Słaby zasięg WiFi- Draytek Vigor 2710

Witajcie!

Moim problemem jak w tytule jest słaby zasięg WiFi. Router, jaki posiadam to Draytek Vigor 2710 z wymienioną jedną antenką na Pentagram P 6901-2. Router stoi w jednym pokoju i łączy się z nim laptop. Router wysyła sygnał również do bezprzewodowej karty sieciowej USB TP-LINK TL-WN722NN podłączonej do PC w drugim pokoju. Problem w tym, że zasięg jest tam bardzo słaby i Internet często się rozłącza. Pokoje oddalone są od siebie o ok. 15m. oddzielone dwiema ścianami(pomiędzy nimi jest salon) Opcja zmiany miejsca routera i ciągnięcia kabla nie wchodzi w grę. Kabel, który jest w ścianie i łączy oba pokoje to niestety tylko kabel telefoniczny.

Co waszym zdaniem najlepiej zrobić, żeby, co najważniejsze nie zrywało mi połączeń?

Myślałem już żeby coś kombinować z tym kablem telefonicznym, ale z tego, co wyczytałem nie ma niestety takiej opcji. Rozważałem też kwestię ustawienia jakiegoś repeatera w salonie albo wymianę antenek ale nie mam pojęcia czy coś to da.

Czekam na jakieś podpowiedzi.

Pozdrawiam

Ja bym na twoim miejscu kupił accesspointa

Możesz mi jakiegoś polecić?

Cześć

Nie do końca rozumiem jakby to miało rozwiązać problem słabego zasiegu?!

Kilka moich pomysłów:

  1. Instalacja najnowszego softu do routera i sterowników do karty sieciowej komputera.

  2. Sprawdź ustawienia Wi-Fi routera takie jak:

  • kanał - jeżeli w okolicy znajdują się inne punkty dostępowe Wi-Fi na tym samym kanale to bardzo możliwe ze będą się zagłuszać i mogą wywoływać zakłócenia. Pamiętaj o tym ze w standardzie b i g występują tylko 3 nie nachodzące na siebie kanały 1,6,11. Najlepiej jest sprawdzić który z nich jest najmniej zajęty (siła innych sygnałów jest najsłabsza) i taki zastosować w ustawianiach.

  • wybór standardu - zdecyduj się na jeden ze standardów a, b, g lub n.

  • siła transmisji jest wystarczająca, czy siła sygnału routera jest wystarczająca?

  1. Zakłócenia - czy w pobliżu routera znajduje się duża ilość metalu? Może w pobliżu routera znajduje się kuchenka mikrofalowa? A może stacja bezprzewodowego telefonu?

Pozdrawiam,

Tryfan

Jak ja kupiłem accesspointa i podłączyłem do mojej sieci to zasięg się poprawił i był lepszy w 2 pokoju i na podwórku więc nie wiem czy to nic nie daje …

Dodane 05.03.2012 (Pn) 13:29

Można spróbować z tą zmianą kanału lub standardu jeśli jest np. ustawiony g to przestawić na b/g/n lub może pomóc kupienie karty która obsługuje n jeśli się jej nie ma a router ją obsługuje …

Zmieniłem soft i coś się poprawiło :smiley:

Tak jak wcześniej zrywało po ok 50-100MB jak coś ściągałem tak teraz mi rozłączyło po prawie 300MB, więc wychodzi na to, że to na szczęście wina softu.

Dzięki za pomoc.

Cześć,

Proponuje wymianę wszystkich antenek w routerze, co powinno zwiększyć stabilność sygnału. Taki mały szczegół, jeżeli router i urządzenia łączące się z nim znajdują się na tym samym poziome (w Twoim przypadku tak jest) to z uwagi że antenki są dookólne to wszystkie powinny być ustawione pionowo.

A gdyby tak coś z routerem byłoby nie tak, karta sieciowa padnięta, lub wiele innych możliwych problemów? W tym momencie wydalby pieniądze zupełnie bez potrzeby.

Masz racje kolego. Zakup kolejnego AP, konfiguracja i odpowiednie umiejscowienie zwiększyłoby zasięg sieci WLAN. Pozostaje tylko pytanie czy stosunek zainwestowanych pieniędzy do zysków byłby wystarczający. A tak na marginesie to możliwości poprawy zasięgu nie ograniczają się tylko do kupna kolejnego AP.

Pozdrawiam,

Tryfan

U mnie nie wiem czemu ale anteny tylko pogorszyly zasięg i musiałem je sprzedać

Dodane 12.03.2012 (Pn) 6:05

Router tp linka anteny PENTAGRAM