Slax - jak zmodyfikować LiveCD?

(arlid) #1

Witajcie. Miałem slaxa na USB, ale niestety komputery, na których "pracowałem" na tym linuxie nie zawsze miały możliwość bootowania z dysku USB, więc muszę nagrać slaxa na CD. Ściągnąłem wersje .iso i teraz mam problem. Chciałbym dodać parę modułów (czy: ftp://ftp.slax.org/SLAX-6.x/multi-language/6.0.7/polish z tego spolszczenia muszę ściągnąć wszystko skopiować d odpowiednich katalogów czy jeszcze coś wypakować?, do USB miałem tylko moduł polish.lzm i działało.) Moje pytanie więc brzmi jak wypakuję .iso (np. winrarem) i dodam moduły to jak je potem tak spakować, aby była ta płytka bootowalna i było to działające LiveCD. czy na LiveCD jest również możliwość zapisu konfiguracji (na dysk twardy komputera) jeżeli tak to jak to zrobić? Dzięki za pomoc.

(mati75) #2

użyj jakiegoś programu do edycji iso lub wypakuj i ściągnij mkisofs (uruchamiania sie w cmd).

Polecenie do mkisofs.

cd Pulpit/slax

slax folder w którym się znajduje wypadowana płyta.

mkisofs -r -V "slax z dodatkami" -b isolinux/isolinux.bin -c isolinux/boot.cat -cache-inodes -J -l -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table -o ~/Pulpit/slax.iso .

(arlid) #3

A do czego jest drugi kod?:stuck_out_tongue: Gdzie to wklepać?

(roobal) #4

http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=423

Pozdrawiam!

(arlid) #5

mam problem z mkisofs. po wykonaniu drugiej komendy mam takie coś: http://img186.imageshack.us/img186/4778/beztytuudg0.jpg. Co dalej, bo nie znam się na tym za bardzo. roobal , próbowałem już tego korzystać, ale nic dobrego nie wyszło. Tylko pełno błędów.

(mati75) #6

Na windowsie też mam problem z mkisofs, a na linuksie działa bez problemu. Ściągnij sobie program o nazwie magiciso i tam pododawaj.

(arlid) #7

Juz sobie poradziłem. Należy skorzystać z funkcji make_iso uruchamiając plik wiersz polecenia i np.

cd Pulpit/slax/slax

, a następnie

make_iso c:/slax.iso

. nagrywamy obraz na dysk i działa płyta jest bootowalna. Mam jeszcze tylko takie pytania. Skąd ściągnąć dodatkowe moduły (czytałem o slax wiki, ale nie znalazłem linku) oraz czy da się zapisać jakoś na twardym dysku ustawienia konfiguracji płyty LiveCD. Dzięki za pomoc.

(moongoose) #8

Tu masz linka do modułów

Pozdrawiam

(arlid) #9

moongoose , właśnie stamtąd ściągnąłem ale czytałem w internecie o stronie typu wiki traktującej o slaxie, gdzie jest więcej modułów (te tutaj są przetestowane), a tam są moduły do przetestowania ogólna dostępne.