Skręcające się kable

Witam

Mam nadzieję że to dobry dział :slight_smile: Problem polega na tym że kable od słuchawek mają tendencję do skręcania się i wzajemnego owijania co po dłuższym okresie czasu prowadzi do pękania osłonek i dalszych uszkodzeń. Zdarzyło mi się to dotąd z wieloma modelami i producentami słuchawek, najczęściej z zakresu 20-60 zł. Mam podejrzenie że może to być spowodowane zbyt długim kablem (2,5m na 0,5 potrzebnego), możliwe jest też to że jako że JC jest schowana w biurku i dość mocno się grzeje, całe ciepło ulatuje przodem gdzie wiszą kable i w ten sposób pod wpływem gorącego powietrza zachodzą jakieś zmiany w osłonie kabla. Z góry dzięki za pomoc.

Wątpię, żeby niewielki wzrost temperatury był powodem osłabienia izolacji przewodu. Prędzej “osłonki” przewodów są słabej jakości, albo przewody są wyjątkowo cienkie przez co mniej wytrzymałe. Fabryczne słuchawki raczej ciężko naprawić, ale jak udało by Ci się je rozebrać (czasami są na wcisk) to możesz wymienić przewody na nieco grubsze (jak masz jakieś uszkodzone i umiesz lutować to warto poćwiczyć). Te raczej się tak szybko nie popsują. Jak potrzebujesz 0.5 to zwiń. Owiń gumką recepturką, opaską zaciskową, albo okręć samym przewodem. Jak sam piszesz masz JC w biurku, jak dla mnie 0.5 m to trochę mało, bo nawet się nie da ruszyć głową.

Dodane 30.06.2012 (So) 21:15

W zasadzie to trudno ocenić długofalowy wpływ podwyższonej temperatury otoczenia na wytrzymałość izolacji przewodów słuchawkowych. Trzeba by przeprowadzić testy w warunkach laboratoryjnych, albo przynajmniej mieć dostęp do jakichś badań i konkretnych danych, najlepiej producenta przewodów (składu chemicznego mieszanki itd.). Ja mam przewody, które są od wielu lat okresowo podgrzewane do dużo wyższej temperatury niż może się zdarzyć w JC, a mimo to z ich izolacją nic się nie dzieje. Przez 2 lata moje słuchawki podróżowały ze mną w zmiennych warunkach atmosferycznych. Raz to się nawet wyprały w pralce i działają do tej pory bez zarzutu (oczywiście suszyłem je po tym przez kilka upalnych dni). Poza tym z izolacją też nie ma najmniejszych problemów.

Nie spodziewam się raczej uzyskać jakichś specjalistycznych danych od tanich firm typu Tracer :), prawdopodobnie nie będę też sam wymieniał osłonek, spróbuje jakoś nawinąć bądź napiąć kabelki.

Dokładnie. Lepiej dopłacić, kupić i mieć na lata, niż wymieniać tańsze dziadostwo co chwilę. Nie raz się już przejechałem na tanich gniotach i więcej nie zamierzam. Aczkolwiek nie powiem, zdarzają się tanie i dobre rzeczy, jednak to rzadkość :slight_smile:

Miałem słuchawki z tesco za 9.99, przeżyły ponad rok :slight_smile: , zależy tez jak kto dba o daną rzecz :smiley:

Ja mam zwykłe za 50zł a kabel kładę byle jak jest to sam kabel tzn. kabel z kablami w środku bez sznureczków itp. i jakoś się ani nie skręcają ani nie psują a to zwykłe no name(Chyba że jakiś RAZOR to firma o0) za 50zł. Dopłać i kup coś z allegro lub poszukaj najtaniej na ceneo,skąpiec itp.