Skrót do podfolderu w lokalizacji sieciowej (FTP)?

W jaki sposób można utworzyć skrót (np. na pulpicie) do wybranego podfolderu, który znajduje się w lokalizacji sieciowej? Kiedy klikam PPM na wybrany folder, to nie mam w menu opcji tworzenia skrótu, więc nie da się go utworzyć w standardowy sposób…

U mnie jest „Wyślij do → pulpit utwórz skrót”

Zacznij od tego aby przywrócić pełne menu kontekstowe:

@januszek U mnie też jest, ale nie w lokalizacji sieciowej. Nie wiem czy zrozumiałeś pytanie… Masz tą opcję w lokalizacji sieciowej?? Chodzi o foldery ze smartfona, z którym łączę się przez FTP i są one widoczne na lapku w lokalizacji sieciowej

Może to co nazywasz „lokalizacją sieciową” nie jest lokalizacją sieciową w rozumieniu dokumentacji Windows?

Faktycznie. Po tym opisie, nie wiem o co chodzi :wink:

@januszek Na Windows 11 jest opcja „Dodaj lokalizację sieciową” i tam wpisujesz sobie adres FTP. Na Windows 7 było tak samo

A przeciągnij i upuść na pulpit nie działa?

Pewnym obejściem może być uruchomienie dla popularnych folderów osobnych serwerów FTP na czas grzebania.

Ostatecznie może zadziała coś w rodzaju:

ftp://twoje-lokalne-ip:port/katalog/katalog

takie coś powinno działać nawet jako zakładka w Firefox ze zatwierdzeniem otwierania przez eksplorator plików (nawet linki do gier Steam można kolekcjonować w zakładkach) - jedynie nie testowałem z Chrome/Slimjet czy wypuszcza ftp:// i steam:// poza swój proces.

@krystian3w - wtedy kopiują się pliki na pulpit :frowning:

Chyba cały katalog a nie pliki (zaśmiecając pulpit ta, jakby folder organizacujacy się unicestwił).

Jeszcze możesz zobaczyć czy PPM wyciśnięte podczas przeciągania daje opcję „skrót”.

@krystian3w kiedy wcisnę PPM podczas przeciągania, to zaczyna się kopiowanie folderu na pulpit.
Jeśli chodzi o twarcie w przeglądarce, to w Slimjet po wpisaniu adresu otwiera się pusta karta, a w Firefox wyświetla się monit o wybór aplikacji, która ma otworzyć ten adres. Po wybraniu firefox.exe i kliknięciu w „otwórz odnośnik” nic się nie dzieje. Niemniej jednak wolałabym skrót na pulpicie.
Może to po prostu niemożliwe? Jeśli tak, to trudno. Po prostu nie wiedziałam…

Jeśli na pulpicie chcesz mieć skrót do zasobu ftp to musisz na pulpicie wybrać tworzenie skrótu i tam wpisać adres tego zasobu ręcznie:

@januszek - tak już próbowałam, ale wtedy tworzy się skrót do przeglądarki www i otwiera się pusta strona

No i tu jest sedno problemu o którym pisałem wcześniej, ze dla Windowsa to nie jest skrót do „zasobu sieciowego” tylko skrót do „zasobu internetowego”.

Dobra, udało się. Trzeba było utworzyć na pulpicie nowy skrót i wpisać: explorer.exe i dopiero po spacji wkleić adres tego folderu

Właśnie chciałem napisać aby zrobić skrót do aplikacji:

%systemroot%/explorer.exe "ftp://cośtam.ftp/"

1 polubienie

Wystarczyłoby w Firefox wskazać Explorer.exe zamiast firefox.exe.

W ustawieniach kafelkowych powinno dać się usunąć skojarzenie protokołu FTP z Firefox.

@krystian3w - no tego nie wiedziałam, ale w sumie nie wiem, po co mam otwierać za pośrednictwem Firefox. Tak jak jest teraz pasuje mi najbardziej :slight_smile:

@betmariss Łączysz się że smartfonie po FTP, by coś przegrać? Nie lepsze Łącze z Telefonem lub ew. KSE Connect? Można użyć też wifi direct.

Używałem aplikacji FTP Server do tego, ale niestabilne to było. Wylaczalo się, różne adresy IP, bo DHCP w routerze przedstawiało. Szkoda nerwów.

@blumberplumber - u mnie jest stabilne i nic mi się nie rozłącza. Jest bardzo wygodne i proste. I nie muszę instalować żadnych dodatkowych programów na lapku, a w telefonie do tego celu używam Mi File Manager, który był tam już na stanie, bo to smartfon Xiaomi

Jeśli chodzi o menedżer plików, to ja używam Solid Explorer - bardzo dobra aplikacja, stworzona przez Polaka. Niestety płatna. Tam też jest opcja serwera FTP, a nawet obsługa chmur. :slight_smile:

@blumberplumber - wystarcza mi ta, którą mam. Co niby takiego cudownego miałoby być w tym Solid Explorer, żebym miała aż za niego płacić? Obsługi chmur na smartfonie nie potrzebuję, a FTP mam w Mi File Manager