Sklep zamienił towar - czy zaakceptować?

Witam

Zakupiłem i zapłacilem za Procesor AMD Sempron 190 BOX 2.5GHz 2x512KB L2 S-AM3 w 1 ze sklepów internetowych, a bez mojej zgody zamieniono na AMD Sempron 145 twierdząc, że niby jest to lepszy procesor.

Dodatkowo Pamięć DDR3 GOODRAM 2GB/1333MHz PC3-10600 CL.9 zamienili na A-DATA 2GB 1333 Mhz CL.9

Prośba o wypowiedzenie się do znawców tematu czy jest to ‘opłacalna’ dla mnie zamiana i czy ją zaakceptować ?

Mnie udało się ustalić tyle:

Np. na stronie http://www.game-debate.com/cpu/index.ph … empron-145 okazuje się, że model 190 jest średnio o 31% bardziej wydajny od 145.

Na stronie http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu … ron+X2+190 procesor X2 190 ma wynik 1425, natomiast Sempron 145 jedynie 843 - http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Sempron+145

Ponadto Sempron 145 można kupić już za 125 zł natomiast Sempron 190 144 zł.

Ceny Sempron 190: http://www.skapiec.pl/site/cat/1/comp/4430149

Ceny Sempron 145: http://www.skapiec.pl/site/cat/1/comp/1460528

Powiem tak - nie wiem, gdzie dokonywałeś zamówienia, ale te podmianki wyglądają podejrzanie - albo sklep ma taki sprzęt (jaki jest do zamówienia), albo go nie ma i teraz kombinuje. Nigdy nie kieruję się kryterium najniższej ceny, a renomą danego sklepu oraz dostępnością punktu odbioru i serwisu w moim mieście.

Przypominam !

Reklamacje na podstawie niezgodności towaru z umową składasz na kosz sklepu.

Przede wszystkim 190 jest dwurdzeniowy a 145 jedno. Odpowiedź chyba jasna.

Nie akceptować. Twoje zadowolenie z zakupu musi być pełne. Zamów komputer w innym sklepie. Wygląda na to, że sklep stosuje chwyty rodem z Allegro.

Tak jak inni piszą. Nie zamieniaj procesora! Jeżeli twierdzą, że jest lepszy to gratuluję im wiedzy… ja bym tam nic nie kupował na twoim miejscu.

Dziękuję wszystkim za rady. Mało tego wraz z w/w towarami zamówiłem i zapłaciłem za 2 płyty główne w cenie 288 zł/szt. Na ich ściągnięcie czekałem 3 tygodnie , w międzyczasie sklep zapewniał , że będą. Po 3 tyg. dostałem informację, że ‘jest problem z płytami głównymi’. Przy okazji cena na stronie sklepu wzrosła do ok 400 zł Zapytałem z innego konta email o ich dostępność i uzyskałem info, że jak najbardziej są i że nawet kilka dni wcześniej realizowali zamówienie na te płyty, ale oczywiście od kogo innego.

W związku z tym sklep nie realizował mojego zamówienia tylko dlatego, że prawdopodobnie nie zaktualizowali ceny, a dystrybutor je podniósł. Sklep nie chciał dopłacać do interesu i dlatego zwlekał z wydaniem towaru.

Oczywiście nie było reakcji na pisemne wezwanie do wydania towaru, dopiero pismo od radcy prawnego poskutkowało, ale czym…? Wydaniem innych CPU i pamięci, za wyjątkiem płyt głównych

Sprawa w najbliższym czasie trafi do sądu. CPU i pamięci zwracam do wymiany bądź zwrot wpłaconej kwoty i kupuję gdzie indziej. Od sklepu będę żądać zwrotu różnicy w cenie w stos. do oferty, którą wybiorę w najbliższych dniach. Planuję również dochodzić odszkodowania z powodu niezrealizowania zysków w prowadzonej dział. gosp. wynikających z planowanego zastosowania podzespołów przy liczeniu bitcoin i kodów sl3.

Sklep o którym mowa powyżej znajduje się pod adresem http://mobilnyswiat.pl - f-ma Focus System, ul. Mikołaja Reja 9, Kraków

Wojgp dziękuje za dane sklepu,będzie u mnie na czarnej liście.Jeśli chcesz dobry sklep (Sprawdzony) z Krakowa to ze swojej strony polecam https://www.pcprojekt.pl/ (kupiłem u nich komputer na zamówienie) 31-052 Kraków,ul. Starowiślna 65

PS.Wojgp jak mogłeś sklepowi widmo zaufać,poukrywane są dane np.NIP i (Zaznaczamy iż jest to punkt odbioru a nie sklep stacjonarny, nie ma więc możliwości zakupu towarów na miejscu. Punkt odbioru znajduje się przy ul. Mikołaja Reja 9 w Krakowie i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16.) i parę innych rzeczy od tego sklepu,mnie odrzuca.

Dzięki, oczywiście PC Projekt znam i nie mam żadnych obaw u nich zamawiać - podobnie jak w Bit przy Conrada czy św. Krzyża w K-rk. Akurat można powiedzieć że w w/w przypadku zaryzykowałem dla okazyjnej ceny, ALE zapłaciłem kartą kredytową. W ostateczności pozostaje furtka tj. procedura chargeback :slight_smile: Na tym się jednak z mojej strony nie skończy.

Widzisz zaryzykowałeś dla ceny,a teraz przez niesolidny sklep musisz się męczyć.Popieram ciebie w całej rozciągłości,dokręć temu sklepowi śrubę.A tu masz kolejny sklep w którym nie warto kupować Saturn/Media Markt gdyż sprzedaję sprzęt używany w cenie nowego.

PS.Napisałeś post na forum,ja powiem koledze o niesolidnym sklepie i efektem domina o sklepie będzie głośno.

A tu mnie bardzo zaciekawiłeś. Możesz coś więcej na ten temat napisać?

Bywa, że sprzedają zwroty. Przecież jak ktoś zwróci towar, to co mają z tym zrobić?

Arech kupiłem w Saturnie,odtwarzacz MP3 marki Odys był zapakowany,w oryginalne pudełko i Saturnowskie Blistry.Po podłączeniu MP3 do komputera zobaczyłem,że na odtwarzaczu są piosenki,po ich przesłuchaniu zorientowałem się takie same utwory lecą w Saturnie przez głośniki.Zadzwoniłem do Saturna i się dowiedziałem,że oni tak robią jak ktoś chce posłuchać jak odtwarzacz gra.To mój odtwarzacz mógł być już 100 razy przesłuchiwany,a co najlepsze wypuszczając odtwarzacz z mp3 złamali prawo autorskie.