Skrętka jako przedłużacz USB

Witam

 

Chciałbym się spytać czy mój pomysł będzie działał. Jako iż mam dysk zewnętrzny 3,5", nie mam ochoty go widzieć ciągle na biurku, przez ilość miejsca, którą potrafi zająć, ale również nie cierpię “bajzlu” z kablami, mam pomysł jak przedłużyć kabel USB.

 

Mój pomysł:

 

Dysk twardy-> Kabel USB-> Przejściówka USB-RJ45-> Łącznik RJ45-> Skrętka-> Gniazdo natynkowe RJ45

 

Potem już pozostaje podłączenie do laptopa. Więc:

Gniazdko rj45-> USB(RJ45-> Łącznik-> Przejściówka RJ45 - USB -> Kabel USB).

 

Mam nadzieje, że rozumiecie idee mojego pomysłu

.

Czekam na opinie.

 

Pozdrawiam

Witam

 

Ja bym to widział inaczej. Piszesz ,że nie cierpisz kabli to nie lepiej kupić router z gniazdem USB i podłączyć do niego dysk i mieć go dostępnego przez sieć?

Mam netia spot z taką opcją, ale o prędkości przesyłu danych szkoda gadać…

Szczerze mówiąc za bardzo skomplikowałem sobie połączenie tych kabli. Najlepiej będzie kupić gotowy wtyk USB dolutować do niego skrętkę (tylko 4 żyły użyć), potem podłączyć do gniazda RJ45. Na koniec pozostaje łączyć się kablem RJ45-USB z komputerem, tańsza opcja…

Są duże szanse, że to nie będzie działać prawidłowo z powodu nieodpowiednich kabli dla danego zastosowania oraz prawdopodobnie za duża będzie odległość co oznacza spadek napięcia w kablu. Poziomy napięć i protokół przesyłania danych przez USB i LAN są różne

Potwierdzam w 100%, odpuść sobie ten pomysł.

Jakieś 2 lata temu miałem identyczny pomysł (choć mi zależało głównie na przedłużeniu w ten sposób klawiatury) i mając duże zapasy skrętki oraz złączy usb wykonałem przedłużacz ok 7m (tyle mi było trzeba).

Niestety nie działało to poprawnie, klawiaturą były problemy bo raz działała a raz nie ale próba podłączenia przez taką przedłużkę czegoś wymagającego większej prędkości przesyłu jak pendrive skutkowała już definitywnie jego nie działaniem.

 

Jeśli by ci już nawet dysk zadziałał co jest mało prawdopodobne bo on potrzebuje znacznie więcej prądu niż klawiatura czy nawet pendrive to prędkość przesyłu byłaby nawet jeszcze gorsza niż przez netia spot.

Lepiej kup porządny przedłużacz usb.

 

A tak na marginesie to dodam jeszcze że standard USB przewiduje maksymalną długość kabla 5m (po fiasku pomysłu przejrzałem specyfikację standardu) bo powyżej tej długości są już zbyt duże spadki napięcia i jest gubiony sygnał nawet na porządnej jakości kablu usb więc trzeba pamiętać o tym łącząc kable/przedłużacze usb aby nie przekroczyć tej długości łącznie licząc od gniazda w kompie do wejścia kabla do obudowy urządzenia.

Jeżeli dysk ma zewnetrzne zasilanie a 230V lub zasilacza, a 3,5" napewno ma to możesz go połaczyć długim kablem ale lepiej kupić skrętke linkowa i końcówki USB do ludowania. Bez żadnych gniasd tylko kabek przeciągnąć i dorobić wtyczki. Ale najlepszym rozwiązaniem jest dysk WiFi.

Właśnie znalazłem takie cudo u siebie.

Przymocowałem sobie do ściany przy biurku i bez problemu przez kabel USB-USB mogę łączyć się z dyskiem.