Sklonowanie dysku pracującego w RAIDzie

Cześć

 

Jest taka sytuacja. Mam dwa dyski podpięte w RAID 1 (replikacja). Są to dyski 500 GB. Teraz chcę przerzucić dane z tych dysków na dwa nowe dyski SSD ale o pojemności 250 GB. Zależy tutaj mi na tym aby komputer był wyłączony na minimalną ilość czasu. W przypadku drugiego komputera nie było problemu gdyż dyski w komputerze miały po 250 GB. Wyjąłem więc jeden talerzowy, wsadziłem ssd, zreplikował się, wyjąłem drugi talerzowy i wsadziłem drugi SSD. Wszystko zrobiło się z automatu. Teraz jednak chodzi o migrację na mniejsze dyski. I tu pojawia się pytanie co teraz ?

 

Komputer to zwykła stacja robocza więc mogę wyjąć dysk, zmigrować na nowy SSD od razu z pomniejszaniem partycji i wsadzić z powrotem do kompa . Ale czy RAID rozpozna taki dysk ? Jeszcze raz zaznaczam że chodzi o jak najmniejszy czas wyłączenia komputera. Póki co wymyśliłem coś takiego:

  1. Wyciągam 1 dysk z komputera

  2. Klon dysku na nowy mniejszy

  3. Wyciągnięcie z komputera drugiego talerzowego i wsadzenie tylko jednego SSD.

Tutaj po 3 punkcie pojawia się problem. Podobno żeby utworzyć RAID kontroler wyrzuci mi wszystko z dysku, jeśli tak to mój plan się sypie. Oczywiście czytałem że są różne kontrolery i niektóre mogą utworzyć RAID 1 na istniejących danych ale to muszę doczytać czy kontroler to wspiera. Komputer to Dell Precision T1600.

 

Może ktoś miał też taką zagwostkę i opisze co przeżył i na co uważać? Czy może przyjąć do wiadomości że komputer trzeba wyłączyć, wsadzić nowe dyski, utworzyć raid i je sklonować w miejscu na stacji roboczej podłączając talerzowca do wolnego portu SATA. 

RAID, przynajmniej sprzętowy, zawsze dostosowuje się do najmniejszego dysku. Tak więc, jeśli połączysz dysk 500GB z 250GB, to całkowita pojemność wynosić będzie 250GB. Większy dysk zostanie przycięty. Jeśli oba dyski są sprawne, to jeden wyciągasz i możesz spróbować, zawsze dane będziesz mógł replikować z wyjętego dysku. Jednak możliwe, że macierz będziesz musiał utworzyć na nowo.

Jeśli zawartość dysku nie przekracza tych 250GB, to możesz po prostu przekopiować dane. Ewentualnie jeśli będziesz klonował, to patrz w opcja aplikacji, aby klonowała tylko zawartość dysku, a nie jego całkowitą pojemność, bo później może być problem z odtworzeniem - aplikacja będzie wymagała dysku o tej samej lub większej pojemności.

Najlepiej zrób kopię zapasową tej macierzy i wtedy nie będziesz musiał się o nic martwić. Pamiętaj, że jakikolwiek RAID to nie backup.

Zrób to programowo:

  • zainstaluj program do kopii migawkowych (ja preferuję ‘ShadowProtect’ - trial działa w pełni przez 30 dni), restart komputera (w celu aktywacji drivera ‘migawki’),

  • pełen backup (np. na zewnętrzny dysk USB)

  • podłączenie nowych SSD, start z LiveCD z ShadowProtect, odtworzenie migawki. ShadowProtect pozwala na użycie całej dostępnej przestrzeni dyskowej.

Dostosowuje się w momencie kiedy zc dwóch dysków różnych rozmiarów tworzysz macierz. Jeśli już była stworzona to nie pozwoli podpiąć mniejszego. Będzie go widziało jako dodatkowy dysk.

Co do migawki, wiem jak to wszystko zrobić, chodziło bardziej o to czy ktoś ma doświadczenia w czymś takim robiąc to w offlinie. Komputer o którym mowie stoi ma produkcji, nie mogę tak sobie podejść i go wyłączyć na kilkadziesiąt minut albo godzin. Ale domyślałem się będzie trzeba i tak zaplanować przestój

Potrzebujesz na to bardzo niedużo czasu - przed samą podmianką robisz ostatnią migawkę, zamieniasz dyski i przywracasz migawkę na nowe SSD. Tutaj jedynie chodzi o szybkość USB, czy innego medium, gdzie jest backup/migawka. Jak coś nie wyjdzie, wracasz na stare dyski.

Nic  Nic nie piszesz o ilości danych, ale nawet przy 500GB nie będzie to długo, można przecież policzyć (20-30MB/s), jak masz USB3.0 to dużo szybciej.

Dla produkcji każdy przestoj jest za długi. Nawet jeśli to tylko godzina musi być ona w planie produkcji.

Zakładając 250 GB bo w koncu na takie dyski migruje to przy transferze 30 MB/s jest to ok 2 h 15 min czyli baaardzo długo. Dlatego musi być to planowane.

 

To już Twój problem, że masz zaprojektowany system wymagający restrykcyjnego SLA w ten sposób… A co by było w przypadku awarii?

Awarie się zdarzają dlatego jest dział utrzymania ruchu. Jeśli chodzi o awarie komputerów to jest dział IT+utrzymanie ruchu. Jednak jeśli mamy mieć jakiś przestoj to lepiej go zaplanować niż później na drugi dzień słuchać ze linia była zatrzymana przez kogoś tam, bez planowania, przez co mamy iles zleceń niedostarczonych i na kolejnym dziale nie maja co robić (firma pracuje non stop, w systemie 12 godzinnym)

W kontrolerze jest możliwość zrobienia drugiego RAIDu?

Ja bym to zrobil tak kopia w locie jak pisal Bachus i odtworzenie migawki na innej kompatybilnej systemowo maszynie(jak to Linux to wsumie nie ma znaczenia, jak Windows poniżej 7 to gorzej chyba że chipset podobny) wtedy masz najmniejszy przestój bo wkladasz tylko dyski z odtworzona migawką.

Drugi RAID pozwoli zaoszczedzić Ci czas skrając przestój myślę do pół godziny. Ewentualnie zrób kopie/migawkę na dysk SATA ale przez stację dokującą USB(kosztuje jakieś 100 zeta) to póżniej przy odtwarzaniu offline możesz dysk podlączyć przez SATA do plyty głównej i skracasz czas który podalęs minimum 5 razy.

 

No to zaplanuj przestój. To jakaś maszyna pakująca leki/skaner? Popularne te Delle są do takich celów. Jakaś maszyna od TOSHO? No to kup drugą identyczną maszynę, migawka i przepnij / podmień. Ten Dell ma jakieś magiczne dodatkowe karty. czy coś, że nie możesz użyć zastępczej maszyny?

p.s. jak sobie więc wyobrażasz poważną awarię tego komputera? Jaki jest ‘disaster recovery plan’ dla tej maszyny? Mówisz, że produkcja 24h/dobę, więc pewnie niezłe straty, jakby to zatrzymało produkcję na cały dzień, albo na kilka dni… 

Zależy od komputera, mamy w planie migracje kilku komputerów do dysków SSD i niektóre komputery to stacje robocze, zwykły komputer którego można po prostu podmienic w ciągu 5 minut a niektóre do komputery w maszynach w których są specjalistyczne karty różnego rodzaju. Jeśli chodzi o koszt przestoju to tez zależy od tego który komputer stanie. Nie jestem z działu utrzymania i nie wiem co oni maja w zapasie. Nie jestem z działu IT ale jestem z wykształcenia gościem od IT (programista). Nie mnie oceniac czy dany przestoj spowoduje koszty, z zalozenia zajmuje siebtym UR i IT. Ja pracuje jako inzynier procesu i po prostu chce przyspieszyc komputery ktore mam pod soba. Firma produkuje elektronikę i urządzenia elektroniczne. Całość oczywiście mogę zlecić IT i tak zrobię bo teoretycznie jako gość z innego działu nie powinienem się tym zajmować ale przy okazji mogę sobie poszerzyć wiedzę więc udalem się tu na forum. Dodatkowo jeśli juz cos będę wiedział to nikt mi nie wcisnie błędnych informacji.

A teraz mam jeszcze jedno pytanie. Jak mam RAID stworzony z dwóch dysków 160 GB, zabieram jeden dysk i podlaczam 250. Następnie po zakończeniu klonowania zabieram drugi dysk i podlaczam drugi 250. Jak się teraz zachowa kontroler RAID ? Pozwoli użyć całych 250 GB czy tylko 160 bo pierwotny RAID miał 160 ?

Nadal będzie 160GB. RAID zarówno sprzętowy, jak i tzw. programowy zapewnia macierz/partycję. Za jej rozszerzenie/zmianę odpowiedzialny jest OS. W przypadku kopii migawkowej (odtworzenie migawki np. z ShadowProtect na nową macierz) jest opcja użycia całej przestrzeni dyskowej, bo działa on na poziomie systemu plików a nie na RAW.