Skoki pingu w grach

Witam, od pewnego czasu pojawił mi się problem z internetem, na speed teście internet wychodzi dobrze, ping około 7ms(światłowody 600mb), natomiast w grach ten ping zaczyna skakać, a innych jak np CS ping pokazuje stałą wartość lecz mimo to czuć duże opóźnienie. Zaczęło się tak dziać odkąd przeszedłem na laptop i łącze się przez wifi, ale też w pierwszych dniach nie było takich problemów. Router jest w pokoju równo piętro niżej, ponadto internet z UPC a laptop jest nowy gamingnowy na bieżąco aktualizowany wszystko co trzeba, więc gdzie może leżeć problem?
z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

Router od UPC?

Problem to zapewne WiFi. Granie online w pomieszczeniu z routerem jeszcze ujdzie, przy różnicy pięter już niekoniecznie. Na początek ustaw antenki routera w odpowiednim kierunku. Jeśli jesteś równo nad routerem to antenka powinna być położona „na płasko”. Potem możesz sprawdzić jak będzie to wyglądało w pomieszczeniu z routerem, trzeba też sprawdzić jak wygląda stabilność „po kabelku”. Jeśli znasz adresy serwerów tych gier to warto też sprawdzić trasę pakietów jakimś programem, np WinMTR. Problem może być w jakimś węźle w innym kraju, wtedy, wiedząc gdzie jest wąskie gardło, można skontaktować się z operatorem i sprawę wyjaśnić.

tak

Widzę, że te wszystkie reklamy UPC i innych z „inteligentnym WiFi 6” to wciskanie kitu i szrot każdy operator daje. Mogło by się UOKiK tym zając bo na serio przeraża to.

Proponuje zainwestować w lepszy router. Na tym od UPC wyłączyć w ustawieniach wiFi i korzystać z WiFi swojego. Ewentualnie na routerze UPC wyłączyć to inteligentne WiFi i 2.4Ghz oraz 5Ghz oddzielnie ustawić. Wtedy jeśli laptop czy komputer ma wifi 5Ghz łączyć się z 5Ghz. Z zasady zawsze jest lepiej, ale nie musi i nie musi być szokująco lepiej. WiFi inteligentne ma dzisiaj każdy router z technologią AX i działa to jak chce. Testowałem na kilku różnych producentach. Taka bzdura na potęgę. Raz się smartfon połączy w 2.4Ghz na tym inteligentnym innym razem 5Ghz, a jak wykryje, ze ma nie wiem 30% sygnał w 5Ghz to już tylko 2.4Ghz.

A skąd, winni są ludzie. Nie jeden raz pisałem, że chcesz mieć dobry Internet przez ściany i w innych pomieszczeniach? Kabel i CAPy lub inne AP. Niema innej drogi, ewentualnie anteny kierunkowe. To i tak wszyscy w zaparte idą i kupują routery z mega super HIF turbo technologiami i jest, jak jest.

Analogicznie, to tak, jakby myśleć, że kupienie super głośników, zapewni niepowtarzalne wrażenia muzyczne w pokoju na piętrze. No będą mocniejsze to będzie trochę lepiej słychać, nic ponadto.

Dwa pietry po 100 m2 budowane w latach 1994-1996. Xiaomi AX9000 stoi na szafie w największym pokoju od południa.

Pomiary iPhone SE 3 generacji z WiFi AX. Połączony z AX9000 po 5Ghz bez funkcji inteligentnego WiFi.

Wynik 1 to piętro niżej przy schodach w połowie domu.
Wynik 2 Piętro niżej pod pokojem z routerem
Wynik 3 na wschód piętro niżej jakieś 2-3 pokoje na pietrze oprócz stropu do pokonania.
Wynik 4 to samo piętro co router od południa czyli na drugim końcu domu w przedpokoju.

Ping dość niski jak na WiFi i smartfon. Pewnie na jakimś laptopie z mocniejszymi antenkami byłoby trochę lepiej w wynikach.

Mialem Asus RT-ax55 jak dobrze pamietam, TP-Linka AX6000 i żaden w takich odległościach nawet nie łapał wifi, a co dopiero mówić o speedtescie.

W najdalszych zakątkach lub piętro niżej można by zrobić Mech Xiaomi, ale na razie nie jest to niezbędne.

Nie zawsze firma, która swietnie się sprzedaje to oznacza, ze robi dobry sprzęt sieciowy. Dlatego czasem warto zainwestować w coś co jest mniej na topie i na mniej popularnym sprzęcie. Xiaomi robi na Qualcommie. Asus i TP-Link z przewagą na Broadcom.

na speed teście internet wychodzi dobrze, ping około 7ms(światłowody 600mb), natomiast w grach ten ping zaczyna skakać,

Tyle w temacie.

No tak. Ja mam Altus’y 300 i jak na mnie jest super. Co do ping’ów, i sprzętu sieciowego, to prawda - te routery od UPC są niezbyt dobre. Ja w domu mam WI-FI Mesh od Tendy i działa spoko.