Smarfton dla starszej osoby

Witam!

Szukam jakiegoś dobrego telefonu dla starszej osoby za max 800 zł. Nie musi to być najnowszy telefon, byleby chodził płynnie, miał możliwość ustawienia w razie potrzeby większej rozdzielczości i na wejściu nie porażał liczbą funkcji. Moja babcia ma dosyć używania “cegłofonów” tworzonych z myślą o starszych i chce spróbować swoich sił wśród smartfonów. Myślałem nad Lumią 550, ogólnie z obserwacji wydaje mi się, że WP zda egzamin jako pierwszy system. Z Androidem boję się, że trafię na telefon, który z tej półki cenowej będzie działał niezbyt dobrze, a nie chcę żeby się zraziła na samym początku.

Polecacie jakieś telefony? Może ktoś z Waszej rodziny bądź samych forumowiczów używa i poleca?

Moim zdaniem Windows Phone jest najlepszą alternatywą. Głównie ze względu na duże, edytowalne kafle. Android może okazać się zbyt skomplikowany dla osoby starszej, niekoniecznie potrzebującej masy dodatkowych funkcji a oczekującej jedynie płynnego działania i niezawodności.

 

Też zobacz czy ma być to telefon nowy czy używany. WP na rynku zaczyna zanikać, ostatni model to Lumia 650. Myślę że w zupełności wystarczy Twojej babci model Lumia 550 LTE - dostępny za około 400 zł z darmową dostawą (sklep X-kom). Po zakupie warto ustawić babci telefon pod jej potrzeby, wytłumaczyć model działania, objaśnić że klawisz menu pomaga w każdej sytuacji i wsio :slight_smile:

Z ciekawości - co oznacza dla Ciebie “osoba starsza” (bo to mogę być przecież ja…). Jak rzeczywiście “starsza”, to jest jakiś wyraźny powód, aby przestawiać kogoś na smarfrony? Da jeszcze radę kupić telefon bez bajerów do dzwonienia, gdzie bateria trzyma min. tydzień.

Starsza czyli 80+ :slight_smile:

Widziałem, że się napaliła na smartfona. Nie narzekam, może uda się ją wkręcić w coś więcej i będzie mieć zajęcie.

 

Między innymi właśnie dlatego pomyślałem o WP. Jakiś czas temu widziałem też launchery na Androida które też upraszczają system, a przynajmniej samą obsługę głównego ekranu, a niepotrzebne aplikacje zawsze da się wyłączyć. Tyle że babci zależy na dużym ekranie, w sumie nawet większym niż przy Lumii 550 (ten jest ok, ale większym też by nie pogardziła). I tu może być problem, połączenie dużego ekranu, w miarę dobrych podzespołów utrzymujących płynne działanie i niska cena.

 

Wiadomka, nie rzucę jej na głęboką wodę :wink:

 

Lumia 650 - 5 cali, 100zł drożej.

ostatnio miałem okazję na chwilę wziąć do ręki chiński wynalazek marki bluboo - tani, duży wyświetlacz i chyba względnie mała rozdzielczość powodowała, że jego właściciel mówił, że może go obsłużyć bez okularów. (faktycznie ikony na belce były dość duże).

 

Moja sugestia, nie kupuj czegoś droższego, bo jak babcia nie ogarnie, to zostanie jej drogi przycisk do papieru.

Powiem tak, z mojego doświadczenia (tj. nie, że mam 80 lat, tyle że miałem styczność z takimi sytuacjami): standardowy tani telefon (nie smaftfon) z fizycznimi przyciskami + tablet 8-10 cali). Osoba starsza poza domem i tak nie będzie używać funkcji smartfona. Kup tablet (można dostać używane za bardzo przyzwoite pieniądze) z 3G (bez abonamentu, na kartę z pakietami danych), lub jak jest dostęp po prostu wiifi. Ot, taka rada, wiem co mówię :wink: Tablet zawsze można będzie sprzedać i kupić smartfon.

Niby tak, ale widzę, że nie przemawia do niej obsługa przyciskami. Chodzi tu o sposób użytkowania telefonu a nie multimedialność, ona jest na 2, jak nie 3 planie.

Powiem szczerze też bym Ci tutaj polecił Microsoft Lumia 650 - sam miałem przez długo czas WP i byłem zadowolony, płynnie chodzi nie było problemów z użytkowaniem, praktycznie 5 kliknięcami dojdziesz do każdej aplikacj. Telefon jest teraz w promocji w X-kom za 549 zł z darmową dostawa.

Ja dla odmiany polecę Ci coś opartego o Androida i mniej nudnego:

http://www.telix.pl/artykul.php?sid=75586&page=1

Duży ekran 5.7 cala (a więc można ustawić naprawdę dużą czcionkę, aby obsługiwać bez okularów. Dobry jasny wyświetlacz, co jest ważne, aby obsługiwać w pełnym słońcu.

Co najważniejsze smart gesty, które ruchem palca można wykonywać określone akcje (wcześniej zdefiniowane), obsługa ruchem dłoni bez konieczności dotykania ekranu - taki bajer na pewno spodoba się starszej osobie.

Z drugiej strony - obsługa LTE, całkiem ok aparat z podwójną diodą LED.

 

Ewentualnie coś ze “stajni” Xiaomi.

Smartfony z serii Redmi mają tak zwane Lite Mode, a więc interfejs kafelkowy Androida.

Jeżeli babci się znudzą kafelki to zawsze będzie można przełączyć na pełny interfejs MIUI Android, który hmmm przypomina bardziej system telefonów iPhone.

Oczywiście oryginalnie jest to w języku Polskim.

Taki Xiaomi Redmi Note 4 32GB możesz dostać w cenie do 800zł i co najważniejsze będzie to telefon z długoterminowymi aktualizacjami, z trybem Lite Mode i pełnoprawnym Android 6.0.1 (z MIUI 8).

Jest to pięknie wykonany telefon - swojej mamie kupiłem wersję 64GB i jest bardzo zadowolona.

Zakupiłem na Allegro z salonu GSM w Warszawie. Telefon ma 1 rok gwarancji realizowanej w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=SHGghG1NXCU

Jeżeli chodzi o wydajność to jest świetna na obecnej wersji oprogramowania - 0 przycięć, ale to w wersji z 3GB RAM. Po aktualizacji telefon trzyma 3 dni przy intensywnym wykorzystywaniu.

Hybrydowy Dual SIM gdzie zamiast jednej karty można dorzucić kartę pamięci.

Również stawiam na telefon z Windows. W tym konkretnym przypadku na Lumię 640 XL (5,7") lub Lumię 650 (5"). Są warianty z LTE lub dual SIM. Sam używam Lumii 640 DS (5") i jestem zadowolony.

Oba działają płynnie. Oba kosztują poniżej 500 zł. Bateria przy normalnym używaniu trzyma ponad dwa dni, przy oszczędnym nawet do 5.

@Domker Xiaomi znam, ale nie wiedziałem że Redmi ma taki tryb. Wygląda nawet lepiej niż WP, obsługa na pewno zdecydowanie prostsza. Pokażę jej filmik, zobaczymy co powie.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc! Wiedziałem, że tu znajdą się dobrzy ludzie udzielą dobrej rady :) Popytam się babci co bardziej będzie jej pasowało i gdy zadecyduje to napiszę co wybrała.

Windows jest fajny ale brakuje jednej podstawowej funkcji bardzo przydatnej dla starszych osób - dyktowania tekstu (smsy, wiadomości itp.). Wszystkie starszej daty osoby którym pokazałem jak tego używać na androidzie naraz o 100% zwiększyły zakres swojego użytkowania smartfonów.

Wcześniej wszystko załatwiali na połączenia głosowe a teraz to i smsy i NAWET whatsappa/messengera używają.

Wprawdzie moja mama to 60+ ale z powodzeniem daje sobie radę z Nokia Lumia 735. Głównie dzwoni, wybiera numery, odczytuje smsy (nie wysyła), zdarza jej się zdrobić zdjęcie, nagrać filmik. 0 internetu, apek itp.

 

zalety tego telefonu to:

  • tani! (zarówno używane jak i nowe egzemplarze)

  • bardzo ładny, wyraźny wyświetlacz nawet w słońcu (oled)

  • kompaktowy rozmiar (4,7’’),

  • przyzwoity aparat (optyka Zeissa),

  • prosty w obsłudze, ma ustawione na ekranie 8-10 kafelków na głównym ekranie z szybkim wyborem najczęstszych funkcji, kontaktów itp.

  • od którejś aktualizacji (chyba z wakacji tego roku) można powiększyć fonty w całym systemie na bardzo duże, do tej pory nie obejmowało to kafelków na głównym ekranie, ale teraz już można,

  • system stabilny (Win 10), raczej nic się nie dzieje, nie resetuje się, nie gubi ustawień itp. (nie piszę o apkach!)

  • można używać w rękawiczkach,

  • bateria przy jej użytkowaniu wytrzymuje nawet do tygodnia.

 

Ogólnie zadowolona z tego telefonu.

 

Dołączam się do głosu za Windowsem Phone. Android to najgorsze ścierwo jakie kiedykolwiek wymyślił człowiek do obsługi telefonu. 

 

No jak nie potrafi się z niego korzystać to tak się ma. 

mi się też wydaję że lumia będzie ok, microsoft chyba lepiej przemawia dla starszych osób :slight_smile: wiem jak u mojej mamy i tescia.

Obiecałem dawno temu, że napiszę co moja babcia wybrała i w końcu zapomniałem. Zresztą, zanim się zdecydowała to trwało to ponad rok! W każdym razie padło w końcu na Redmi 4a. Radzi sobie całkiem dobrze! Jedyny minus to to, że Xiaomi od MIUI w wersji 9 wycięło tryb lite. Na szczęście pomogła instalacja jeejen: https://www.jeejen.com/download/
Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc!