Skojarzenia: pliki dat

Mam na swoim laptopie zainstalowany system windows 7 lecz od wczoraj zauwazylem, ze pliki dat na moim komputerze maja ikonki notatnika. Tak jakby byly skojarzone z notatnikiem. Czy ktos moze mi pomoc przywrocic pliki dat na domyslne ? zeby byly takie jak byly od poczatku.

  1. W kluczu HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes odszukaj klucz .dat i odczytaj jego wartość (pewnie coś w stylu datfile)

  2. Odszukaj klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes(to_co_znalazłeś)

  3. Usuń cały znaleziony klucz (np. HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\datfile)

Powtórz procedurę w gałęzi HKEY_CLASSES_ROOT (regedit uruchom ‘Jako administrator’ i/lub wyłącz na ten czas UAC)

PS. Możesz tez zerknąć do HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts i usunąć podklucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts.dat oraz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts(to_co_było_w_.dat)

goomish ja wogole takich kluczy niemam co mi podales :frowning:

Niemam klucza .dat w software\classes :frowning:

Natomiast w tym:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts.dat

Usunalem klucz .dat i dalej mam ikonki notatnika w plikach dat :frowning: Mozesz mi jakos pomoc ?

Musisz mieć. Przed chwilą celowo skojarzyłem pliki dat z notatnikiem i utworzyły mi się dwa klucze:

HKEY_CLASSES_ROOT.dat

HKEY_CLASSES_ROOT\dat_auto_file

Usunięcie ich przywróciło skojarzenie plików dat z… niczym :slight_smile:

Ikonka notatnika została, to fakt. Zapomniałem o tym wcześniej wspomnieć, ale i na to jest sposób.

Odszukaj plik C:\Users\AppData\Local\iconcache.db (ukryty!) i go usuń. U mnie pomogło od razu, ale czasami trzeba się przelogować lub ponownie uruchomić komputer.

Możesz użyć darmowej aplikacji (portable) Files Types Man:

http://www.nirsoft.net/utils/file_types_manager.html

Jest to menadżer m.in. do edycji powiązań wszystkich plików, folderów itp. do akcji np. usunięcie przypisanej aplikacji do rozszerzenia itp. Może być wymagany restart komputera.