Skrót. Zmiana Mac adresu?

Czy istnieje możliwość utworzenia takiego skrótu winowsowskiego, dzięki któremu, po uruchomieniu go z poziomu pulpitu, następowałaby zmiana obecnego adresu Mac karty sieciowej na inny wcześniej ustalony adres? Byłoby to dla mnie bardzo wygodne, z tego względu gdyż aktualnie mam do dyspozycji w domu 4 komputery, ale do internetu przypisane są tylko 3 adresy mac. Dlatego często zdarza mi się żonglować mac adresami, wpisując je ręcznie do komputera który jest akurat użytkowany i potrzebuje dostępu do internetu. Niestety ręczne wpisywanie jest kłopotliwe bo trzeba wejść w odpowiednie miejsce, otworzyć plik z zapisanymi adresami, potem kopiuj-wklej itp.itd. Chciałbym sobie maksymalnie uprościć tę czynność i zastanawiam się czy dałoby się utworzyć taki skrót, który odpowiadałby moim potrzebom. Podobny skrót udało mi się np. utworzyć do zamykania systemu i przejścia w stan wstrzymania. Dzięki za ewentualną pomoc.

Wymyśliłem coś takiego:

reg add HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\NUMER_KARTY /v NetworkAddress /t REG_SZ /d ADRES_MAC /f

netsh interface set interface name="NAZWA_POLACZENIA" admin=disabled

netsh interface set interface name="NAZWA_POLACZENIA" admin=enabled

NUMER_KARTY musisz sam sprawdzić w rejestrze (u mnie to 0007), przy sprawdzaniu znajdziesz gdzieś nazwę karty. ADRES_MAC to adres w formacie 0123456789AB. NAZWA_POLACZENIA to nazwa połączenia wyświetlana w panelu sterowania w połączeniach sieciowych. To przywraca standardowy MAC:

reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\NUMER_KARTY /v NetworkAddress /f

netsh interface set interface name="NAZWA_POLACZANIA" admin=disabled

netsh interface set interface name="NAZWA_POLACZENIA" admin=enabled

Polecenia wklejasz do notatnika i zapisujesz jako osobne pliki *.bat. (Zapisz jako typ: Wszystkie pliki)

Może nie jest to skrót ale zobacz to i to może ci się przyda :slight_smile: http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/zm … su_mac.htm

Właśnie chodziłoby mi o coś takiego, gdyby nie tylko jedno ale… Zrobiłem wszystko tak jak kazałeś i na pierwszy rzut oka niby wszystko jest ok. Kiedy wejdę w ustawienia/właściwości lokalnego połączenia sieciowego poprzez które łączę się z internetem i dalej w konfigurację mojej karty sieciowej, to faktycznie w polu w którym zwykłem dokonywać ręcznej aktualizacji adresu, widnieje nowy zmieniony adres, którego zamiana dokonała się poprzez zaprezentowaną powyżej metodę twojego autorstwa. Jednakowoż problem pojawia się w momencie kiedy ja tą samą metodą wprowadzam nowy zupełnie fikcyjny mac adres i kiedy okazuje się, że pomimo dokonanej zmiany internet działa jak gdyby nigdy nic. Wnoszę z tego, że faktyczna zmiana mac adresu nie dokonuje się w pełni, a tylko następuje pozorna zmiana ciągu cyferek w ustawieniach karty. Co o tym myślisz?

Jestem wdzięczny za włożoną pracę i chęć pomocy w rozwiązaniu mojego problemu :).

Przy okazji googlowania mojego problemu natknąłem się na tę stronę już wcześniej, ale jakoś zaprezentowane tam rozwiązania mnie nie satysfakcjonują. Zwłaszcza, że metodę pierwszą znam bardzo dobrze i to właśnie korzystania z niej chciałbym zaniechać :slight_smile:

Wytłumacz jak wprowadzasz ten nowy adres. Jeśli wpisujesz go bezpośrednio w rejestrze to potrzebny jest jeszcze reset karty sieciowej, czyli te dwie ostatnie linijki w plikach.

Jeśli wprowadzasz zmiany przez te pliki to spróbuj ręcznie wyłączyć i włączyć kartę sieciową po uruchomieniu pliku.

Zmiany wprowadzam przez pliki które utworzyłem w sposób który opisałeś na początku. No i faktyczne, jeżeli po uruchomieniu pliku wyłączę i włączę kartę to wszystko działa jak należy. Szkoda jednak, że nie dokonuje się to automatycznie, po uruchomieniu tego skrótu. A może powinno, tylko ja coś zrobiłem źle? Albo może da się zrobić oddzielny skrót który by mi tę kartę wyłączał i włączał? Wtedy bym sobie klikał najpierw skrót zmieniający adres, a potem restartujący kartę ;).

Właśnie powinno samo ją restartować. Odpowiedzialne za to są te dwie linijki:

netsh interface set interface name="NAZWA_POLACZENIA" admin=disabled

netsh interface set interface name="NAZWA_POLACZENIA" admin=enabled

Możliwe, że dzieje się to zbyt szybko. Spróbuj wstawić to między te dwie linijki:

ping localhost -n 5

Najlepiej wklej tu zawartość pliku, który nie działa.

Wklejenie “ping localhost -n 5” też nic nie dało. Obecnie zawartość mojego pliku skrótu wygląda tak:

reg add HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001 /v NetworkAddress /t REG_SZ /d 00B0C5A3B744 /f

netsh interface set interface name="Połączenie lokalne 2" admin=disabled

ping localhost -n 5

netsh interface set interface name="Połączenie lokalne 2" admin=enabled

Dziwne, u mnie normalnie wyłączało kartę i włączało, MAC się zmieniał. Wpisanie adresu MAC do rejestru bez resetowania karty nic nie daje, może te polecenia z ostatnich linijek się nie wykonują. Sprawdź MAC przez start > uruchom > cmd > getmac.

Getmac, pomimo wykonania operacji kliknięcia w skrót zmiany adresu mac, pokazuje adres niezmieniony. Natomiast we właściwościach kary sieciowej, tam gdzie ręcznie zwykłem dokonywać zmiany, adres jest zmieniony.

Oto co się dzieje kiedy uruchomię plik skrótu:

C:\Documents and Settings\Administrator\Pulpit\MAC>reg add HKEY_LOCAL_MACHINE\SY

STEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001

 /v NetworkAddress /t REG_SZ /d 00A0C5B3B744 /f


Operacja ukończona pomyślnie


C:\Documents and Settings\Administrator\Pulpit\MAC>netsh interface set interface

 name="Po│╣czenie lokalne 2" admin=disabled

Interfejs o tej nazwie nie jest zarejestrowany w routerze.



C:\Documents and Settings\Administrator\Pulpit\MAC>ping localhost -n 5


Badanie tm [127.0.0.1] z użyciem 32 bajtów danych:


Odpowiedź z 127.0.0.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=128

Odpowiedź z 127.0.0.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=128

Odpowiedź z 127.0.0.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=128

Odpowiedź z 127.0.0.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=128

Odpowiedź z 127.0.0.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=128


Statystyka badania ping dla 127.0.0.1:

    Pakiety: Wysłane = 5, Odebrane = 5, Utracone = 0 (0% straty),

Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:

    Minimum = 0 ms, Maksimum = 0 ms, Czas średni = 0 ms


C:\Documents and Settings\Administrator\Pulpit\MAC>netsh interface set interface

 name="Po│╣czenie lokalne 2" admin=enabled.

Interfejs o tej nazwie nie jest zarejestrowany w routerze.

Może problem wynika z tego iż w nazwie “Połączenie lokalne 2” występują polskie czcionki?

No i wszystko jasne :smiley: Zmień nazwę na jakąś bez polskich znaków, usuń tą linijkę z pingiem, bo nie jest jednak potrzebna.

Coś jednak nie gra. Po wprowadzonych modyfikacjach (zmiana nazwy połączenia na “Polaczenie lokalne”) otrzymałem coś takiego:

34e3wjk.jpg

Jakiś pomysł?

Może tak:

netsh interface set interface "Polaczenie lokalne 2" admin=disabled

Albo zmień nazwę połączenia na taką bez spacji i wtedy w poleceniu wpisz bez cudzysłowu.

W pierwszym przypadku :

w7kft.jpg

W drugim to co poprzednio.

Jednym słowem dalej kiszka. :frowning:

Dziwne, u mnie działa bez problemu a na XP jest dokładnie jak u Ciebie. Trzeba trochę o tym jeszcze poczytać :smiley:

Ok. W każdym razie dzięki za to co już udało się zrobić :D.

No i wyczytałem. XP nie radzi sobie z tym poleceniem, trzeba ściągnąć DevCon i to wykorzystać do resetowania karty. Niestety dopiero we wtorek coś będę mógł wymyślić, bo teraz same egzaminy i coś się trzeba pouczyć :frowning:

W takim wypadku, życzę powodzenia na egzaminach, a potem jeśli udałoby ci się coś sensownego wymyślić, byłoby mi wtedy bardzo miło. Jeszcze raz dzięki za trud i pomoc, bo przecież i tak już coś tam mam. Lepsze to niż nic :slight_smile:

Skopiuj ten plik do folderu Windows. (Jest to wypakowany plik z tej paczki)

Zastąp dwie ostatnie linijki w plikach tą:

devcon restart *DEV_XXXX*

Gdzie XXXX znajdziesz w menedżerze urządzeń we właściwościach karty, zakładka Szczegóły, Identyfikatory sprzętu.

Nie wiem czy to pomoże, u mnie nie działa restartowanie karty w ten sposób.

No teraz działa znakomicie :D. Automatyczna zmiana adresu mac i samoistny restart karty sieciowej następuje teraz bez najmniejszego problemu. Właśnie o to mi chodziło. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc i za wytrwałość. Naprawdę bardzo mi pomogłeś.