Skrypt shellowy - jak napisać?

Witam mam do napiasnia skrypt shell’owy wykonujący¸ po wyborze opcji przez użytkownika, następujące polecenia:

1 – ifconfig

2 – who

3 – ps –x

Błędny wybór opcji powinien zakończyć się odpowiednim komunikatem.

Tylko nie wiem jak zrobic aby byl ten wybór opcji. Z góry dziękuje za pomoc

Dawno nie pisalem w bashu ale bedzie cos takiego:

echo -n “Ktora komende chcesz wykonac?”

echo -n “1 – ifconfig”

echo -n “2 – who”

echo -n “3 – ps –x”"

read wybor

case $wybor in

  1. ifconfig;;

  2. who;;

  3. ps -x’’

*) echo “Zle wybrales opcje”’’

esac

Pomysł dobry, troche naprowadzilo mnie to ale cos chyba nie tak bo na pierwszy rzut oka widac ze to chyba bardziej C ++ heh. Pokombinowalem troszke ale nadal nie jest tak jak powinno byc.

Przykład, który dostałeś jest w bashu. I składnia jest prawie taka jak napisał szykam tylko powinno być “1”) zamiast 1) itp…

czyli:

#!/bin/bash

echo “Ktora komende chcesz wykonac?”

echo “1 – ifconfig”

echo “2 – who”

echo “3 – ps –x”

read wybor

case “$wybor” in

“1”) ifconfig ;;

“2”) who ;;

“3”) ps -x ;;

*) echo “Zle wybrales opcje”

esac

Całość dajesz do pliku np. skrypt.sh

potem sudo chmod +x skrypt.sh

i uruchamiasz ./skrypt.sh

PS Kurs basha masz np. tu: http://www.ournet.pl/kursbasha/main.html

Wielkie dzieki za pomoc :slight_smile: oraz za cenny link do kursu basha. Jeszcze mam taka mala sprawe - dystrybucja ktora posiadam ( Mandriva 2007 ) nie obsluguje komendy IFCONFIG troche smieszne, mialem kiedys podobny przypadek z jakas inna komenda ale w SUSE 10 i nie bardzo wiem dlaczego tak jest

Ta komenda powinna być w /sbin, zwykły użytkownik nie ma do niej dostępu (mniej więcej :lol:)

po za tym IFCONFIG i ifconfig to dwie różne komendy ale to powinieneś wiedzieć

Cześć :slight_smile:

Ja dopiero kilka dni temu zainstalowałam sobie Linuxa i zaczynam się nieśmiało uczyć :roll: . Więc w sumie wiem bardzo niewiele. Apropos: dawidmo - dzięki za tę informację, że ifconfig nie jest dla zwykłego użytkownika, bo bardzo się głowiłam, dlaczego u mnie nie działa :mrgreen: . Rzeczywiście na koncie roota działa :mrgreen: .

A może powiecie, jak ten program shellowy zrobić w pętli? Bo w tej chwili po wykonaniu jednej opcji on się kończy. Chciałabym tak, żeby można było przy jednym uruchomieniu sprawdzić wszystko, potem powiedzieć mu: “dzięki” i żeby dopiero się zakończył. Próbowałam wczoraj, ale mi nie idzie… Jeszcze to wszystko za trudne… :wink:

Złączono Posta : 28.11.2006 (Wto) 21:15

No i już mam :). Fajna zabawa :slight_smile: