Slax, problem z instalacją na usb, odmowa dostępu

Witam, posiadam laptopa Acer aspire 5739 i win7. Postanowiłem pobawić się ze Slaxem.

Ściągnąłem go(tar) na Usb. Wypakowałem go na pulpit a potem zawartość przeniosłem na sformatowany wcześniej pen drive (512). Następnie z niego uruchomiłem bootinst.bat i wszystko ładnie się zrobiło. Potem w biosie przeniosłem na ‘‘wyższe poziomy’’ usb (było ich kilka więc wszystkie przeniosłem wyżej) potem odpaliłem kompa z włożonym penkiem ale niestety Slax się nie uruchomił a widniał napis: “Missing operation system…”

Co jest nie tak i czy jakoś uruchomię slaxa z poziomu usb?

Zaraz, dałeś w biosie USB-HDD na 1 miejscu? To nie zadziała, przynajmniej u mnie tak było, najlepiej zrób tak :

  1. Podczas uruchamiania kompa wciskasz kilka razy F12, aż do pojawienia się takiej niebieskiej listy

  2. Na tej liście wybierasz Hard Disks

  3. Otwiera ci się podmenu w którym na liście powinie być twój pendrive, zatwierdzasz enterem.

Podepnij najpierw pendrive i ewentulanie wejdź jeszcze raz do BIOSu i jeśli pendrive został rozpoznany dopiero teraz możesz zmienić kolejność na liście a najlepiej zrób tak jak pisał dragonn. W Acerach menu szybkiego wyboru bootowania jest zazwyczaj pod F12 , gdyby jednak u Ciebie w jakiś sposób było inaczej możesz sprawdzić na ekranie ładowania BIOSu.

Pozdrawiam!

Sorrki ale problem leży gdzie indziej… postanowiłem jeszcze raz sformatować pena i jeszcze raz skopiować. Po uruchomieniu bootinst.bat jednak nie było wszystko ok. Oto screen: http://zapodaj.net/28f2698c3e69.png.html

Potem spróbowałem odpalić ten plik jako administrator ale zauważyłem, że chciał mi zrobić na dysku C, a nie na F screen: http://zapodaj.net/61c7212fafb7.png.html

Hmm i co teraz? :slight_smile:

Nie wiem jak tam slax, ale normalnie to obrazy na pendrivera mają format .img, może poszukaj takigo slaxa, należy ten plik następnie nagrać na pendrivera za pomocą spiecjalnego programu (nie mam pojęcia jak się nazywa taki program pod win, ale w google na pewno znajdziesz).

ok… ruszyło unetbootinem :slight_smile:

Myślałem to zaproponować ale skoro Slax udostępnia skrypt…

Slax akurat dystrybuuje 2 wersje, jako ISO na CD i tar na USB i jest tam właśnie wspomniany skrypt do instalacji bootloadera na nośniku USB.

Dla Linuksa jest Image-Writer a dla Windows Win32-Image-Writer lub krócej Win32Diskimager, do pobrania stąd https://launchpad.net/win32-image-writer/ :slight_smile:

Pozdrawiam!