Skrętka RJ-45 - pary

Rozumiem to że transmisja 10Mbit/s odbywa się na jednej parze, czy dwóch, a 100Mbit/s na wszystkich.

Jeśli teraz nie działa nam któraś para, bo gdzieś została przerwana, np, przy ciągnięciu to jak zamienić kable aby działała transmisja 10Mbit/s.

Chciałbym aby ktoś to tak zrozumiale wytłumaczył na jakiej zasadzie zmieniamy kabelki odbiegając od standardu ISO. Wiem, że jest to tak banalne że trudno to pewnie wytłumaczyć będzie.

Dwa spostrzeżenia i pytania:

  1. Jeśli nie zamieniamy nic i robimy wg standardu tj. 1)bia-pom, 2)pom, 3)bia-ziel, 4)nieb, 5)bia-nieb, 6)ziel, 7)bial-bra, 8)brą i tak na obu stronach to wówczas transmisja odbywa się na 3, 6, 7, 8 a odbiór 1, 2, 4, 5?

  2. Zamieniając 2 pary i 2 zostawiając w spokoju tzn. na drugiej końcówce taki układ powstaje: 1)bia-zie, 2)zie, 3)bia-pom, 4)nie, 5)bial-nieb, 6)pom, 7)bial-brą, 8)brą to wówczas transmisja odbywa się na 1, 2 a odbiór na 3, 6, więc na tych parach które zostały zamienione, a te które nie były zmieniane zostają nie użyte.

Tutaj nasuwa mi się pytanie, dlaczego w parach które nie zostały ruszone nic się nie dzieje, a jeśli żadnej nie ruszymy, tzn. robimy wg standardu to wtedy na wszystkich parach transmisja się odbywa.

  1. Jak zamienić drugą końcówkę aby transmisja odbywała się na dwóch parach, z czego na pewno nie na 3 i 6.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%99tka to ci pomoże