Smartctl dla dysku na USB

Czy jest jakiś sposób, żeby wykonać smartctools dla dysku podłączonego na usb na linuksie albo są jakieś inne narzędzia do badania dysków twardych dla urządzeń na usb ?

Nie mam teraz pod ręką dysku na USB, ale smartctl powinien odczytać dane po USB. Nawet w man-ie widzę jakieś opcje dla kontrolerów USB. Jaki dostajesz komunikat o błędzie?

No jest coś takiego.

Buffer I/O error on dev sdc6, logical block 31490048, lost sync page write

sty 12 11:23:09 tomi-VivoBook-15-ASUS-Laptop-X542UF kernel: JBD2: Error -5 detected when updating journal superblock for sdc6-8.
sty 12 11:23:09 tomi-VivoBook-15-ASUS-Laptop-X542UF kernel: Aborting journal on device sdc6-8.
sty 12 11:23:09 tomi-VivoBook-15-ASUS-Laptop-X542UF kernel: Buffer I/O error on dev sdc6, logical block 31490048, lost sync page write
sty 12 11:23:09 tomi-VivoBook-15-ASUS-Laptop-X542UF kernel: JBD2: Error -5 detected when updating journal superblock for sdc6-8.

Tylko, że dysk raczej dobrze działa Ale przez smartch nie mogę sprawdzić bo dostaje komunikat.
Read Device Identity failed: scsi error unsupported field in scsi command

Nie możesz sprawdzać SMARTa dla partycji. Jako parametr musisz podać urządzenie, w twoim przypadku /dev/sdc

No tak podałem

Ale program niby zawraca, że wpisałeś z 6.

Ale to są błędy dmesg czyli logów na podstawie których chcę zbadać dysk bo najpierw zobaczyłem logi, a potem próbuje się dostac do smatct.

On chyba zamieszał z tymi komunikatami, właśnie próbuję dojść :wink: Ten o buforze chyba pochodzi z systemowego dziennika, a smart to mu zwraca nieobsługiwaną komendę scsi? Tak?
Co to za dysk?

To jest dysk 2.5 cala HGST 1 TB podłączony przez kieszeń usb.

Spróbuj z różnymi kontrolerami usb (przełącznik -d i jedno z tych: usbcypress, usbjmicron, usbprolific, usbsunplus), ale obawiam się, że obudowa nie pozwoli na takie zabawy, a faktycznie pasowałoby sprawdzić SMART, bo wygląda jakby dysk umierał.

Dzięki już zamówiłem nowy dysk, ale mam jeszcze jedno pytanie bo system wyłącza co jakiś czas dysk na usb w celu oszczędzania energii jak to wyłączyć, żeby tak często nie wyłączał dysku bo to też obciąża dysk.

Spróbuj:
sudo sdparm --save --clear=STANDBY /dev/sdc

Ale to i tak już chyba wiadomo, że dysk jest uszkodzony, a ja tego programu sdparm nie mam.

To zainstaluj… Jest w każdym repo.

Istnieje mocne podejrzenie, że na dysku są uszkodzone sektory. Pewności nie ma :wink:

Coś takiego dostaje.

    /dev/sdc: Initio    INIC-3609         0216

change_mode_page: page offset failed: given response length too small, offset=16 given_len=16 bd_len=8

Rób już lepiej printscreeny, bo tak wklejasz te komunikaty, że nie wiadomo co to, skąd to i do czego…
Był już podobny temat na forum i chyba zapomniałem o jednym parametrze:

sdparm –clear STANDBY -6 /dev/sdc
open error: –clear [read only]: No such file or directory
open error: STANDBY [read only]: No such file or directory
    /dev/sdc: Initio    INIC-3609         0216
Caching (SBC) mode page:
  WCE         0  [cha: y, def:  1]
  RCD         0  [cha: n, def:  0]

Zmienna clear jest po 2 minusach --, popełniłeś ten sam błąd opisany w temacie z naszego forum, który ci podałem.

Teraz dostaje to.>

sdparm --clear STANDBY -60 /dev/sdc
sdparm: invalid option – ‘0’`

Dla każdej liczby tak jest.

A skąd ci się znowu wzięło 60?