Słaba wydajność dysku zew. A-DATA SH02

Witam

Kupiłem ostatnio dysk zewnętrzny A-DATA Superior SH02 320GB, dysk działa ale mam problem z jego wydajnością.

Przed kupnem czytałem testy o tym dysku (tu http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-twarde-zewnetrzne-25-cala/a-data-superior-sh02-ash02-500gu-cbk-500gb i tu http://pcarena.pl/articles/show/88059/Test-kieszonkowych-dyskow-przenosnych-25-cala-s-10.html). Osiągi nawet dobre w tych testach ale w moim egzemplarzu takie już nie są :frowning:

Tak jak na stronie dysk przetestowałem programem HD Tach i wyniki mam takie:

bp134_1.jpg

Widać że słabsze wyniki, testowałem dysk na różnych wejściach usb (posiadam 2 normalne i jedno eSATA), podłączenie 1 albo 2 wtyczek usb (posiadam kabel z dwoma wtykami USB 2.0), na różnych systemach Win7 x64 i WinXP, także próbowałem różne systemy plików NTFS i FAT32 ale za każdym razem wynik jest podobny, średni odczyt (Average Read) nigdy nie przekroczył 25 MB/s, a co dopiero 30.

Nie wiem dlaczego taki sam dysk w teście na stronie ma o wiele większą wydajność niż mój, czy może coś jest źle z moim egzemplarzem??

Jeszcze daję screena ze smarta:

ru879_smart.jpg

Takie osiągi są jak najbardziej możliwe, ale jedynie na DOBRYM kontrolerze USB. Z reguły oznacza to takie wbudowane w solidniejsze płyty główne.

25 MB/s to normalny, zupelnie przyzwoity odczyt na USB 2.0. Dla porównania możesz jeszcze spróbować na innym komputerze, najlepiej stacjonarnym z dobrej klasy płytą główną (wpinaj się wtedy w złacza lutowane do samego PCB płyty). Notebookowe kontrolery są z reguły o klasę wydajnosciową gorsze, nastawione raczej na oszczędzanie energii niż wysokość transferów.

Prędkość zależy tu nie tylko od dysku i obudowy. Kontroler USB, a nawet okablowanie są równie ważne.

Jednak to lapek ograniczał szybkość tego dysku, prawdopodobnie kontrolery USB w nim zawarte, widać nie są takie dobre.

Sprawdziłem ten dysk na już trochę starym kompie stacjonarnym, ale z w miarę dobrą jak na tamte czasy płytą główną Asus A8N-SLI Deluxe. Wyniki wyszły takie jak w testach, do których linki podałem wcześniej a nawet lepsze:

zh974_hdtach.JPG

dr605_atto.JPG

hi531_everest.png

bz981_pcmark05-score.jpg

hk367_pcmark05.jpg

Ten dysk zewnętrzny kupiłem specjalnie do lapka, który praktycznie cały czas używam, czyli będę się musiał jakoś przyzwyczaić do tych słabszych prędkości :-?

Czy da się w ogóle jakoś przyspieszyć te kontrolery USB w lapku np jakimiś lepszymi sterownikami ?? , czy one już są takie sprzętowo i nic się nie da z nimi zrobić ??

Spróbować zawsze można np. aktualizując sterowniki chipsetu / magistrali USB.

Warto być realistą, z VIA na ogół NEC’a nie zrobisz… W ostateczności zawsze możesz dorzucić przyzwoity kontroler

na PC Card / ExpressCard.