Skróty klawiszowe i specjalnie znaczki Niemieckie

Witam,

jak już wspominałem, mam komputer kupiony w niemczech, mieszkam w Niemczech, nie umiem dobrze Niemieckiego (uczę się). Mam Niemiecką wersję Windows 7 i kilka pytań dotyczących klawiatury. :]

Z systemem sobie jakoś radzę (pamiętam z Win 7 PL interfejs ;P), z klawiaturą to przestawiłem co się dało na POLSKI i mam, polski układ, polskie znaki itp. Jednak teraz tak… Zaczynam już “szprechać” po niemiecku :stuck_out_tongue_winking_eye: i też pisać więc mam problem ze specjalnymi znaczkami Niemieckimi z tymi kropkami u góry itp…

Nie interesuje mnie raczej ciągłe zmienianie układu klawiatury itp., wolałbym ustawić jakieś skróty klawiszowe? W moim translatorze NIEM - POL / POL - NIEM mam opcje skrótów klawiszowych np. ALT + CTRL + A = “a” z tymi kropeczkami u góry. Fajnie by było, gdyby znalazł się jakiś program do skrótów na otwieranie programów czy coś w tym stylu i żeby dało się utworzyć skróty właśnie na te znaczki…

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

@ Jakby ktoś wpadł na pomysł, żeby założyć konto drugiego użytkownika gdzie będzie układ klaw. niemiecki - to nie wchodzi w grę. Przy użytkowaniu kompa, jak bym chciał np. na GG pisać po polsku, na ICQ z kimś po niemiecku… Komu by się chciało ciągle skakać po kontach i odpisywać xD

Tego nie rozumiem:

Ale do tworzenia skrótów do specjalnych znaków polecam AutoHotkey.

Program bez problemu radzi sobie z wpisywaniem znaków:

´µ¶·¸ąş»Ľ˝ľżŔÁÂĂÄĹĆÇČÉĘËĚÍÎĎĐŃŇÓÔŐÖ×ŘŮÚŰÜÝŢßŕáâăäĺćçčéęëěíîďđńňóôőö÷řůúűüýţ˙ !"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_`abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~€‚„…†‡‰Š‹ŚŤŽŹ‘’“”•–—™š›śťžź ˇ˘Ł¤Ą¦§¨©Ş«¬ ®Ż°±˛ł

Co prawda, nie ma interfejsu graficznego, swoje skrypty trzeba pisać jako tekst, ale jest idealny do takich rozwiązań.

W razie potrzeby mogę udzielić wskazówek obsługi.

Posiadam ten programik, używam go do innych rzeczy. Ale jak ustawić sobie pod dane klawisze specjalne znaczki niemieckie? Proszę o wskazówki jakieś. ; p

Np. tak: (skorzystałem z przykładowego skrótu, o którym napisałeś)

^
^
^
Send Ö

return

^
send ö

return

^!+u::Ü

^!u::ü

^!b::ß

P.S.

Zawsze możesz je “wstukiwać” samemu z klawiatury:

Cyfry muszą być wpisywane z klawiatury numerycznej.

Czyli muszę pamiętać te cyfry?

Nie da się ustawić, że np.

ä - lewy alt + crtl + a ?

To są 2 różne rozwiązania…

Skopiuj to, co obramowane jako “code” w poprzednim poście i zapisz jako skrypt ahk.

Wtedy zadziała tak, jak chcesz.

Wielkie dzięki, a jeszcze pytanko.

Wiesz jak ustawić w tym skrót np. lewy ALT + CTRL + Q i żeby to otwierało dany plik z pulpitu?

W pliku ściezka jest taka:

“F:\Mlody\Zainstalowane\Programy\TOF\gg.exe” 1010

Dopisz:

^
run ścieżka_programu

return

Skrypt wykona tą akcję 1010 na końcu?

Bo mam akcję 1011 do jednej rzeczy a 1010 do innej.

W postaci:

^
run F:\Mlody\Zainstalowane\Programy\TOF\gg.exe "1010

return

powinien wykonać, ale lepiej sprawdź to w praktyce.

Właśnie sprawdziłem - nie działa. ;/ wykonuje akcje tylko do gg.exe , a dalej (1010) już nie.

Ale wykombinowałem inny patencik.;] Skrót tego wrzuciłem na pulpit, dałem skróty klawiszowe i tyle (w Windowsie jest taka opcja), póki co działa. :slight_smile: Dzięki za zainteresowanie i pomoc. :slight_smile: