Słabe działanie nowego sprzętu

Witam. Przychodzę do Was z dość denerwującym problemem. Zakupiłem na święta laptopa, dokładnie acer Aspire E15 E5-576G-58LV.
I teraz sęk w tym, że sprzęt strasznie przymula w systemie. Zresztą nie tylko. Myślałem, że chociaż w najnowszą fife sobie pogram a tutaj lipa. Włącza się, nawet widać momenty gdzie jest dużo FPS, ale tak jak by brakowało ramu. GTA 5 natomiast działa dobrze na b. wysokich ustawieniach. Ale nie o to chodzi. To już nawet stary laptop działał sprawniej z i3 i 6GB ramu, co prawda na windows 7.
Specyfikacja mojego laptopa:
i5 7 gen.
4GB RAM - to mnie najbardziej boli, czy to może być przyczyna? Czy dokładając ramu i rozkręcając lapka tracę gwarancję?
GeForce MX 130
Windows 10

Dokładając ram, prawdopodobnie tak.

No więc czy jest jakaś inna droga? Nie chcę tracić gwarancji, laptop ma kilka dni

Ram karty graficznej w Twoim laptopie dzielony jest dynamicznie maksymalnie do 2 GB.
Oczywiście zależnie od ilości Ramu samego komputera.
Co do gwarancji, najprościej zapytać u gwaranta.
Zwyczajowo montaż w serwisie u sprzedawcy, o ile taki jest, nie wiąże się z utratą gwarancji.
Powinieneś dostać potwierdzenie montażu.

Nowy sprzęt zapewne kusi, aby go rozbudować w opisywanym przez Ciebie przypadku, ale wtedy najłatwiej o błąd. Zarysowanie plastiku, przetarcie śruby klapki z ramem, uszkodzenie plomby.

1 polubienie

Laptop ma kilka dni i jest maksymalnie obciążony crapware, którym producent naszpikował laptop.
Gdy samemu się nie wie, co odinstalować i co wyłączyć, trzeba logów FRST. Nasi poradzą, co odinstalować, co usunąć, co wyłączyć.
Dodatkowo na początku jest ciężko, bo wchodzą systemowe aktualizacje.
https://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-recovery-scan-tool/
Potrzebne logi FRST i Addition, których zawartość zapodaje się na stronę pastebin i tu wkleja linki.

Już robię skan tym programem. Co tam dokładnie zaznaczyc? Puścić tak, jak się włączyło? Co do samego wątku, nie miałbym do sprzętu zastrzeżeń, ale na prawdę to, w jaki sposób chodzi, jak wszystko się zacina (chrome włącza się 5 minut), to doprawdza mnie do szewskiej pasji…

Skan FRST - https://pastebin.com/hianwyBX
Addit - https://pastebin.com/ivvrPJXK

SSD jest?
Zapas pamięci RAM jest?

W drugim przypadku już wiemy że nie.

Nie, to zwykły HDD 1 TB
Zapas pamięci tzn?

Tak jak myślałem, jedynie oczyszczanie.

  1. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\takjs\Downloads
    fixlist.txt (1,2 KB)
    “Plik naprawczy został wykonany w FiRST Editor 1.06b.”
  2. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  3. Po restarcie wklej plik wynikowy.

Mógłbyś pokusić się o sprawdzenie działania gier po oczyszczaniu, oraz po usunięciu Avasta.
Nie twierdzę, że antywirus nie jest Ci potrzebny, ale zapewne dopasowanie Antywirusa do Twoich potrzeb nie zajmie dużo czasu.
Zawsze możesz zapytać na Naszym Forum.

8GB to takie realne minimum do W10, windows update potrafi zjeść 2-3GB na mielenie w tle, przeglądarka w zależności od ilości otwartych kart też zje zwykle ponad 2GB.

Bez SSD każdy komputer chodzi jak muł, zwłaszcza gdy się zainstaluje więcej programów, coś działa w tle (np. jakiś office czy skype), Win 7 na HDD zdaje się chodzić szybciej od 10-tki.

1 polubienie

No więc tak
Wywaliłem Avasta i inne śmieci acera itp.
Zrobiłem to, o co prosił kolega wyżej, link do loga - https://pastebin.com/1ruZQKef
A co do mulenia na hdd, ja rozumiem, ale żeby aż tak? Teraz mam otwartą tylko przeglądarkę, żeby odpisać i chociaż przyznam, działa odrobinę lepiej po wywaleniu tego, albo po prostu mi się zdaje.
Ja bym z chęcią dołożył RAMu, mam nawet 6 GB DDR3 w starym laptopie, który się kurzy, tylko boję się o gwarancje.

To zależy co masz na myśli, po 20-30 minutach pracy system powinien chodzić sprawnie bo sobie załaduje potrzebne rzeczy do pamięci RAM (chyba że tej brakuje). Ale szału też nie ma na SSD przeglądarka odpala się w około 1-2s, na HDD 10-30s, podobnie rozruch systemu na HDD przynajmniej minuta, na SSD potrafi być poniżej 20s.

Ja bym z chęcią dołożył RAMu, mam nawet 6 GB DDR3 w starym laptopie, który się kurzy, tylko boję się o gwarancje.

Jeżeli kupiłeś niedawno i przez internet, to szkoda męczyć się i ratować to co producent spie#@%@#, lepiej reklamować sprzęt i żądać zwrotu pieniędzy. Masz 14 dni na zwrot.

No więc u mnie chrome otwiera się teraz np nieco szybciej po wywaleniu tych śmieci itp. Natomiast system włącza się bardzo długo.
Lapka kupiłem w neonecie, nie przez internet.
Teraz np odpaliłem sobie fifę, ustawienia minimalne rozdzielczość 1680x1050 i widać, że ona “chce” działać płynnie, nawet jeśli dam na wysokie to dużej różnicy to nie robi. Ehh, głupia sprawa z tym ramem. Nie mam w domu takiego małego śrubokrętu bo w tym momencie w akcie desperacji chyba dołożyłbym tego ramu :smiley:

Przeczytaj gwarancje, co tam o tym piszą, a jak nie, to do centrali Neonetu “Czy samodzielne dołożenie Ramu nie narsuza gwarancji” Nie znamy twoich zapisów/regulaminu sklepu :wink: A przełożenie ze starego, to DOBRY pomysł;) U nas w domu też poa warii jednego, były przekładanki;)

Jeżeli jeszcze nie rozkręciłeś laptopa to najpierw sprawdź czy pamięć ram ze starego laptopa jest taka sama jak w nowym laptopie (DDR 3 czy DDR 4).

Wg mnie trzeba 2gą kość RAM coś w tym stylu:

Dodatkowo przydałby się pewnie dysk SSD NVMe m.2 (tak masz wolny slot na niego) na system + podstawowe aplikacje. Coś w tym stylu:

Panowie. Nerwy wzięły górę i przed chwilą, gdy nie mogłem już wytrzymać przełożyłem RAMY (4gb) i to jest to, czego ten komputer potrzebował. Oczywiście, nie jest demonem szybkości ale widzę, że teraz działa na miarę swoich możliwości, nawet fifa chodzi aż miło. :smiley: Więcej raczej z niego nie wykrzesamy więc temat uważam za wyczerpany (co do ssd oczywiście będę o tym pamiętać). Dziękuję za zaangażowanie i pozdrawiam.

1 polubienie