Skrzyżowanie równorzędne - pierwszeństwo


(A2243075) #1

witam

mam pytanie który samochód ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym w takiej sytuacji:

każdy skręca w lewo i są naprzeciw siebie i ani jeden ani drugi nie ma nic z swojej prawej strony?

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=4025

Wszystkie krzyżówki na testy na prawko są z 3 samochodami to te są łatwe.

Słyszałem że one powinny się minąć z swojej prawej strony, ale na małych krzyżówkach nie będzie na to miejsca :smiley:


(adpawl) #2

Ten, który pierwszy wjedzie na skrzyżowanie musi się zatrzymać na środku (przerwać manewr skrętu) ....bo jak wykręci w lewo, to będzie miał "przeciwnika" po swojej prawej ...ustępuje mu więc i gdy tamten przejedzie, rusza i kontynuuje manewr skrętu.


(lith) #3

Na 90% skrzyżowań będzie miejsce. Jak tak się nie da to przejeżdża się za swoimi tyłami, czyli jakby oba sobie ustępują, wymijają i skręcają. Żaden nie może skręcić drugiemu przed maskę. Albo prawymi bezkolizyjnie, albo przepuścić. Na testach nie komplikuj, żaden nie ma pierwszeństwa nad drugim i tego się trzymaj.


(ichito) #4

Jeśli nie ma dodatkowego oznakowania poziomego na jezdni, to mijają się bezkolizyjnie prawymi bokami czyli tory ich jazdy się nie przecinają (nie tak jak na rysunku). Jeśli jest oznakowanie poziome, które wyznacza tor jazdy po skrzyżowaniu, to wtedy muszą się do tego dostosować czyli przeważnie każdy z nich wjeżdża na środek skrzyżowania po prawym pasie dla siebie i wtedy też niekoniecznie ktoś musi komuś ustępować pierwszeństwa.


(koczek) #5

Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim interpretacja przepisów kodeksu drogowego oraz oznaczeń na drodze jakie obowiązują. A znaki poziome na nawierzchni drogi mają swoje konkretne znaczenie, trzeba tu zwyczajnie orientować się w przepisach i poczytać o nich.