Słabe baterie a jaskrawie świecąca dioda. Czy możliwe?

(Łukasz125) #1

Witam,mam pewne pytanie.Mam latarkę zasilaną 3 bateriami AAA.Baterie dość szybko tracą na napięciu i latarką coraz słabiej święci. Czy można zrobić tak, aby pomimo spadku napięcia latarką świeciła jasnym światłem tak jak by była na nowych bateriami. Chodzi mi, aby baterie były wykorzystane do samego końca i dioda aby świeciła mocnym światłem do wyczerpania baterii. Z góry dziękuję.

(Longhorn2009) #2

Coś słabo uważałeś na lekcjach fizyki. Bateria traci pojemnosc i napiecie gdy się rozladowywuje więc twoja teoria jest co najmniej dziwna.

-- Dodane wtorek, 13 sie 2013, 13:42 --

Coś słabo uważałeś na lekcjach fizyki. Bateria traci pojemnosc i napiecie gdy się rozladowywuje więc twoja teoria jest co najmniej dziwna.

(fiesta) #3

Kupić lepsze baterie (zużywanie ich jest zjawiskiem zupełnie naturalnym) albo zaopatrzyć w akumulatory które powinny dłużej trzymać napięcie.

Jak coś takiego wymyślisz to zgarniesz niezłą kasę :wink:

(Cedar) #4

Nie jest to dobre rozwiązanie w takim przypadku. Napięcie nominalne jednej baterii to 1,5V, popularnego akumulatora 1,2 V czyli nawet naładowanie spowodują duży spadek jasności świecenia. Są co prawda dostępne akumulatory o napięciu 1,5V ale ich dostępność, cena i konieczność używania dedykowanych ładowarek powoduje, że nie są one popularne.

No popatrz konstruktorzy takich urządzeń już wiele lat temu zgarnęli i nadal zgarniają "niezłą kasę" :wink:

Wiele lepszych latarek (i nie tylko latarek) ma zamontowaną przetwornicę, która utrzymuje napięcie zasilania odbiornika (w przypadku latarki - żarówki lub diody LED) na stałym poziomie, nawet gdy jest ono wyższe niż napięcie źródła (baterii/akumulatora) co umożliwia dużo lepsze wykorzystanie zgromadzonej energii.

Najpopularniejsze i jedne z lepszych układy scalone kontrolujące pracę takich przetwornic robi firma Maxim

http://www.tme.eu/pl/katalog/regulatory ... 3A45131%3B

Gotowe przetwornice możesz kupić w zestawach do samodzielnego montażu w cenie już od kilkunastu zł... co prawda do latarki się nie zmieszczą. Podać linka? :wink:

(fiesta) #5

A wyższe i owszem :wink:

(Cedar) #6

No to proszę abyś jeszcze raz (tylko ze zrozumieniem) przeczytał to co zacytowałeś.

Wiedziałem, że się na tym natniesz, jak to pisałem :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: