Skrętka obok kabla zasilającego

Siemka,

poszukałem informacji na wyżej wymieniony temat, ale wciąż nie jestem pewien. Czy kabel utp (raczej 5 klasy) zakończony gniazdkami ethernetowymi rj 45 po jednym i drugim końcu, może być zamurowany obok kabla z prądem? Niby widziałem takie rozwiązania w urzędach miejskich, ale co siedzi w ścianie tego nie wiem :frowning: Wolę się upewnić zanim zaleję wszystko zatynkuję :slight_smile:

Tak ale nie kabel UTP tylko musisz dać kabel FTP i będzie wszystko ok. No i oczywiście gniaztka i wtyczki (lub kable to komputerów) FTP. W firmach są raczej kable FTP - taki mam w zakładzie w pracy (biegnie z prądem i telefonami w jednym korytku)

Serio musi być ftp, a nie może być zwykły?? To tylko max 15 metrów :frowning:

15 m to dużo przy kabli z prądem. Nie radzę, jak chcesz to na swoją odpowiedzialność, najwyżej będziesz kuł scianę.Za 15 m zapłacisz 20 zł


a za gniazdto też 20 zł
Bez przesady na UTP zaoszczędzisz 5 zł :joy:

No to jednak zabuduje na sucho najpierw. Zobaczę co będzie się działo, bo na elektrodzie napisali, że nic się nie działo. Więc co mi szkodzi położyć kable obok siebie?


Edit: Jednak mój kabel jest F/UTP :slight_smile:

Jak owiniesz UTP folią aluminiową to też otrzymasz F/UTP :wink:

Zwykły kabel UTP spokojnie może być obok przewodów 230V na dystansie zdecydowanie większym niż 15m.

Zalecam kabel FTP czy inny z dodatkowym ekranowaniem.

Jak pod ten kabel 230V właczysz żelazko to może być ale jak zasilacz impulsowy albo coś z tyrystorem to może siać! Ja jestem z wykształcenia elektronikiem to mam jakie-takie pojęcie. Ja radze FTP a zrobisz co będziesz chciał.

Ważne, aby wiedzieć, że skrętka ekranowana (nieważne czy F/UTP czy S/UTP czy inna) też ma swoje wymagania, a ekran musi być przynajmniej z jednej strony podłączony do uziemienia.
Brak połączenia ekranu z uziemieniem sprawi, że kabel F/UTP lub S/UTP będzie się zachowywał gorzej niż kabel UTP w sieci tej samej klasy.
No i wszystkie elementy stosowane w okablowaniu strukturalnym ekranowanym muszą być ekranowane (panele krosowe ekranowane, gniazda RJ45 ekranowane).
Wymagania precyzują normy PN/EN-50174 oraz PN/EN 50310.

A i jeszcze dodam, że skrętka UTP, F/UTP czy S/UTP niby nie jest przeznaczona do kładzenia pod tynk. Oczywiście po położeniu działa. :slight_smile:
No i warto zastanowić się, czy murując skrętkę w ścianie nie lepiej położyć kabel wyższej kategorii (np. 6 czy 6a), tak na przyszłość.

Znalazłem też takie informacje na stronie firmy Emiter:

W jakiej odległości od siebie prowadzić kable elektryczne i logiczne (biegnące wzdłuż)? Czy można w jednym korytku kablowym (kanale kablowym) kłaść kable logiczne i elektryczne?

Warunki prowadzenia przewodów okablowania strukturalnego względem sieci energetycznej określone są w normie PN/EN- 50174-2. W poprzedniej wersji normy zależały one od tego jaki typ okablowania strukturalnego oraz okablowania elektrycznego został zaprojektowany lub był wykonywany (nieekranowany lub ekranowany i dotyczy to zarówno okablowania logicznego jak i elektrycznego) oraz czy i jak przewody są od siebie separowane. Na przykład jeśli mamy okablowanie UTP, prowadzone równolegle ze zwykłymi kablami elektrycznymi (a więc nie ekranowanymi) w standardowym korycie kablowym PCV z przegrodą plastikową (separatorem), to minimalny dystans wynosił 200mm (czyli w tym przypadku praktycznie należałoby je ułożyć w osobnych korytkach kablowych. W przypadku zastosowania ekranowanych kabli logicznych, to wystarczyło aby ten dystans wynosił 50 mm.

Po aktualizacji normy PN/EN-50174-2 odległości pomiędzy okablowaniem logicznym i elektrycznym (minimalna separacja) zależą od klasyfikacji rozdzielania oraz współczynnika mocy kabla i oblicza się je z wykorzystaniem odpowiednich tabel i wzorów.

Jak zamurowane?? Każdy upgrade oznacza kucie. Jak sie klient upiera to zalewaj betonem, prąd nie przeszkadza. 15 metrów pociągnie każdy kabel, byle nie uszkodzić. I uświadom człowieka, że od tego są korytka.