Słaby sygnał TV kablowej

Witam, to jest mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że dobrze wybrałem dział. Mój problem polega na tym, że posiadam telewizję kablową z sieci Multimedia. Instalacja jest dość zawiła i przygotowana pod jeden odbiornik (w moim przypadku telewizja cyfrowa + analogowa). Zechciałem pod tę instalację podłączyć kolejne dwa odbiorniki, więc zakupiłem stosowne rozdzielacze antenowe w ilości 2 i podłączyłem je do instalacji oraz do następnych kabli, które idą do odbiorników. Problem w tym, że telewizor nr 1 który ma podłączoną telewizję cyfrową odbiera bardzo dobrze, drugi również nie ma problemów, trzeci telewizor ma dość znacznie osłabiony sygnał i obraz jest zaśnieżony. Dodatkowo po włączeniu jednego z telewizorów na drugim pojawiają się dodatkowe zakłócenia. Trochę to zawile opisałem, ale generalnie mam 3 telewizory w mieszkaniu podłączone do jednej instalacji, a tylko 1 ma problem z odbiorem sygnału. Rozgałęźniki zastosowałem raczej dobre, bo AXING SVE 20-01 (tłumienie było zbyt duże) więc wymieniłem na tceq, które mają tłumienie na poziomie 3,5 db). Ciekwi mnie powód tak słabego sygnału na jednym z telewizorów oraz to, że włączenie jednego telewizora ma wpływ na sygnał na drugim telewizorze skoro rozgałęźniki mają blokadę przepływu napięć oraz stosunkowo dużą separację i niskie tłumienie. Jak zaradzić temu problemowi ? Przede wszystkim chodzi o polepszenie sygnału na jednym z telewizorów.

Jesteś przekonany, że zastosowałeś odpowiednie rozgałęźniki? Ten Twój pierwszy (z którego zrezygnowałeś) wygląda na rozgałęźnik satelitarny i on ma prawo źle działać z instalacją kablówki

http://satmaniak.pl/product/AX-SVE-20-01,1282

A ten tceq? Możesz podać na jego temat więcej szczegółów?

Pomimo sygnału analogowego, radził bym zainteresować się opcją multiroom w celu rozdzielenia sygnału cyfrowego.

Multiroom też jest jakąś opcją, którą jednak rozważam w ostateczności. Jeśli chodzi o szczegóły na temat rozgałęźnika aktualnie stosowanego to jest to: Tc’eq RC 12. Dokładne parametry:

  • pasmo przenoszenia 5 - 1000 Mhz

  • tłumienie 3,5 dB

  • złącza typu F

  • wysoka jakość wykonania, pełna odporność na interferencje i inne zakłócenia

  • izolacja przeciwprzepięciowa 6 kV

Czy taki rozgałęźnik będzie dobry, czy zastosować jakieś inne ? Czy zastosowanie izolatora galwanicznego i / lub wzmacniacza sygnału ma tutaj jakiś sens ?

Milcz, bo się ośmieszasz… Ekspert od siedmiu boleści… Ważna jest częstotliwość, ale ty nie zrozumiesz…

@thommy181

Oczywiście, że rozdzielając sygnał tracisz na sile sygnału.

Powinieneś kupić nie 2 rozgałęźnik, tylko 1 potrójny - np.http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ … R60103.htm

Jak to nie pomoże to możesz zrobić 2 rzeczy:

zgłosić dla kablówki, aby wzmocnili sygnał (pewnie będą chcieli za dodatkową opłatą, bo dodatkowe odbiorniki) lub

kupić odpowiedni wzmacniacz (tylko nie dopuszkowy i podłączyć na wejściu do domu - przed rozgałęźnikiem).

Ty niewiele lepszy, bo radzisz zakup trójnika podczas gdy na jednym odbiorniku odbiera sygnał z dekodera cyfrowego, a trójnik tylko obniży siłę sygnału, jeszcze bardziej od rozgałęźnika podwójnego.

I radzę zbastować z wycieczkami pod adresem innych …

Wzmocnienie sygnału przez operatora nie wchodzi w grę na 99%. Operator zażądał opłaty za usługę rozdzielenia sygnału + abonament za 3 odbiorniki, a nie za 1, który to abonament i tak jest wystarczająco wysoki, ale nie w tym rzecz. Sygnał przy podłączonym tylko samym dekoderze i odłączonym rozgałęzieniu na pozostałe odbiorniki wynosi około 45 - 50 dB., po rozgałęzieniu do dekodera idzie 30 - 35 dB, reszta idzie na pozostałe 2 odbiorniki, ale zastanawiające jest to, że 1 z nich ma odbiór idealny i tylko 1 ma problemy. Najprawdopodobniej brakuje też separacji między odbiornikami skoro 1 zakłóca odbiór 2 odbiornika… Dziękuję za porady będę musiał pomyśleć jak wydajniej zbudować tę instalację, ale potrójny rozgałęźnik prawdopodobnie pogorszy sygnał, ponieważ tłumienie w rozgałęźniku 1/3 jest wyższe. Przy tłumieniu na poziomie 3,5 dB odbiór się poprawił, ale daleko mu do ideału.

Każdy z wyżej wypowiadających się miał trochę racji ale nikt nie podszedł do sprawy kompleksowo.

Przede wszystkim nikt nie zapytał jak dokładnie wygląda sieć połączeń jaką kolega wykonał, często problem tkwi w szczegółach.

Po pierwsze należy używać dobrej jakości kabli antenowych i dokładnie mocować wtyczki, jak jest gdzieś widoczny spadek jakości należy posprawdzać wszystkie wtyczki i punkty łączenia/rozdzielania.

Po drugie należy unikać instalowania kilku rozdzielaczy jeden za drugim i stosować możliwie najmniej rozdzielaczy.

Po trzecie rozdzielacze należy zainstalować w takich miejscach aby długość kabla od pierwszego rozgałęzienia do odbiornika byłą jak najmniejsza i należy unikać łączenia kabli gdy może być użyty pojedynczy kabel.

Aby uniknąć wzajemnego zakłócania się odbiorników należy stosować dobre rozgałęźniki z filtrem zwrotnym.

Jeśli sygnał jest ogólnie słaby (skoro instalacja przewiduje 1 odbiornik to zapewne siłę sygnału dają taką aby gwarantowała dobry odbiór przy 1 odbiorniku) to powinno się zastosować wzmacniacz jeszcze przed pierwszym rozgałęzieniem choć może nie dać się z nim zbyt dużo zrobić.

Oczywiście w przypadku sygnału cyfrowego nie widać na obrazie zakłóceń więc ciężko ocenić siłę sygnału (wskaźnik siły sygnału w tv ciężko jednoznacznie zinterpretować bo to zupełnie inny sygnał).