Skróty betpośrednie albo skrót w pliku wykonywalnym

otóż stworzyłem skrót do pliku D:\costam\files_194372\plik.exe i wysłałem koledze caly foldec costam, gdy kolega uruchamil ten skrót on niedziałał - jak stworzyć skrót w postaci \files_194372\plik.exe

Skróty mają to do siebie, że mogą zawierać tylko adresy bezwzględne (tzn. takie zaczynające się od litery partycji lub zmiennej systemowej %windir%, %systemroot%, %homedrive, itd.)

Za skróty można użyć pliki wsadowe *.bat lub skrypty wsadowe *.cmd. Oba te rodzaje plików to i tak samo.

W twoim przypadku będzie to wyglądało tak:

  1. Otwórz Notatnik i wpisz tam lub skopiuj bez ostatniego Enter:

@echo off

files_194372\plik.exe

exit

  1. Ctrl+S i w “Zapisz jako typ:” dajesz wszystkie pliki a nazwę dajesz dowolną, byle zakończoną na .bat lub .cmd, zapisz ten plik w folderze cośtam.

Tylko jak kolega przeniesie ten skrypt w inne miejsce to nie będzie działał!.

Najlepiej poproś kolegę aby przeniósł ten folder np. do C:\Program Files, przed wysłaniem ustaw folder cośtam w tym samym miejscu, co on ma ustawić, utwórz normalny skrót tam gdzie trzeba i tak mu cały ten folder prześlij :arrow: :-(.

Skrót potem może se przenieść tam gdzie chce bez obaw.

Czy nie prościej dać zmienne systemowe na obu komputerach np: plikdir wskazujące na różne ścieżki, a skrót dać %plikdir%\files_194372\plik.exe

No #-o =D> , jeśli twój kolega i ty potraficie tworzyć zmienne środowiskowe to proszę bardzo.

deFco247, twój skrypt nie działa niewiem czemu

reszta, rozmawianie z kolegą niezadziała, ponieważ tych “kolegów” jest dużo i niemam możliwości rozmawiania z nimi

Czyli chcesz to wszystko przesłać kilku znajomym?

Dla mnie najprościej było by powiedzieć :ups: tzn. powiadomić ich, że mają uruchamiać po prostu “plik.exe” :puknij: :ziew:

A potem se mogą utworzyć skrót do niego :kreci: