Słabe działanie Wi-Fi na odbiorniku płyty głównej

Witam, mam taki problem. Złożyłem sobie ostatnio komputer na AM5, konkretnie na tej płycie: B650 GAMING PLUS WIFI— Sklep online MSI | Oficjalny sklep MSI Polska

Jestem zmuszony korzystać z Wi-Fi więc pomyślałem, że nie będę potrzebował dodatkowego odbiornika.

Bios zaktualizowany, sterowniki też. Na WiFi z płyty głównej pobieranie wynosi około 10mbps. Na odbiorniku pod USB prędkość dochodzi do 200mbps tak samo na telefonie.

Płyta pokazuje pełny zasięg Wi-Fi anteny są przykręcone. Co może być problemem ?

Najpierw zmień profilaktycznie antenki. Miałem taki przypadek że na oryginalnych antenach miałem bardzo słaby zasięg, po zmianie od razu się polepszyło.

Jaki system?
Sterowniki aktualne?
Jaka tam siedzi sieciówka? To jakiś wynalazek od AMD?

Sprawdzę jutro te anteny.

Win 11 wszystko zaktualizowane. Nie mam pojęcia co za sieciowka tam siedzi.

To może być coś takiego jak TO. Czyli karta wpinana do płyty a do karty są wpięte kabelki do gniazd antenowych na panelu. Warto sprawdzić czy są wpięte poprawnie.

Sprawdź w menedżerze urządzeń.

Zrób jeden myk. Wejdź w:

Panel Sterowania → Opcje Zasilania → przy aktywnym planie kliknij na prawo ‘Zmień ustawienia planu’ → Zmień zaawansowane ustawienia zasilania →

I ustaw jak niżej:


Może pomóc ale przy kiepskich antenkach wątpię żeby cokolwiek to zmieniło.

W specyfikacji napisano takie coś :

AMD Wi-Fi 6E
The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot
Supports MU-MIMO TX/RX
Supports 20MHz, 40MHz, 80MHz bandwidth in 2.4GHz/ 5GHz or 6GHz* bands
Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax

Supports Bluetooth® 5.3**

Swoją drogą bluetooth też działa do bani bo siedząc przy komputerze muzyka przerywa lecąc przez słuchawki bluetooth. Chyba, że jedna antena odpowiada za wifi a jedna za bluetooth ??

Mam akurat kartę Asusa na PCI z takimi antenkami więc jutro podmienie te antenki i zobaczę.

Wpięcia niestety nie sprawdzę bo w tym miejscu jest wielki radiator.

Może tak być ale nie musi. U mnie, w Asusie, siedzi jedna antenka i na tym chyba chodzi WiFi z BT.

Czyli jakiś wynalazek od AMD. Grunt, że ma wifi 6e XD

U mnie w oryginalnej antence drucik był grubości włoska XD u Ciebie też tak może być.