Skoki temperatur na procesorze

Witam :slight_smile: Na moim Ryzenie 5 2600 w benchmarku AIDA zauważyłem “picki” temperatury. Naprzemiennie wynosi ona 75 i 85 stopni. Wyglądają one następująco:

Bez%C2%A0tytu%C5%82u

Już w innym dziale na tym forum zahaczyłem o ten problem. Powiedziano mi, że wentylatory pracują wolno, po czym temperatura rośnie, więc wentyle rozkręcają się żeby ją zbić. Potem temperatura spada i kręcą się wolno i tak dalej i tak dalej. Niestety okazało się to być nieprawdą, gdyż w krzywych wentylatorów (w Fortisie 3, 2x wciągające na froncie i 1x wyciągający z tyłu) ustawiłem, żeby kręciły się na 100% powyżej temperatury 67 stopni, więc wyklucza to problem z wentylatorami, bo minimalna temperatura w stressie po oc to 73 stopnie. Źle przykręcone chłodzenie też odpada, bo było już odkręcane i ponownie przykręcane.
Stany oszczędzania energii w UEFI wyłączone, RAM pracuje w XMP 2399MHz CL16. BIOS najnowszy, plan zasilania w Windows “Wysoka wydajność”.
Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Jak to koś napisał na tym forum: problem lezy pomiędzy klawiaturą a krzesłem :wink:
Pomijam, ze nie podałeś pasty, ale sam spowodowałeś to co amsz poprzez OC.
Takie sa po prostu i to już trochę za dużo ponad 80 , według forów, https://forums.overclockers.co.uk/threads/ryzen-5-2600-temps.18832024/
zmniejsz OC, to będzie lepiej.

Masz świadomość że obciążenie procesora nie jest zawsze 100%?

@anon7248146 Pasta to Pactum PT-2 dołączona do fortisa. A co do oc to testowałem 4.1GHz w zakresach napięć 1.3500-1.3750V i wątpię że to za dużo. Ludzie spokojnie kręcą na 4.2GHz i 1.4250V. Ponadto na stocku dzieje się tak samo więc ewidentnie nie overclocking tu wini.
@anon54006378 tak, zdaję sobie z tego sprawę lecz to nie wyklucza faktu, że ten problem nie powinien występować.

Poczekaj, twierdzisz, że na stocku, masz temperatury 70+ i skoki do 80+?
Z tym, że inni tak robią, to bym powiedział, ze kupujesz procesor z jakąś specyfikacją, co dostaniesz więcej, to bonus i różny w różnych kawałkach krzemu :wink:

Nie do końca. Temperatura na stocku wynosi 54 stopnie i występują identyczne skoki, również identycznie skaczą o 10 więcej czyli do 64 stopni.

A to temperatura uśredniona, czy konkretne rdzenie? Bo prawie nigdy nie pracują identycznie, 10 stopni by przeszło.

A da się w ogóle sprawdzić temperaturę poszczególnych rdzeni? Wiem, że na pewno jest to możliwe z taktowaniem i napięciem. Poszperałem trochę w AIDA i HWiNFO i nie znalazłem niczego takiego.

Mierz HWInfo, inne programy zwykle podają głupoty w przypadku ryzenów, zresztą te procesory zgłaszają dwie temperatury Tctl i Tdie, z czego jedna jest zawyżona o 10C :stuck_out_tongue_winking_eye:

Bez obciążenia drobne skoki temperatury są normalne, u mnie np skacze między 34-45C, przy pełnym obciążeniu (rendering z avx) stabilizuje się na około 70C (+/- 3C w zależności od temperatury otoczenia).

Przy pełnym obciążeniu temperatura oczywiście nie powinna skakać, więc albo coś przekombinowałeś przy tym całym podkręcaniu, albo program podaje głupoty, albo trafiłeś na kiepską sztukę cpu.

Akurat używam właśnie HWiNFO. Nie wiedzieć czemu obie temperatury są u mnie połączone i zapisane jako Tctl łamane przez Tdie

Bez%C2%A0tytu%C5%82u

Można również odczytać stąd te picki (obecna 75 stopni, maksymalna 82,3 stopnia), zatem jest pewność, że AIDA nie przekłamuje.

No tak jak mówiłem, 4,1GHz testowane na napięciach 1,3500V, 1,3625V i 1.3750V. Opcje wyłączone w BIOSie to AMD Cool n’ Quiet, Global c-state, SVM mode i spread spectrum.
Nawet jeżeli mam kiepską sztukę to i tak moim zdaniem to nie powinno mieć miejsca, szczególnie na stocku.

A na fabrycznych ustawieniach bez żadnego podkręcania jaką masz temperaturę?
Też zdarzają się tak duże skoki pod obciążeniem?

Bez%C2%A0tytu%C5%82u

Są dwie, chyba że to zależy od procka lub wersji programu, ale w starszych ryzenach też były dwie.

54 stopnie, i tak, skoki wynoszą około 10 stopni.

Wyczytałem co nie co o tym. Źródło: https://www.hwinfo.com/forum/Thread-Is-CPU-Tctl-value-is-still-a-Tdie-value-on-Ryzen, https://www.reddit.com/r/Amd/comments/9drxgs/hwinfo64_cputctl_or_cputdie/
Wychodzi na to, że obie wartości temperatur rozdzielone są jedynie na procesorach serii X i na Threadripperach. Tctl oznacza wartość Tdie z offsetem +10 stopni. Offset jest dla pewności i bezpieczeństwa, żeby wentylatory załączały się wcześniej. Przykładowo Tdie (rzeczywista temperatura procka) wynosi 50, a Tctl wynosi 60. I wentylatory, jeżeli mają ustawioną krzywą powiedzmy przy 60 stopniach, to przyspieszając będą się stosować do Tctl. Najbardziej łopatologicznie jak się tylko da: Tctl = Tdie + 10 stopni.
Na Ryzenach bez dopisków są połączone i znaczą to samo. Mojego R5 2600 to się nie tyczy, tak jak innych procesorów bez dopisku X, wartości są połączone. Czyli możemy w dalszym ciągu wyeliminować zawyżanie temperatur. Odczyty są prawidłowe.

Wyłącz automatyczne zarządzanie prędkością wentylatorów, daj je na 100% i wtedy testuj.

Nie mam automatycznych prędkości, mam ustawioną krzywą żeby po 67 stopniach na cpu wentyle chodziły na 100%. No ale dla pewności dałem po prostu “all set max speed” w UEFI. Efekt taki sam.

zainstaluj sobie occt programik i wtedy się dowiesz jakie jet taktowanie i odpowiednie temperatury.

Czytałeś w ogóle coś z tego posta czy sam tytuł ci wystarczył żeby udzielić tej zbytecznej odpowiedzi?

@ref

Podaj model płyty głównej :v

MSI B450-A Pro

@ref