Smartctl dla dysku na USB

Nie możesz sprawdzać SMARTa dla partycji. Jako parametr musisz podać urządzenie, w twoim przypadku /dev/sdc

No tak podałem

Ale program niby zawraca, że wpisałeś z 6.

Ale to są błędy dmesg czyli logów na podstawie których chcę zbadać dysk bo najpierw zobaczyłem logi, a potem próbuje się dostac do smatct.

On chyba zamieszał z tymi komunikatami, właśnie próbuję dojść :wink: Ten o buforze chyba pochodzi z systemowego dziennika, a smart to mu zwraca nieobsługiwaną komendę scsi? Tak?
Co to za dysk?

To jest dysk 2.5 cala HGST 1 TB podłączony przez kieszeń usb.

Spróbuj z różnymi kontrolerami usb (przełącznik -d i jedno z tych: usbcypress, usbjmicron, usbprolific, usbsunplus), ale obawiam się, że obudowa nie pozwoli na takie zabawy, a faktycznie pasowałoby sprawdzić SMART, bo wygląda jakby dysk umierał.

Dzięki już zamówiłem nowy dysk, ale mam jeszcze jedno pytanie bo system wyłącza co jakiś czas dysk na usb w celu oszczędzania energii jak to wyłączyć, żeby tak często nie wyłączał dysku bo to też obciąża dysk.

Spróbuj:
sudo sdparm --save --clear=STANDBY /dev/sdc

Ale to i tak już chyba wiadomo, że dysk jest uszkodzony, a ja tego programu sdparm nie mam.

To zainstaluj… Jest w każdym repo.

Istnieje mocne podejrzenie, że na dysku są uszkodzone sektory. Pewności nie ma :wink:

Coś takiego dostaje.

    /dev/sdc: Initio    INIC-3609         0216

change_mode_page: page offset failed: given response length too small, offset=16 given_len=16 bd_len=8

Rób już lepiej printscreeny, bo tak wklejasz te komunikaty, że nie wiadomo co to, skąd to i do czego…
Był już podobny temat na forum i chyba zapomniałem o jednym parametrze:

sdparm –clear STANDBY -6 /dev/sdc
open error: –clear [read only]: No such file or directory
open error: STANDBY [read only]: No such file or directory
    /dev/sdc: Initio    INIC-3609         0216
Caching (SBC) mode page:
  WCE         0  [cha: y, def:  1]
  RCD         0  [cha: n, def:  0]

Zmienna clear jest po 2 minusach --, popełniłeś ten sam błąd opisany w temacie z naszego forum, który ci podałem.

Teraz dostaje to.>

sdparm --clear STANDBY -60 /dev/sdc
sdparm: invalid option – ‘0’`

Dla każdej liczby tak jest.

A skąd ci się znowu wzięło 60?

To nie jest liczba minut ?
A nie dobra już wszystko dobrze działa.
Coś chyba ze mną coś jest.

USB3 nie lubi się z smartmontools. A konkretniej z UAS.

Trzeba załadować moduł z opcją (czasem trzeba tą konfigurację wrzucić w obraz rozruchowy).
options usb-storage quirks=4971:8017:u

gdzie zamiast 4971:8017 należy podać ID dysku, które można znaleźć poprzez lsusb.

Czy jest włączone można sprawdzić poprzez
cat /sys/module/usb_storage/parameters/quirks

Program GSmartControl każdego repo chyba.