Skype szpiegował użytkowników


(Masaj) #1

Skype · szpiegostwo

Od połowy grudnia zeszłego roku użytkownicy windowsowej wersji Skype’a byli szpiegowani przez swoją aplikację. Skype odczytywał ustawienia BIOS-u komputera i zapisywał numer seryjny płyty głównej.

Na blogu Skype’a, Kurt Sauer, odpowiedzialny za bezpieczeństwo, zapewnia, iż jest to funkcja zaimplementowana przez firmę EasyBits Software.

Ma to być pewien rodzaj oprogramowania DRM, którego zadaniem jest ochrona komercyjnego oprogramowania, takiego jak np. wtyczki do Skype’a, przed nielegalną dystrybucją czy użyciem.

Oprogramowanie znajdujące się w trzeciej wersji Skype’a odczytuje dane z BIOS-u, identyfikując w ten sposób maszynę.

Skype informuje, iż EasyBits DRM nie funkcjonował na miarę oczekiwań, dlatego też pojawiła się nowa wersja aplikacji, oznaczona numerem 3.0.0.216 i pozbawiona tej funkcjonalności.

Nie wiadomo natomiast, jakie zaszyfrowane informacje przesyłały starsze wersje Skype’a 3. Autorzy oprogramowania zapewniają, iż użytkownicy komunikatora nie będą więcej narażeni na szpiegowanie.

Usunięcie funkcji DRM ze Skype to dobry początek Skype’a. Teraz czas chyba na przeprosiny i poinformowanie użytkowników o losach zebranych do tej pory informacji.

Rafał Pawlak

źródło: Hacking.pl


(D@widoS) #2

:evil: :evil: :evil:


(Senshiro) #3

Khem, a pan Masaj może by coś dodał od siebie? Bo ja to osobiście odbieram jako anty-reklamę… :roll:


(Agatonster) #4

Skype zagląda do… BIOS-u?

Pozdrawiam


(popula) #5

Teraz, wystarczy poczekać, kto odważy się pozwać Skype’a przed oblicze sądu jako pierwszy. Złamana została umowa i to ze strony Skype. Oferowali produkt wolny od szpiegów i innych niedogodności, a tu taka wpadka. Według mnie znajdzie się ktoś cwany kto zrobi na tym pieniądze.


(Wojtanos) #6

popula dzieki za info! Brakowało mi takiej kolejnej rozprawy! Już jednego kolesia za Grand Cherokee oskarżyłem i jakoś dobrze na tym wyszedlem.


(popula) #7

Wojtano uważaj tylko, na co chcesz się porwać. To już nie jest ta sama “piaskownica”. Swoją drogą,z czego biorą się takie zapędy u miłośnika małych futrzaków? :smiley: