Słaby zasięg w domu

Witam, mam problem. Co zrobić aby poprawić zasięg w domu. Mieszkam na wsi, na zewnątrz jest ok, w niektórych miejscach nawet mam zasięg 3G, ale podstawowy zasięg jest najlepszy, ale w domu jest tragicznie. Nic, zero, null. Po prostu lipa. Albo nie ma wcale albo jest minimalny. Nie rozumiem tego zjawiska w ogóle. Czy są jakieś urządzenia które polepszają owy zasięg.

antena zawnętrzna

a coś więcej info ??

Zmień operatora.

dobre, takie teksty mi jak na razie nie pomagają

Mam karty z Ery i Plus’a

Wyjaśnienie zjawiska jest oczywiste - fale radiowe są tłumione przez przeszkody, a im wyższa częstotliwość tym proporcjonalnie większe tłumienie (telefony komórkowe działają na 900, 1800 i 2100MHz, zabawkowe krótkofalówki na 446Mhz, cb radio na 27MHz, służby profesjonalne gdzieś na 136-174MHz). Więc ściany domu tłumią sygnał, w dodatku dochodzi do interferencji - fale odbite z różnych kierunków mogą się wygaszać lub nasilać, w jednym miejscu zasięg jest, dwa kroki dalej już nie.

Zasięg może też zmieniać się w zależności od pogody (deszcz i padający śnieg osłabiają sygnał).

SMSy wymagają najsłabszego sygnału, rozmowa większego, natomiast dane już stosunkowo silnego.

Co można zrobić:

  1. nie zasłaniać ręką wbudowanej w telefon anteny (jest z reguły w tylnej górnej części).

  2. podejść do okna i trzymać telefon przy uchu od strony okna, nie spacerować z nim podczas rozmowy.

  3. znaleść okno, przy którym jest najsilniejszy sygnał i tam rozmawiać.

  4. z reguły na piętrze jest silniejszy sygnał niż na parterze.

  5. telefon ustawić w miejscu, gdzie jest lepszy zasięg, a rozmawiać przez bluetooth - będzie działać w całym pokoju i być może w sąsiednich.

Co do anteny zewnętrznej, może być probem, gdyż telefony z reguły od dawna nie mają złącza do jej podłączenia. By było dziwniej, niektóre mają miejsce w płytce drukowanej, tylko producenci oszczędzają te kilka zł za gniazdo.

Można użyć uchwytu samochodowego z indukcyjnym sprzężeniem do anteny zewnętrznej oraz anteny samochodowej nalepianej na szybie. Ale nadal będzie można rozmawiać tylko przez bluetooth, bo telefon będzie w uchwycie.

Podsumowując, najlepiej znaleść okno przy którym jest zasięg, tam zostawić telefon a rozmawiać przez bluetooth.

Wiem,że to co napisałem jest wkurzające,ale chyba to jedyne wyjście.U mnie w domu plus ma słaby zasięg i muszę korzystać z usług innych operatorów.

Wzmacniacz sygnału GSM