Skopiowane pliki MOV MTS nie do odtworzenia. Czy przepadły?

Witam serdecznie,

po nagraniu bardzo ważnych plików (Canon 550d) w formacie mov, skopiowałem je z kardy SD (8gb Kingston) poprzez laptopa na przenośny dysk (WD Elements Portable 500GB). Nie doszło do żadnych przerw w energii, brak błędów, pliki skopiowały się w całości. Kartę sformatowałem. Okazało się, iż przegrane pliki (choć objętościowo zdrowe) nie działają - niektóre Quick Time otwiera, jednak odtwarzają się jak przy braku kodeków - przy większości jest dźwięk, jednak obraz zniszczony, zielone pasy (z innymi filmami na dysku WD wszystko w porządku). Niektóre z nich nie otwierają się wcale - błędy QuickTime’a (“Film zawiera nieprawidłowe dane”). Inne cechy:

  • z innymi skopiowanymi (lecz z innych kart SD) w tym czasie plikami na ten sam przenośny dysk również są problemy - pliki mts nie do odtworzenia, zdjęcia z kolorowymi pasami.

  • gdy obecnie kopiuje pliki w ten sam sposób wszystko jest w porządku

Komputer: Home Premium 7, SP 1, Packard Bell Easynote TK11BZ, AMD E-350 1,6 GHz, 64-bit.

Liczę gorąco na odpowiedź na nast. kwestie:

  1. Jaką można postawić diagnoze - czy to wina dysku przenośnego (jakiś poszczególnych sektorów), czy być może niewykryty błąd przy kopiowaniu plików?

  2. Czy istnieje szansa przywrócenia do zdrowia wszystkich/części plików MOV (dołączam jeden z nich)? 8929.MOV

  3. Próby restoringu plików z karty sd wypadają miernie - spośród wielu programów jedynie Recuva odnalazła trzy ostatnie nagrania ze sformatowanej karty…

Pozdrawiam, dziękuję z góry za pomocną dłoń.

Niestety plik ten jest uszkodzony i nie ma możliwości naprawienia go, utraconych części pliku już nie odzyskasz.

Przyczyn może być wiele, czasem karta pamięci może mieć wadę albo czytnik mógł źle zadziałać, usterka dysku zewnętrznego też nie jest wykluczona.

Nawet źle działający zasilacz w kompie który przez moment dał za niskie napięcie na którejś linii mógł spowodować niezauważalną lub ledwo zauważalną utratę stabilności która mogła się przełożyć na błąd przy kopiowaniu.

Odzyskiwanie danych z pendrive’ów i kart pamięci jest dość trudną sprawą i rzadko zdarza się że odzyska się kompletne dane, zazwyczaj odzyskane pliki są niekompletne tak jak ten który załączyłeś.

Jeśli wadliwa jest karta pamięci to pliki te mogły ulec uszkodzeniu nawet jeszcze przed kopiowaniem i stąd takie efekt.

Bywa że zmiana systemu plików na karcie pamięci/pendrivie podczas formatowania skutkuje później takimi problemami.

Dziękuję za odpowiedź. Problem karty SD raczej wykluczony - zgrywany zaraz potem materiał z innych kart również jest wadliwy. Ewentualna zmiana napięcia musiałaby być więc dość specyficzna…

Czy plik odtwarzany w kompie bezpośrednio z karty zachowuje się tak samo jak plik zgrany z niej?

Czy ten sam plik ponownie wkopiowany z dysku na kartę (ten poprzednio zgrany z niej; możesz go wgrać pod nową nazwą) odtwarza ci się prawidłowo w aparacie (bo rozumiem że był to plik nagramy wspomnianym Canonem)?

Jeśli na oba pytania odpowiedź będzie tak to znaczy że aparat zapisuje ci jakoś w dziwnym błędnym formacie, w innym wypadku to może być wada czytnika.

Pliki wgrane/nagrane na kartę zachowują się normalne. Odtworzenie jednak wgranych plików na aparacie jest niemożliwe (aparat ich nie widzi), raczej wynika to już ze specyfiki aparatu…