Słabsze gry zacinają, nowe chodzą płynnie


(Norvid) #1

hej, mam problem z lagowaniem / ścinaniem / freez'owaniem podczas gry np. w Smite, a bardziej wymagające gry takie jak GTA V czy Battlefield 4 chodzą płynnie na nie najsłabszych detalach. Niżej zamieszczam link do filmu gdzie widać kawałek gry w Smite oraz jak wygląda to ścinanie. Jest to bardzo uciążliwe w tej grze przez co nie da się normalnie grać.  Występuje ok 2 razy w ciągu minuty choć czasem gra się bez problemu przez kilka minut. Bez znaczenia jest czy gra na wysokich czy niskich detalach (ponad 60 fps). Takie zacięcia występują też czasem w starych 10 letnich grach oraz podczas korzystania z laptopa bez grania. Laptop jest czysty a problem występuje zarówno przed formatowaniem jak i po formacie. Co do temperatur jak to laptop mimo czyszczenia i wymiany pasty oraz stania na podkładce chłodzącej potrafi się zagrzać. Odczuwalne to jest najbardziej przy Battlefield 4 gdzie po ok 2h wyłączam sam grę bo już czuje gorąca klawiaturę ale mimo wszystko chodzi płynnie (nie mierzyłem ale pewnie ok 30 fps). Internet bez problemu stałe łącze 50mb UPC, a poza tym laguje też w grach bez neta. 

 

Specyfikacja:

  • drugi dysk SSD Samsung 830 128GB na którym jest system.

 

film z problemem:

 

Ma ktoś jakiś pomysł co do mojego problemu? 

Pozdrawiam.

 

 

 


(CrisPL) #2

Daj zrzuty ekranu z programu HDTune zakładki Health obydwóch dysków.


(Norvid) #3

http://scr.hu/2jff/2m91f

http://scr.hu/2jff/5tkq2

 

z HDTune Pro

http://scr.hu/2jff/0m3kr

http://scr.hu/2jff/7j83r


(mrFreeze) #4

SSD OK. Zainstaluj HDTune Pro dla drugiego dysku jak nie będzie nic nadal w zakładce Health to daj screena z crystal disk info.


(Norvid) #5

 

@Up


(mrFreeze) #6

Hmm bardzo wysoka wartość load cycle count czyli parkowanie głowicy tak samo G-Sense error rate. Zainstaluj jakąś z tych gier która tak się przycina na dysku ssd i zobacz czy to zmieni jej wydajność.


(Norvid) #7

 

Masz racje na dysku SSD chodzi idealnie. 

Można się spodziewać po tym dysku HDD ze już długo nie podziała?

 

Dzięki za pomoc :slight_smile:


(mrFreeze) #8

Mechanika dysku pada więc nie znasz dnia ani godziny. Dysk nie ma żadnego bad sektora czy niestabilnego sektora więc na mniej ważne dane jak najbardziej się powinien nadać.


(CrisPL) #9

No w sumie racja. Ja w PC za każdym razem wyłączam APM, bo przy dysku SSD dysk twardy co chwile parkuje głowice i mi też ta wartość strasznie szybko rosła. Przypuszczam, że u ciebie to właśnie wykańcza mechanikę dysku, a taka funkcja postarzania dysków.