Skrypt do ładowania jednego panelu z kilkunastu innych

Witam. Posiadam stronę o tematyce F1, a dokładniej jest to liga rozgrywana na symulatorze. Na stronie zawarłem panel który pokazuje aktualne wydarzenia i posiada przełączniki do tyłu lub do przodu, w sumie jest tych paneli 27 które generują prawie 10000 linijek kodu. Problem w tym, że strona strasznie długo się ładuje i zapewne mocno obciąża nam transfer, szukam jakiegoś skryptu (zapewne js lub ajax) który załaduje tylko jeden, a w razie potrzeby załaduje każdy inny pozostały jeżeli użytkownik go wybierze. Nie wiem w ogóle jak się zabrać za szukanie, nie jestem skryptach typu JS tak bystry jak w PHP i niestety nie umiem sobie poradzić. Czy zna ktoś może coś co mogło by zaspokoić moje oczekiwania, lub cokolwiek co mogło by mnie natchnąć lub podpowiedzieć czego szukać?

http://api.jquery.com/jQuery.ajax/

na dole masz przykłady. Pobaw się tym. Jest to w miarę łatwe. Wysyłasz zapytanie np przez get do pliku php w odpowiedzi dostajesz kawałek strony w html który podmieniasz na stronie. Kilka linijek żeby to osiągnąć więc nie powinno być trudne w zrozumieniu.