Słaba wydajność dysku

(Chad2) #1

Witam ma problem mianowicie zmieniłem tryb z IDE na AHCI zrobiłem reinstalacje systemu zmierzyłem wydajność programem HD TUNE i niestety wydajność jest niezadawalająca mam wgrane wszystkie najnowsze sterowniki i nie wiem w czym tkwi problem. Proszę o pomoc.

Screen:

(Ataserwis) #2

Wyniki jak dla SATA150. Pokaż zakładki "Info" i "Health".

(Chad2) #3

Info:

Health + Everest:

Intel Storage Matrix Manager:

(Ataserwis) #4

Zero informacji? coś jest nie tak jak powinno być.

Nie mam identycznej płyty, ale na moim Asusie HD Tune czyta dane dysków pracujących w trybie AHCI. Może włączyłeś RAID?

(Chad2) #5

W biosie mam AHCI wiec to raczej nie to ;/

Odinstalowałem Intel Matrix Storage Manager i w Health się pojawiło wszystko ale gdy sprawdzałem szybkość w HD TUNE transfery

zaczynały sie od 1-5MB/s i szły w górę do 95MB/s max. Zainstalowałem od nowa Intel Matrix Storage Manager i znów nie aktywna jest zakładka

Health i teraz jak sprawdzałem transfer to idzie od 96MB/s do 1-5MB/s.

HD TACH i HT TUNE:

(Ataserwis) #6

A rzeczywiście, nigdy tego nie instaluje i zapomniałem o tej "dodatkowej funkcjonalności" softu Intela.

Jaki masz system?

(od razu mówię że "7" bez sterowników Intela obsługuje dyski w trybie AHCI z pełną wydajnością)

(Chad2) #7

Windows Vista x64. Jakieś pomysły??

(Ataserwis) #8

To musi być problem ze sterownikami albo samym systemem.

Dla porównania:

hdtunebenchmarkst350041.th.png

Aaaaaa! Już wiem wszystko!

"CPU Usage: 51,2%" co oznacza że kontroler przełączył się w tryb PIO. Pod Vistą można to zmienić z poziomu Menadżera Urządzeń? (przyznam się że Visty nie używałem i nie używam, a Seven jednak ma pozmieniane w stosunku do Visty wiele menu)

(Chad2) #9

Najnowszy benchmark nie wiem dlaczego w poprzednim teście było takie duże użycie procesora. Widać bardzo duże skoki wydajności oraz dziwi mnie czas dostępu oglądałem inne screeny i tam czas dostępu wahał się od 13 do 13,6ms +- a u mnie dochodzi nawet do 17,5 ms.

(Ataserwis) #10

Nadal uważam że to wina systemu albo sterowników.

(Chad2) #11

Czyli Vista może robić problem czy to że jest w 64bit. Wgrany jest SP2 wraz z wszystkimi dostępnymi aktualizacjami.

Sterowniki mam dokładnie te:

http://downloadcenter.intel.com/SearchR ... rodId=2101

(Ataserwis) #12

Doświadczenia z Vista 64 mam pawie zerowe, nie pomogę. Ale to nie może być wina sprzętu.

(Chad2) #13

Zrobiłem jeszcze screen menadżera urządzeń:

Zmieniłem w biosie na IDE i bym nawet powiedział że jest gorzej:

IDE Health i Info:

(Ataserwis) #14

Ten screen który dawałem jest z dysku podłączonego do płyty Asus P5Q ( Intel P45 / ICH10R ), czyli sprzętowo bardzo zbliżonej do Twojej. Podobne wyniki (10% lepsze) ten sam dysk miał pod Windowsem XP, po zainstalowaniu Windows7 nadal transfery są o lepsze niż pokazujesz na swoich obrazkach (a dysk nie jest szybszy, powiedziałbym że wręcz przeciwnie). Praktycznie jedyna różnica to system operacyjny (plus sterowniki) ... wnioski wyciągaj sam.

Teoretycznie mogę zainstalować Viste 64 żeby potwierdzić (albo nie) diagnozę, ale obiecałem Babci że w tym tygodniu nie będę przeklinał. Musisz więc poczekać do poniedziałku :wink:

(Chad2) #15

Ok :slight_smile: a możesz mi dać screen z menadzera urządzeń z 7 głównie chodzi mi o kontroler najlepiej wszystko co masz związane z dyskiem. Fajnie by było jakbyś mógł przetestować u siebie Viste x64 wtedy bym wiedział na czym mniej więcej stoję.