SMART Hard Disk Error

Witam mam dziwny problem :wink: pewnie macie dosyć tak zaczynających się postów. Sprzęt HP Pavilion tx2500. Działał ponad miesiąc po czym przy starcie Os (Ms Viasta HP) po ładowaniu albo zostawał ciemny ekran albo pokazywał się kursor i koniec. Przywrócenie nie wchodziło w grę bo nie działało (jak to w HP f11 ale i tak startował Os). Płyt wiadomo nie ma. Przy próbie instalacji z płyty Os (Vista) po bootowaniu było tylko tło i kursor. Użyłem Hirens boot fajny dodatek ma (Mini Win XP) zabootował się patrze w explorera są wszystkie partycje (C z Rec [HP Recovery], D też podpisana coś z rec, i E użytkownika) więc myślę wszystko świetnie, fajnie. Więc zostało znaleźć narzędzie, które przewali dane z C (Rec) na E. E nie odpowiada dopomina się formatowania (proszę bardzo więc). I naraz znikły partycje itd. Teraz przy włączeniu mam komunikat SMARTa.

SMART Hard Disk Error

The SMART hard disk check has detected an imminent failure. To ensure not data loss, please backup the content immdiatelty and run the Hard Disk Test in System Diagnostics.

Hard Disk 1 (301)

F2 System Diagnostics

ENTER - Continue Startup

For more info…

Diagnostyka oczywiście:

Start-up Test Failed

Hard Disk 1 QUICK (303)

A po ENETERZE

1720 - S.M.A.R.T. Hard Drive detects imminent failure (Failing Attr: 05). Please back up the contents of the hard drive and run HDD self test in F10 setup.

Press F1 Ignore…

Ładnie można później wszystko bootwać ale z dostępem do HDD można się pożegnać oraz instalacją Os (Vista przy instalacji jak nie wywali jakiegoś błędu przy wyborze partycji odnośnie że wybrana partycja nie nadaje się lub nie można wykonać rozruchu dysku to przy początku instalacji, kopiowanie 100% w drugim etapie czyli rozpakowywanie na 1% ma błąd odczytu nie może czegoś tam znaleźć).

Proszę o rade, receptę, każdą :wink:

“Failing Attr: 05” oznacza krytyczną ilość sektorów realokowanych. Czyli w praktyce: dysk do wymiany. Można spowodować że dysk przez pewien czas będzie “zdatny do użytku” (programami - np. Victoria), ale jak długo wytrzyma po tej operacji … nikt nie zgadnie. W przypadku stosunkowo nowego dysku pojawianie się realokowanych sektorów = zgon.

Dane można odzyskać wyłącznie po podłączeniu dysku pod PC (przez przejściówkę / interfejs).

Jeżeli chodzi o Victorię każde jej użycie kończy się komunikatem

HD not ready

Status: Drive not say DRSC, DRDY or not remove BUSY… cannot working.

zgon? bo przypomnę, że sprzęt ma mniej niż jeden miesiąc.