"Slimtype DVDRW SSM-8515S ATA Device" Problem

Compala mam od roku i nie miałem z nim większych problemów, od miesiąca mam na kompie 2 systemy Viste x64 Ultimate i Ubuntu 7.10 wszystko Up-to-Date dzisiaj z niewiadomych mi przyczyn vista przestała widzieć napęd DVD (Slimtype DVDRW SSM-8515S ATA Device) i nie potrafi doinstalować sterowników. Próbowałem wszystkiego z odinstalowaniem z Menadżera urządzeń samego dvd oraz całego kontrolera, przeinstalowanie sterowników płyty głównej też nie pomaga. Na Ubuntu napęd działa bez problemów.

Jakieś sugestie?

Z góry dziękuję za pomoc.

przywracanie systemu, wbudowane w windows.

Próbowałem i sie samo przywracanie wysadza z komunikatem o błędzie ze przywrócenie nie było możliwe (oczywiście bez wyjaśnień)

na wszystkich punktach ?? nawet jeszcze wcześniejszych ?? przeskanuj system antywirusem, saerch & destroy - jak nie pomoże to zajrzyj do menadżera dysków w Viście, może literka jest nie nadana, sprawdź jak wygląd sprawa z kontrolerem czy nie generuje konfliktów (oraz napędem - czy jest widoczny w owym menadżerze) na koniec przeinstaluj sterowniki od kontrolera sata.

Na 3 pkt próbowałem przywracanie, konfliktów nie ma, wirusów też na pewno nie ma, z literka też na pewno nie jest problem, sterowniki od całego kontrolera już były przeinstalowywane.

W menadżerze napęd jest widziany z ikonką (!) oraz komunikatem:

System Windows nie może załadować sterownika urządzenia dla tego sprzętu. Sterownik może być uszkodzony lub nieobecny. (Kod 39)

Kliknij przycisk Wyszukaj rozwiązania, aby wysłać dane o tym urządzeniu do firmy Microsoft i sprawdzić, czy jest dostępne rozwiązanie.

Sam system żadnego sterownika nie znajduje nawet przez neta, sugeruje włożenie płyty od danego urządzenia ale do napędów nie ma nigdy płytki ze sterami one pracują na jakiś standardowych sterach. Tak więc pewnie uszkodził mi się dany sterownik ale teraz jak on się nazywa? i gdzie mogę go znaleźć? Google przeszukałem. może chodzi o cdrom.sys, cdrom.inf??

http://support.microsoft.com/kb/310123/pl

pozostaje jeszcze formacik :P, chyba że uda ci się usunąć klucz za pomocą edytora rejestru (HK MACHINE -> system -> current control set -> enum -> IDE, może uda się usunąć w trybie awaryjnym, zmiana uprawnień na gałęzi nie udaje się :P.

Po długich trudach bardzo dziwnie udało się naprawić błąd:)

##Rozwiązanie##

Uruchomić programik SPTDinst-v155-x64.exe można go pobrać z tej lokacji: http://www.duplexsecure.com/downloads

Nacisnąć przycisk Uninstall oraz zrestartować komputer.

ps. Nie wiem czy to naprawiło ponieważ komputer po tej operacji się nie uruchomił i potem wybrałem “przywróć do ostatnio znanej konfiguracji” Nadmienie że z poziomu systemu przywracanie mi nie działało.

Dziekuję za uwagę:)