Słaba prędkość przesyłania do dysku usb w routerze

Witam
Posiadam router Asus RT-AC65P .Podpięty jest do niego dysk zewnętrzny Silicon-Power usb 3.0.
Jak chcę przesłać jakiś plik na dysk przez sieć wifi to mam transfer ok 7MB/s , ale już z dysku na laptopa ok 20 MB/s.Połączenie z routerem mam ustawione na 5ghz .Karta sieciowa w laptopie ( Intel® Wireless-AC 9560 160MHz ) łączy się z routerem 866/866 (Mbps) pobieranie/wysyłanie. Internet mam z kablówki 100/10 pobier

anie/wysyłanie.Czy da się zwiększyć transfer na dysk? Na screenie ustawienia wifi routera.

Dysk czy pendrajw?

Dysk jest podpięty do portu usb w routerze jako dysk sieciowy

Dysk powinien zapewniać transfer na poziomie około 100-150MB/s (wpięty bezpośrednio do komputera), uwzględniając wi-fi przynajmniej te 50MB/s powinno być.

Niestety producent tego routera nie deklaruje jaką wydajność może oferować wbudowana funkcja serwera smb lub ftp, więc ciężko powiedzieć czy faktycznie jest coś nie tak, czy udostępnianie plików na tym sprzęcie po prostu działa tak wolno.

Proponuje podłączyć laptop kablem sieciowym do routera i sprawdzić czy prędkość się poprawiła, jeżeli tak to można próbować wymusić tryb AC i ewentualnie sprawdzić czy zmiana kanału wi-fi nie poprawia wydajności.

Podłączyłem po kablu i też szału nie ma.Wysyłanie raptem skoczyło do 9MB/s a pobieranie z dysku do 30MB/s.Dziwne że wysyłanie jest takie niskie .Dysk jest sprawny bo po podłączeniu bezpośrednio do laptopa transfer jest ok 140MB/s w obie strony.Tryb AC jest włączony.

Na routerze pewnie działa pod spodem zmodyfikowany Linux.
Być może wyzwaniem dla niego jest zapis przy użyciu ntfs-3g na partycję NTFS i procek nie wyrabia.
Sprawdź przy partycji np. ext4, czy działa i jakie ma prędkości.
Można też pokombinować z exFAT.

Generalnie tego typu rzeczy tak w routerach potrafią działać. Szczególnie tych zwykłych domowych.

Może tak być. Pewnie trochę da się poprawić zmieniając system plików na coś innego niż NTFS, ale szału nie będzie. Mam 68U i maksymalne transfery po SMBv2 to 30MB/s zapisu. Przy długotrwałej pracy z takim obciążeniem oczywiście się przegrzeje i zawiesi.