Skrzynka PC do biura - jako mały serwer :) [3000-4000 zł]

(Archimond55) #1

Witam po dłuższej przerwie. Ciężko mi się przyzwyczaić do nowego wyglądu forum, ale jakoś dam radę.

Potrzebuję pomocy w wyborze nowego zestawu PC z przeznaczeniem do biura jako mały serwer, na którym będzie działało kilka(naście) programów sieciowych dla innych 5-6 PC.

Założenia są takie, że:

• taki komputer podziała >10 lat jak jego poprzednik.

• procesor intelowski

• brak karty graficznej (bo chyba nie jest potrzebna?), czyli potrzebna płyta główna z wyjściem dla monitora

• dość duży dysk HDD

• koszt [3000-4000 zł], ale nie muszę się go sztywno trzymać, jeśli warto do czegoś dołożyć to nie ma problemu

Dziękuję
pozdrawiam!

(Fizyda) #2

Nie lepiej kupić kilkuletni po leasingowy/używany serwer? Raz że dostaniesz Xenona czyli bardziej energooszczędnego, prawdopodobnie więcej rdzeni niż w i7, dodatkowo będziesz miał najpewniej pamięci ECC i przyzwoity kontroler raid. Do takiego serwera dokupujesz tylko powiedzmy 2 dyski 2tb spinasz je w RAID 1 i zapominasz na lata.
Minus taki że serwer będzie w obudowie rac, a nie tower. Oczywiście w tower też dostaniesz, ale wychodzi drożej.

Poza tym Ciężko zaproponować konfigurację nie wiedząc co to za aplikacje. Jedna aplikacja zje 64 GB RAM, a inna nie zużyje więcej niż 1 GB. To samo kwestia CPU.

(Archimond55) #3

Jakbyś mógł podać jakiś link do takiego serwera używanego jak to wygląda?

Aplikacje nie są jakoś szczególnie obciążające tj. nie zjedzą więcej niż 8 GB RAM, więc 16 GB powinno wystarczyć z zapasem. Dodam, że na tym PC będzie normalne stanowisko pracy monitorem, klawiaturą i myszką =)

(Fizyda) #4

W takim wypadku chyba moja propozycja będzie słaba. Serwer średnio nadaje się do normalnej pracy.

(eskimosek) #5

Moze cos takiego
http://allegro.pl/2x-intel-xeon-x5670-evga-sr-2-x58-ram-24-gb-ddr3-i6818734124.html#thumb/3

Procesory możesz zmienić na bardziej energooszczędne Xeony e5645 65 W
http://allegro.pl/intel-xeon-e5645-6-rdzeni-12-ht-hexa-core-i6818639265.html

(bachus) #6

3-4k złotych to budżet z oprogramowaniem (system operacyjny, licencje?). Powiedz coś o środowisku, co do tej pory jest na serwerze (bazy danych? Udostępnione pliki? Ile jest obecnie danych, czy przewidzujesz duży przyrost danych?).

(Archimond55) #7

@eskimosek no przyjrzałem się temu i szczerze powiem, że średnio widzi mi się inwestowanie w 7 letni sprzęt, wiem, że to inna kategoria, ale jednak wolałbym coś nowego pokroju i7.

@bachus 3-4k to sam sprzęt bez oprogramowania. A właśnie środowisko to tylko i wyłącznie windows 10 ze względu na oprogramowanie, które to działa głównie na bazach danych. Udostępnione pliki też są aktualnie coś ok. 500 GB.

(eskimosek) #8

No to złóż sobie jakis PC na i7 ,chyba wiesz sam najlepiej czego ci potrzeba.

(Archimond55) #9

W takim razie mam coś takiego:

Czy takie coś będzie ok? i7 na 99% nie będzie kręcona, czyli wersja bez k. Czy ten intelowski radiator wystarczy? Potrzebuję jeszcze 2 x HDD 2 TB do RAIDa + jakaś obudowa. Co polecacie?

(eskimosek) #10

Płyte bym zmienił na coś innego bo ta zawyża napiecie procesora i przez to procesor się bardziej grzeje.Ten i7 nie bedzie pod OC wiec wystarczy chipset w nizszej wersji B25 od Asus.

(Archimond55) #11

Ok, dobrze wiedzieć, ale Asus B250 obsługuje DDR4 do 2400 MHZ czyli muszę zamienić te moje na coś z mniejszym taktowaniem?

(bachus) #12

Odbiegając od tematu - to jakiś błąd sprzętowy, czy firmware? To bug całej liniii płyt/chipsetu, producenta?

(eskimosek) #13

Zmień na jakieś pamieć 2400 albo nawet 2133 w takim serwerze który ma chodzić 24h/7 dni w tygodniu bardziej się liczy stabilność nie szybkość pamieci.A i ta plyta chyba nie ma RAID jak chcesz miec kilka dysków w RAID to potrzeba plyte z kontrolerem RAID.

Odbiegając od tematu - to jakiś błąd sprzętowy, czy firmware? To bug całej liniii płyt/chipsetu, producenta?

Ta plyta w najnowszej wersji bios ustawia napiecia dla procesora 1.3V i zadne regulacje w bios niewiele pomagaja.A to jest najnowszy bios do tej plyty.Moze kolejne wersje coś poprawia.

(Archimond55) #14

Dobrze, bo chciałbym aby HDD pracowało w RAID 1. To teraz został się tylko dysk: jakiej firmy będzie pracował bezproblemowo, serie green czy lepiej nie?

(sadaj72) #15

Proponuje

Procesor serwerowy Intel Xeon E3-1245V5, socket 1151
Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024
Płyta główna Gigabyte GA-X150M-PRO ECC, C232, DDR4, SATA3, USB 3.0, mATX
Zasilacz Super Flower Platinum King 450W [certyfikat 80+ Platinum]
Pamięć GoodRam DDR4 PLAY, 16GB, 2133MHz, CL15 [2szt - 32GB]
4 sloty na RAM pozwolą rozbudować pamięć w przyszłości do 64GB.

Możesz również zainstalować pamięć ECC, ale tutaj najpierw dobrze jest zapoznać się z listą wspieranych modułów, niestety w tym momencie strona gigabyte nie ładuje mi się, więc musisz sam sprawdzić.

Koszt takiego zestawu to około 3300-3500zł musisz jeszcze doliczyć obudowę, ale tutaj musisz sam wybrać co ci się podoba i posiada odpowiednią ilość miejsca na dyski.

Napęd natomiast jest zbyteczny, używa się tego raz na rok.

W przypadku HDD dobrym wyborem są dyski WD Red, żywotność całkiem niezła i cena w porządku.

(bachus) #16

W dzisiejszych czasach bez SSD? Może jakieś 2+2? (dwa małe SSD na OS i np. bazę danych + 2xHDD na udostępnione pliki?)

(eskimosek) #17

ten kolo chyba sam nie jest nie zdecydoway czy potrzebuje serwera czy PC do gierek ,myli te 2 rzeczy i nie wie co to jest.i7 na serwer to juz swiadczy ze nie ma zadnego pojecia o serwerach a jak mu podalem konfig na Xeonach ktore beda 5x lepsze w serwerowych zastosowaniach to ze nie bo woli i7 bo sa stare.Tylko te xeony w sumie maja wydajnosc 6950X iak nawet nie lepej i full stabill lepiej.Ale nie lepiej i7 rece opadaja jak sie czyta co niektorych.Bo jest stary no nie moge,ten stary komp moze takie najnowsze i7 ladnie przejechac.