacz_atx_seasonic_300_watt_pentium_4.html - zasilacz

ew.

http://allegro.pl/item981109574_obudowa_atx_super_design_czarno_bordowa_ic_949_new.html - obudowa (jeśli moja jest nieodpowiednia)

PS.

Uda się wcisnąć cos takiego?

http://allegro.pl/item981160964_sony_nec_blu_ray_bc_5100s_nero_power_dvd_nowe.html

Dodane 13.04.2010 (Wt) 22:05

Oj, jednak złożę zestaw wg gurala :slight_smile:

Dzięki (prawie) wszystkim :slight_smile: