Skradziony layout


(Qwaku12) #1

Witam.

Tworzyłem layout pewnej strony na zamówienie, ale bez żadnej umowy itd. pewnej osobie. Czy jeśli on zamieścił stronę na tym layoucie, a ktoś go skradł (HTML+grafa) i umieścił na publiczne fora można coś z tym zrobić? Jeśli tak - w jaki sposób.

Z góry dzięki za pomoc.


(fiesta) #2

A jakie masz dowody na to, że layout jest Twojego autorstwa ?


(Qwaku12) #3

Wyłącznie to że posiadam jako jedyny plik xcf (co prawda nie jest on cały, bo nie robię nigdy całego projektu layoutu w gimpie), a poza tym ten ktoś wstawił do stopki layouta tylko tekst obrażający mojego klienta, ale że został on stworzony przeze mnie zostawił razem z adresem e-mail.

W jakiś jeszcze sposób można to udowodnić?


(Cimlikpl) #4

Jedną sprawą jest udowodnienie autorstwa, inną ukaranie sprawcy. Najprościej jest sprawę chociaż w minimalny sposób przedstawić w sieci, poprosić znajomego blogującego o wpis na temat plagiatora z nickiem lub nazwiskiem. Wyszukiwarki tego typu sprawy rejestrują, być może potencjalny klient plagiatora też znajdzie tą informację.


(Karski Karol) #5

Raczej nic się nie da zrobić. Patrz na to co napisał facet zajmujący się projektowaniem layoutu.

http://www.favore.pl/forum/komputery-in ... 021,0.html

Chodzi o to, że ludzie zamawiają coś u grafika, niby do wyboru, a później to biorą i nie płacą. Jak nie masz dowód, że dzieło to twór wytwór to klapa na całej linii.


(Phelnik) #6

Oszustów jest coraz więcej. Bezkarność to gówny problem. Zawsze zawieraj umowę. Przygotuj sobie jedna, kwestia podpisania to 2 min.

Bez umowy nie ma sensu zglaszac tego gdziekolwiek. Jak wspomnial przedmowca, obsmaruj kolesiowi tylek na forach, itp.


(niezDarek) #7

nawet bez umów jest sens zgłaszania tego... kradzież to kradzież nie może ujść płazem,

jeśli jest się autorem pracy posiada się korespondencję z domniemanym złodziejem sprawa jest jasna i bez problemowo do wygrania jeśli już zataczamy o sąd. Piszesz do niego wezwanie przed sądowe z żądaniem zmiany layout'u jak nie zmieni w określonym przez Ciebie terminie zgłaszasz sprawę z powództwa cywilnego