Słaba wydajność Ubuntu 10/11

Ubuntu 10.10 jest bardzo powolny, tyczy się również to wersji 11 .Pliki kopiowane na partycjach NTFS/EXT4 kopiowane są z prędkością 32 mb/s zaś na Windows 7 - 90-130 mb/s i to na starym wolniejszym dysku ! Dlaczego tak jest ? Co jest powodem ? Normalne to nie jest ? Wystarczy kopiować dany plik a uruchomienie pliku graficznego jest tak wolne jak jazda w tych czasach maluchem ! Co może być przyczyną ?

EDIT

Ubuntu - gnome .

W jakim sensie powolny, że działa wolno czy tylko kopiuje z niskim transferem pliki? Sprawdź przy pomocy polecenia top obciążenie systemu.

Z jakich sterowników korzystasz do obsługi Ntfs? Z Ntfs-3g czy wbudowanych w jądro systemu?

Pozdrawiam!

Kopiowanie plików + jeżeli kopiuje i np : chcę wgrać plik graficzny, otwiera on się po około 10-20 sekundach .

Działam na : NTFS-3G, jednak w przypadku EXT4 transfer jest taki sam - 32 mb/s .

Wydajność dysku : ( ewidentnie widać, że coś jest nie tak )

30bkcix.jpg

Pliki kopiują się wolno w każdym przypadku czy tylko NTFS<>EXT?

I padło pytanie: Co pokazuje polecenie top podczas kopiowania?

[E]

I jeszcze tak rzutem na taśmę:

dmesg | grep dma

sudo hdparm -I /dev/sdX (gdzie X to literka dysku)

Jaki procesor?

Milibity na sekundę? Co to za jednostka? Nie znam takiej.

Pozdrawiam!

Tak z ciekawości zrobiłem sobie testy kopiowania na moim laptopie z Ubuntu 10.10. I faktycznie troszkę sraczka…

Kopiowanie ISO z partycji NTFS na EXT4 zajęło sporo czasu, leciało 15-20MB/s (zarówno “ntfs” jak i “ntfs-3g”, montowane z Nautiliusa i ręcznie, kopiowane w Nautiliusie i w konsoli)

Prawie 100% CPU na Iowait, choć logi pokazują że UDMA działa… Laptop swoje lata już ma, ale bez przesady. Prawdopodobnie coś zwalili w jakichś sterownikach.

Zerknąłem tez na Google - problem faktycznie jakiś jest…

Z drugiej strony dla mnie było to mało zauważalne (wcale?) - rzadko się zdarza abym przewalał coś na dysku - jak już to po sieci (wifi) więc tam transfery i tak marne.

Na Mandrivie 2010.2 jest bez kitu 3 razy szybciej.

Na Windowsie nie sprawdzałem.

Skopiuj Midnight Commanderem (mc w konsoli), odznacz opcję zachowaj ustawienia plików.