Skrypt do tworzenia biblioteki


(Antikanime) #1

Mam dość sporo książek i ostatnio zdarzyło mi się pomylić, co mam od którego autora. I jest to trochę irytujące bo nie wszystkie książki mam w mieszkaniu. Widziałem parę programów do tego, niestety są tylko na Windowsa a korzystam z Linuksa (i te na Linuksa były dość toporne). Ogólnie spodobał mi się serwis libib.com ale serwisy padają i do tego czasami ma błędy w okładkach i tytułach książek (w profilu mogę sobie to poprawić, ale gdy robię publiczną wersję to pojawia się tak jak jest domyślnie wpisane w bazę danych czyli razem z błędami, a wysyłanie do nich maila o poprawianie jest ponad mój czas).

Pomyślałem że może samemu postawić drobny skrypt. Nie mam wielkich oczekiwań. Chciałbym po prostu listę tak jak na libib.com - czyli np. litera A i jeśli ustawie sortowanie to wszystkie książki zaczynające się na A pod nią będą, albo autorzy o nazwisku od tej litery, niżej litera B itd. No i albo najeżdżając albo pod okładką informacje o imieniu i nazwisku autora, wydawnictwie, roku wydania, numerze ISBN oraz wyszukiwanie.

Myślałem by użyć do tego jakiś CMS czy coś w tym stylu, ale nie bardzo widzę który by się do tego nadawał. Macie może jakieś pomysły?


(Zulowski) #2

Na start może Excel albo inny arkusz (możesz tam sobie filtrować, sortować, przestawiać itd…), do tego trzymasz sobie go w chmurze, albo nawet jakiś “Google Docs”?


(Vidivarius) #3

Od siebie mogę ci polecić ZOTERO https://www.zotero.org/

Jest to osobny program. Można też go zainstalować jako wtyczką do Firefoxa, Chrome czy Safari.

Dzięki niemu możesz tworzyć sobie biblioteki, katalogi, listy książek. Możesz dodawać książkę zaciągając jej dane jednym kliknięciem z katalogów książek dostępnych on-line - np. Biblioteka Narodowa, Katalog Karo… i wiele innych. Cała baza zostaje u ciebie na dysku, nie ma więc obaw, że zniknie z sieci wraz z jakimś serwisem.

Program pozwala katalogować nie tylko książki. Tak na prawdę jest to potężne narzędzie do tworzenia bibliografii, notatek z książek (fiszek) - bardzo przydatne narzędzie dla naukowców - co nie przeszkadza mu być wygodnym katalogiem dla zwykłego miłośnika książek.