Słaby zasięg WiFi- Draytek Vigor 2710


(Mistrz Jaras) #1

Witajcie!

Moim problemem jak w tytule jest słaby zasięg WiFi. Router, jaki posiadam to Draytek Vigor 2710 z wymienioną jedną antenką na Pentagram P 6901-2. Router stoi w jednym pokoju i łączy się z nim laptop. Router wysyła sygnał również do bezprzewodowej karty sieciowej USB TP-LINK TL-WN722NN podłączonej do PC w drugim pokoju. Problem w tym, że zasięg jest tam bardzo słaby i Internet często się rozłącza. Pokoje oddalone są od siebie o ok. 15m. oddzielone dwiema ścianami(pomiędzy nimi jest salon) Opcja zmiany miejsca routera i ciągnięcia kabla nie wchodzi w grę. Kabel, który jest w ścianie i łączy oba pokoje to niestety tylko kabel telefoniczny.

Co waszym zdaniem najlepiej zrobić, żeby, co najważniejsze nie zrywało mi połączeń?

Myślałem już żeby coś kombinować z tym kablem telefonicznym, ale z tego, co wyczytałem nie ma niestety takiej opcji. Rozważałem też kwestię ustawienia jakiegoś repeatera w salonie albo wymianę antenek ale nie mam pojęcia czy coś to da.

Czekam na jakieś podpowiedzi.

Pozdrawiam


(pakierhakierxd) #2

Ja bym na twoim miejscu kupił accesspointa


(Mistrz Jaras) #3

Możesz mi jakiegoś polecić?


(system) #4

Cześć

Nie do końca rozumiem jakby to miało rozwiązać problem słabego zasiegu?!

Kilka moich pomysłów:

1) Instalacja najnowszego softu do routera i sterowników do karty sieciowej komputera.

2) Sprawdź ustawienia Wi-Fi routera takie jak:

  • kanał - jeżeli w okolicy znajdują się inne punkty dostępowe Wi-Fi na tym samym kanale to bardzo możliwe ze będą się zagłuszać i mogą wywoływać zakłócenia. Pamiętaj o tym ze w standardzie b i g występują tylko 3 nie nachodzące na siebie kanały 1,6,11. Najlepiej jest sprawdzić który z nich jest najmniej zajęty (siła innych sygnałów jest najsłabsza) i taki zastosować w ustawianiach.

  • wybór standardu - zdecyduj się na jeden ze standardów a, b, g lub n.

  • siła transmisji jest wystarczająca, czy siła sygnału routera jest wystarczająca?

3) Zakłócenia - czy w pobliżu routera znajduje się duża ilość metalu? Może w pobliżu routera znajduje się kuchenka mikrofalowa? A może stacja bezprzewodowego telefonu?

Pozdrawiam,

Tryfan


(pakierhakierxd) #5

Jak ja kupiłem accesspointa i podłączyłem do mojej sieci to zasięg się poprawił i był lepszy w 2 pokoju i na podwórku więc nie wiem czy to nic nie daje ...

-- Dodane 05.03.2012 (Pn) 13:29 --

Można spróbować z tą zmianą kanału lub standardu jeśli jest np. ustawiony g to przestawić na b/g/n lub może pomóc kupienie karty która obsługuje n jeśli się jej nie ma a router ją obsługuje ...


(Mistrz Jaras) #6

Zmieniłem soft i coś się poprawiło :smiley:

Tak jak wcześniej zrywało po ok 50-100MB jak coś ściągałem tak teraz mi rozłączyło po prawie 300MB, więc wychodzi na to, że to na szczęście wina softu.

Dzięki za pomoc.


(system) #7

Cześć,

Proponuje wymianę wszystkich antenek w routerze, co powinno zwiększyć stabilność sygnału. Taki mały szczegół, jeżeli router i urządzenia łączące się z nim znajdują się na tym samym poziome (w Twoim przypadku tak jest) to z uwagi że antenki są dookólne to wszystkie powinny być ustawione pionowo.

A gdyby tak coś z routerem byłoby nie tak, karta sieciowa padnięta, lub wiele innych możliwych problemów? W tym momencie wydalby pieniądze zupełnie bez potrzeby.

Masz racje kolego. Zakup kolejnego AP, konfiguracja i odpowiednie umiejscowienie zwiększyłoby zasięg sieci WLAN. Pozostaje tylko pytanie czy stosunek zainwestowanych pieniędzy do zysków byłby wystarczający. A tak na marginesie to możliwości poprawy zasięgu nie ograniczają się tylko do kupna kolejnego AP.

Pozdrawiam,

Tryfan


(pakierhakierxd) #8

U mnie nie wiem czemu ale anteny tylko pogorszyly zasięg i musiałem je sprzedać

-- Dodane 12.03.2012 (Pn) 6:05 --

Router tp linka anteny PENTAGRAM