Slot na kość pamięci ram


(Lasselissen) #1

Witam. Ostatnio zmagałem się z problemem komputera w którym okazało się, że zasilacz stwarzał problem i spalił mi dysk twardy oraz najpewniej jedno gniazdko pamięci ram. Moja płyta głowna obsługuje do 8GB ram. Niestety przez to że zasilacz spalił dwa sloty na ram mogę jedynie włożyć kość w jeden slot i stąd moje pytanie. Jeżeli aktualnie siedzę na jednej kości (1GB), to mogę spokojnie ją wymienić na kość 4 gigową? Moja karta będzie tolerować jedną kość, która jest 4 gigowa? Chciałbym zrobić tak, że skoro mam jeden slot sprawny na pamięć ram to zamiast siedzieć na tej jednej gigowej to dokupić jedną kość 4 gigową, wpiąć i cieszyć się życiem? :slight_smile:

PS: Dlaczego, gdy włożę w czerwony slot (ten obok żółtej), to komputer się włącza, ale nic nie ma monitorze? Nie mogą być dwie kości obok siebie czy jak? Jbc to w linku zamieszczam zdjęcie z sytuacji.

http://i1172.photobucket.com/albums/r56 … 0005-1.jpg


(Rradek22) #2

Razem masz 4 sloty

czyli 2*4=8

w 1 slot możesz wsadzić max 2GB

jeżeli masz 2 sloty spalone to jeszcze 2 masz wolne??? Bo nie jasno piszesz


(stalesz) #3

Otwórz plik pdf ,poczytaj o obsługiwanych typach pamięci http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ep35-ds3l/


(Ja$) #4

Masz dwa banki. Bank to dwa sloty tego samego koloru (praca modułów dual channel). W instrukcji płyty głównej masz podane z jakimi modułami pamięci i w jakiej konfiguracji banki pamięci mogą pracować. Moduły w jednym banku muszą być identyczne (prawidłowo to wszystkie powinny być identyczne.

Przeczytaj i ten wątek:

jaki-ram-dobrac-t509485.html


(Lasselissen) #5

No chodziło mi o to czy mogę w jeden slot wpiąć kość 4GB ram. Nie wiem czy są spalone te sloty, bo trudno stwierdzić, ale gdy wkładam działającą kość ram, to po włączeniu i na żółtym i na czerwonym piszczy. Natomiast, gdy wpinam w ten pierwszy od lewej slot w którym jest aktualnie wpięta kość 1GB ram, to komputer się włącza, ale na monitor nie reaguje. Więc mam rozumieć że nie mogę wpiąć dwóch kości obok siebie (żółty i czerwony), bo to nic nie da?

PS: Dla jasności, czyli nie ma opcji bym mógł w działający slot wpiąć jednej jedynej kości 4GB ram?


(Ja$) #6

Kolego nie kombinuj, wepnij dwa 2 GB moduły pamięci w sloty DDRII1 i DDRII3 czyli żółte i sprawdź czy komputer się uruchamia. Maksymalnie do tej płyty możesz włożyć cztery 2GB moduły pamięci oczywiście DDR2. Nigdzie nie widzę w instrukcji płyty, że będzie ona działać z jednym modułem pamięci jeżeli tak to maksymalnie z 2GB modułem. W jeden slot do tej płyty nie można włożyć modułu 4GB.

Tu masz instrukcję (ściągnij) w języku polskim na 10 stronie jest podana konfiguracja banków pamięci i i rodzaj modułów, jednostronne i dwustronne. Listę kompatybilnych modułów pamięci też masz na górze do ściągnięcia (tu jest podane, że jako single mogą pracować).

http://www.gigabyte.com/products/produc … l=1#manual

strona płyty GA-EP35-DS3L

http://www.gigabyte.com/support-downloa … DS3L+&ck=2

…no jeśli wepinasz w ten pierwszy slot w którym aktualnie jest wpięta kość 1GB ram i komputer się włącza a monitor nie reaguje to chyba dobrze rozumiesz, że nie możesz wpiąć dwóch kości obok siebie (żółty i czerwony) - nic nie rozumiem, ale chyba tak.


(Lasselissen) #7

Mam łącznie cztery sloty. Jak wpinam do tych drugich dwóch slotów (żółty i czerwony), to po włączeniu komputera jest pisk albo monitor nie pokazuje obrazu. Najpewniej nie jest to wina kości ram, bo wpinam działająca i problem nadal występuje. Mówiłem, że zasilacz się popsuł i najpierw spalił mi dysk twardy a potem coś z pamięcią dupnął.

Dodane 16.11.2012 (Pt) 11:42

Sprawdziłem dziś dokładnie i ta kość 1GB DDR 2, którą kupiłem wczoraj chodzi bez problemu na jednym podwójnym gniazdku na sloty jak i na drugim gniazdku podwójnym na sloty, więc raczej to była moje dwie stare kości stanowiły problem. Teraz raczej pozostaje mi zainwestować w 2x2GB DDR2.