Smart zmieniające się raw read error rate

Witam . Otóż mam osobliwy problem. Mam już dysk twardy ładnych parę lat i coś mnie tknęło żeby zrobić diagnostykę dysku. W programie HDTune wszystkie parametry wypadły dobbrze. Z jednm mam problem mianowicie read error rate się zmienia, raz jest 0 , raz wartość sześciocyfrowa, raz 3 po czym znowu 0. Sprawdzałem w podobnych programach takich jak Everest, Cristaldiskinfo i Victoria i we wszystkich w danym momencie pokazuje tak samo. Z kompem nic się nie dzieje, działa szybko , wszystko się instaluje , menu dodaj usuń programy wgrywa się szybko , test 3dmarkiem06 wypadł dobrze.

Nie wiem więc o co chodzi, przewertowałem cał internet i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi oprócz tego że dyski seagate podają ten parametr bardzo wysoki co nie świadczy o problemie. Món znajomy informatyk sugerował o problemie z magistralą

Mój dysk to Hitachi HDT725032VLA360, AMD Athlon 64 X2 5600+ ,mobo ABIT KN9SLI, Seasonic 520W

Sprawdź przez MHDD, współpracuje bezpośrednio z kontrolerem IDE lub Serial ATA, z pominięciem sterowników systemowych, czy nawet Biosu. Ale jeśli nigdy nie miałeś problemów z dyskiem i skan powierzchni w MHDD nie wykarze błędów to nie ma się czym przejmować.

robiłem skan w MHDD parę razy i wykazało read error count tak jak w programach typu hdtune czyli zmiennie, natomiast na jakiejś zagranicznej stronie wyczytałem że format w takich przypadkach może usunąć owe błędy toteż zrobiłem format dysku systemowego i i od tej pory prawie cały czas jest wartość 0

No to proponuję wykonać update firmware Dysku jeśli taka możliwość istnieje. Być może wraz z nową wersją problem błędnych wskazań zostanie zredukowany. Danych odnośnie dysku trzeba szukać na pewno na stronach http://www.hgst.com/tech/techlib.nsf/pr … tar_T7K500 być może konieczny będzie kontakt z supportem.

Mam jeszcze takie pytanko. Czy częste restarty programowe systemu(wyłącz - uruchom ponownie) szkodzą dyskowi twardemu tak samo jak rzekomo w przyp. hard resetów kiedy to upadanie głowic na zatrzymujące się talerze robi mikroskopijne wgłębienia które z biegiem czasu stają się coraz większe.( czy to raczej domena starych dysków )

Według mnie nie szkodzą, technologia produkcji HDD jest już stara i dopracowana, nawet nagła utrata napięcia w sieci i reset kompa podczas pracy nie powinien im szkodzić. Dyski mają różne zabezpieczenia.

Przy miękkim resecie lub restarcie programowym nie jest odcinane napięcie do dysku twardego jak to ma miejsce przy resecie twardym i talerze kręcą się tak jak się kręciły bez spadania głowicy na nie. Wiem że trochę szukam dziury w całym ale miałem ostatnio kilka takich cykli gdzie rebootowałem komputer(uruchom ponownie) żeby sprawdzic jak szybko się otwieraja programy zaraz po włączeniu komputera. Odegrała tu trochę swoją role moja natura obsesyjno-kompulsyjna czyli nerwica natręctw i teraz mi siedzi w głowie czy w jakiś sposób nie wpłynąłem negatywnie na dysk twardy czy tez wmniejszym stopniu na inne podzespoły (oczywiście komputer działa tak jak działał bez zarzutów) ale wiesz u ludzi z takimi problemami czasami mało ważny szczegół może zatruć cały tydzień.

Dodane 09.10.2012 (Wt) 16:11

Przy okazji dziękuję za wyrozumiałość w odpowiedziach na upierdliwe posty

Przed wszystkim to raw read error rate w dyskach hitachi jest "w taki sposób monitorowane " tzn będą pojawiały się pewne wartości, i o ile nie są zbyt wysokie to nic się nie dzieje to norma. Po drugie co do resetów to w tym dysku głowice parkowane są poza talerzami . Poza tym te hitachi to trwała konstrukcja . Swego czasu sporo korzystałem z takiego a i resetów było co nie miara. Teraz po 19 tys godzin pracy leży gdzieś na półce nadal sprawny.

Dużo mi ulżył Twój post. Czy parkowane głowic poza talerzami to ogólna domeana dysków hitachi czy tylko tego modelu

Generalne stare konstrukcje HDD miały parking na talerzach , nowsze konstrukcje mają strefę parkowania poza talerzami.

git, jakoś bym się wam odwdzięczył za pomocne odpowiedzi, jest tu jakiś system punktowania w ramach długu wdzięczności

Nie ma punktowania odpowiedzi są “gratis” :slight_smile: tzn ludzie piszą bo lubią i mają coś do powiedzenia i nie walczą na punkty. Może Ty kiedyś komuś pomożesz i to będzie chyba najlepsza “zapłata”.