Słaba płynność filmów 4k

ejo,
pod TV mam PC:
I3-3250
ASUS P8H61-I R2.0
8GB DDR 3 1600
GT 1030 Low Profile
SSD WD Green 120GB
SFX Be Quiet 300W
Silverstone Milo ML05
Linux Mint

Komputer służy do youtube, spotify, filmów, netflixa itp. Do tej pory był podłączony pod TV 1080p, a teraz pod 65" 4k i tu sobie radzi słabo z video, gubi klatki, filmy 4k czasem przycinają. Co z tym fantem zrobić ? Wrzucić mocniejszy CPU, który można kupić za paczkę fajek ? Np. i5-3570 czy szarpnąć się na i7-3770 ? Rozwiąże to problem czy zmuszony jestem na większy koszt nowy CPU + Mobo + RAM ? GPU nie zmienię bo obudowa ma miejsce na 1 slotową kartę GPU.

Podczas oglądania filmów w 4k obciążenie 10%, rozłożone na 4 wątki. Nie zależnie od odtwarzacza czy VLC czy Celluoid.

Zacznij od aktualizacji sterowników grafiki, ta grafika teoretycznie powinna sobie poradzić z filmami 4K. Problemy z płynnością może stwarzać złącze HDMI i nieodpowiedni przewód.

Pod Linuxem może nie działać prawidłowo akceleracja GPU - pod Windowsem w testach działa płynnie.

Mint ma bardzo elegancki moduł do aktualizacji sterowników i o ile pamiętam, można pobrać własnościowe Nvidia i zainstalować jednym kliknięciem. Te otwarto źródłowe, mogą nie wspierać akceleracji w pełni.

Oczywiście można to zrealizować i z konsoli.

Sterowniki zamknięte zainstalowane, dystrybucja w pełni zaktualizowana. Sprawdziłem na kilku kablach HDMI w tym od Xbox Series X, na każdym to samo.

podaj dla 4k czy masz 24p, 50p czy 60p i ile bit 8,10 czy 12 i czy masz w telewizorze wejście HDM IN 2/3 to pomyślimy
Ta karta nie pójdzie max do 30p. 50p i 60p będzie zwała. Dla mnie max 4K 24p 10 bit

Czy przypadkiem treści zabezpieczone DRM (np Netflix) nie mają pod Linux ograniczenia do 720p? Ja bym nie inwestował w rozbudowę, tylko kupił Odtwarzacz multimedialny Google Chromecast 4.0 4k Biały - Opinie i ceny na Ceneo.pl - tam jest system Android TV, sklep z aplikacjami, jest przeglądarka internetowa „na pilota”, a jeżeli masz filmy w plikach na HDD/SDD to też podłączysz. W sieci sa poradniki. Dodatkowo możesz urządzenie sparować z myszą/klawiaturą po Bluetooth.

edit: przeglądarkę trzeba sobie pobrać ze sklepu, z darmowych jest TV-Bro. Generalnie przeglądarki na Android TV mają kiepskie opinie ale z mojego doświadczenia działają OK. W każdym razie jak ktoś się nastawia na przeglądarkę to warto wcześniej sprawdzić czy to będzie działać ze stronami które lubi. Ja sprawdziłem TV-Bro z kilkoma stronami „z filmami” i było ok. Co ciekawe youtube.com sprawiało problemy (rozciągnięty obraz), ale od YT jest apka w sklepie.

Można też pobrać APK Google Chrome (trzeba załadować z poza sklepu) ale obsługa pilotem jest kiepska, trzeba mieć mysz/kb na Bluetooth i mam problem z wyłożeniem startowego kafelka na ekran startowy. Generalnie z Google Chrome na Android TV nie miałem zbyt dobrych doświadczeń.

Nigdy więcej żadnego boxa na androidzie. Miałem i nie chcę więcej. Mały PC jest dużo bardziej funkcjonalny od boxów.

Każda 10xx po kablu 2.1 obsługuje 4k 120Hz z full HDR. TV ma 3 HDMI, jedno jest ARC. Emulator nesa/snesa/sega leci pięknie, najgorzej jest z filmami odtwarzanymi przez VLC/Celluloid. I co ciekawe zauważyłem, że w trybie okienkowym film leci płynnie, zacina się i traci płynność po przejściu w tryb pełno ekranowy.

Podłączyłem przez riser 1060 i jest to samo. Więc raczej, albo coś z softem, albo CPU. Sprawdzę jeszcze na innym distro.

To bym się nie zgodził. Nie wiem jakie boxy miałeś i kiedy. Ja komentuję najnowszy Google Chromecast 4 4K z najnowszym Android TV i jest to bardzo dobra maszynka, zwłaszcza dla ludzi nie wychodzących poza standard. Pilot jest genialny, działa wyszukiwanie głosowe. Oczywiście rozwiązanie ma wady, tak samo jak PC, ale jeżeli będziesz miał możliwość to polecam się pobawić najnowszymi Chromecastami.

Nadal jesteś uwiązany do androida. Boxy przerabiałem od noname X96 przez MiBox, Amazon FireStick, po ChromiumOS na PC. Aplikacje np. emulatory pełne reklam i innego szajsu, to nie dla mnie. Zapewne jest tak jak mówisz Chromecast fajna zabawka, ale dla mnie android na dzień dobry odpada oraz jestem za dawaniem drugiego życia dla elektroniki zamiast wywalać i tworzyć elektro śmieci.

Rozumiem, sam uwielbiam odnawiać starszy sprzęt. Mam Linuksy na laptopach, nawet takim 15 letnim z Core Duo Centrino, gdzie oryginalnie był Windows XP. Z nowymi Chromecastami mam jednak dobre doświadczenia. Działają błyskawicznie, żadnego laga. Kupiłem kilku znajomym i wszyscy przesiedli się z oglądania na monitorze komputera na oglądanie na TV.

Zaletą jest też to, że Chromecast gdy pracuje to pobiera tyle prądu ile przeciętna żarówka, a PC potrafi trochę zassać. Tak czy inaczej, polecam dla znajomych, nie namawiam na siłę, ponieważ wyglądasz na osobę, która potrafi z PC’ta wycisnąć dokładnie to czego chce. Pozdrawiam

Jakby umiał to by nie było tematu a poradnik jak na 10 letnim CPU likwidować lagi.

Ale w sumie nie mówiłem tego złośliwie :slight_smile: jeżeli autor ogarnie PC’ta pod TV i będzie zadowolony to jest jak najbardziej w porządku. Dla mnie jednak Linux byłby sporym ograniczeniem, z racji na to że serwisy zabezpieczające treść DRM’em nie działają na nim w przyzwoitej rozdzielczości (max 720p). Netflix da się jeszcze ogarnąć dodatkiem ale z pozostałymi niewiele można zrobić https://www.debugpoint.com/netflix-full-hd-1080p-ubuntu/ a teraz mamy Disney, Prime Video, mamy VOD TVP i sporo innych Lista filmów i seriali VOD w Polsce | Najnowsze zmiany

Teoretycznie zgadzam się z przedmówcami, że ten sprzęt powinien poradzić sobie z 4K, ale pewności nie mam. Może poprzełączaj VLC HowTo/Hardware acceleration - VideoLAN Wiki ? Próbowałeś coś na bazie mplayer? Install and Use Open Source Video Player MPlayer on Linux - MPV, SMPlayer? Jakie jest obciążenie karty graficznej (nie procesora) podczas odtwarzania 4K?

Problem rozwiązany (IMO połowicznie). Sprawdziłem jeszcze inne odtwarzacze SMPlayer, Totem, MPlayer etc. z tym samym plikiem radziły sobie różnie. Postanowiłem jeszcze sprawdzić Kodi i to był strzał w 10. Filmy chodzą płynnie, bez przycięć.