Smartphone do pracy i dla syna

Witam potrzebuję wszechstronnego smartphone do pracy. Przede wszystkim musi posiadać bardzo dobry organizer i długi czas pracy na baterii. Cena nie ma wielkiego znaczenia w tym wypadku. Ma mi służyć przez kilka lat.

Poszukuję także drugiego smartphone dla syna. Telefonik musi być przede wszystkim tani i z klawiaturą QWERTY. System nie ma znaczenia. Musi być to smartphone.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :smiley:

  1. Bardzo dobry organizer ma Windows Mobile. Nie wiem jak z Symbianem, ale pewnie też jest dobrze. Niestety smartphony z WM krótko działają na baterii. Jeśli to ważne, to jednak kierowałbym się w kierunku Nokii, np. E71 - bardzo zachwalany model, określany jako perełka wśród Nokii, z QWERTY i niezłą baterią. Można też poszukać wśród Blackberry - urządzenia czysto biznesowe.

  2. Dla syna klawiatura typu Blackberry (pod ekranem), czy wysuwana?

Wersja BB:

Symbian - wymieniona wcześniej E71

Windows Mobile - Samsung i780

Android - tu może być ciężko, bo nie ma takich urzadzeń - jedyna rzecz w ten deseń to Motorola Flipout (dość nowy model, więc i dość drogi).

Wersja wysuwana

Symbian - tu się nie wypowiem, bo z tego typu Nokiami nigdy styczności nie miałem

Windows Mobile - tu wybór jest całkiem całkiem - HTC Touch Pro, HTC Touch Pro 2 (w porównaniu do 1 większy ekran o wyższej rozdzielczości, hardware w sumie ten sam - Qualcomm 528 MHz i 288 MB RAM), ze starszych Toshiba G900 (cegła i to dość specyficzny sprzęt, który ma swoje kaprysy, więc jeśli ktoś jest niedoświadczony lepiej niech się w to nie pakuje, poza tym słaba bateria). Oprócz tego stare PDA typu HTC Kaiser/TyTn II, HTC Universal/SPV M5000 - szukać wersji ze 128 MB RAM (tylko, gdy syn ma duże kieszenie i godzi się na mini tablet PC).

Android - wybór w sumie ograniczony do jednego modelu - HTC Dream u nas znanego jako Era G1 - wygodna klawiatura, możliwość wgrania Androida 2.1, mało pamięci RAM, przez co na nowszej wersji jest trochę wolniejszy (sytuację trochę ratuje utworzenie przestrzeni wymiany na SD, ale to nie to samo). Jest jeszcze Motorola Milestone, ale to już większy wydatek.

dla syna może być sony ericsson xperia x 10 mini pro działająca na androidzie ( o ile nie bedzie zbyt mały ekran dla niego)

No więc zakupiłem już E71 będzie jechać kurierem.

Tylko co do drugiego wyboru. Zastanawiam się właśnie nad G1 bo można go dostać w bardzo przystępnych cenach z gwarancją. Może ktoś coś napisać o tej “zmianie” androida na nowszy? To jakoś wiąże się z utratą gwarancji? Nigdy nie bawiłem się w takie sprawy. Jest jeszcze jeden problem z G1. Nie mogę go dorwać w żadnym sklepie internetowym. Ten model nie jest już w sprzedaży?

Zmiana na 2.1 to utrata gwarancji, bo ostatni oficjalny Android dla G1 to 1.6. Nie ma się co tym przejmować, bo i tak gwarancje dla sprzedawanych egzemplarzy już się pewnie kończą. W sklepie go nie kupisz, bo był dostępny tylko i wyłącznie w Erze. W internecie jest sporo tutoriali jak zmienić oprogramowanie, które łopatologicznie tłumaczą jak wszystko zrobić, a korzyści z aktualizacji trochę jest.

Zamiast G1 pomyśl o Motoroli Milestone - znacznie lepszy sprzęt niż G1 i ostatnio spadła trochę cenowo, a w Play dają ją nawet za 1zl w abonamencie.

E71 dojechał. Sprawdza się cudnie! Bardzo wam dziękuję.

Drugiego smartfona szukam nadal. Nikt nie zna nic taniego z Qwerty może być wysuwana może być na sztywno. Ważne, aby miała jakiś system. Wiecie wkopałem się bo obiecałem mu kupić coś z systemem i teraz poszukuję :P. Może być to nawet PDA. Oglądałem “Tytn 2”, ale tego również nie ma w sklepie. Opłaca się kupić używany smartphone?

TyTn II już nie dostaniesz nowego, bo to już dość stary sprzęt. TyTn II ma słaby procesor. Poza tym raczej nie warto pakować się już w WM. Lepiej zainwestować w Androida. Z QWERTY do wyboru są tylko G1 i Milestone i raczej wybrałbym to drugie. Motka tanieje, bo na rynek wchodzi następca.

Czy robot taki wspaniały niż leciwy WM to bym się spierał - z tego co pamietam Pablo zawsze sie lansowałeś wszelkimi odmianami WM 6.5.x gdzie ja twierdziłem, że to totalny badziew. Temat o słabości procków w pda jest takim samym wodolejstwem jak dywagacje nad wyższością linuxa nad windowsem.

Rex więc ponowie swoją wypowiedz: o G1 zapomnij nie warto, prędzej zacznij się zastanawiać nad Milestone(Droid) lub Nokią N900.

Tylko krowa nie zmienia poglądów. :slight_smile: A moje zmieniły się już gdy miałem G1 - Android bardzo mi przypasował i dlatego dziś mam DHD. Poza tym troszkę się zmieniło. WM to system, który odstaje trochę funkcjonalnością i wyglądem od konkurencji (choć możliwości i tak są duże). Zauważ, że ostatnio już nic ciekawego z QWERTY i na WM nie wyszło i się nie zanosi (a takiego czegoś szuka autor tematu). Ostatni mocny i szybki WM to HD2, na którym też ludzie porzucają WM na rzecz Androida.

Miałem HD2 i pozbyłem się go. Może to lata pracy na Symbianie ale WM mi nie pasuje. Sprawdzałem teraz Androida z LG 2.1 to niestety / dla WM / niebo a ziemia. Niesamowita ilość aplikacji / darmowych/ łatwość obsługi i szybkość.

Android z procesorem nawet słabszym od WM chodzi o wiele szybciej.

Nadal nie mogę się zdecydować. Jak fajny był TyTn 2 to teraz wychodzi mam mieszane uczucia. Może pomożecie wybrać ostatecznie?

Ma mieć :

  • System

  • Qwerty [slider czy jak to się zwie :stuck_out_tongue: wysuwana]

  • Wi-Fi

  • Dobre wykonanie.

Nie musi dobrze grać bo ma Ipoda oraz nie potrzebuje aparatu. [Też mam w domu nawet taki w wersji “mini” który może sobie nosić w kieszeni].

Powinien być dobry do surfowania w sieci, e-mail i byś solidnie wykonany. Chciałem wybrać pomiędzy :

-Samsung Wave 533 [bada OS 312 MHz] + Tani +Możliwość zakupienia nowego

  • TyTn 2 [Windows Mobile 400MHz] +Solidny i nawet fajny design

  • G1 [Andoid 528 MHz] + dobry procesor i ram -cała ta zmiana na 2.1 mnie odstrasza na 1.6 też będzie się dało korzystać?

  • Touch Pro [WM coś chyba 500MHz]

Cena 500-600 gdyż ostatnio mam dużo wydatków, a jak mówiłem dałem mu słowo że dostanie coś z systemem. Ciekawy jest wave gdyż w tej cenie znajde go z 24miesięczną gwarancją.

Tylko, że Bada to wciąż dość młody system i nie ma na niego takiego wyboru aplikacji jak na WM, lub Androida.

W tym Android jest dobry

Oczywiście, że da się korzystać, ale nie ruszą ci niektóre aplikacje (niezgodność systemu - 2.1 wniósł nowości, których nie ma w 1.6). Poza tym zmiana wcale nie jest taka trudna. Zwłaszcza, że obecnie są aplikacje typu one-click, które odwalają najtrudniejsze rzeczy za ciebie - np. tutaj masz instrukcję jak wszystko zrobić: http://forum.android.com.pl/f88/g1-one- … oku-23512/

Za te pieniądze bym szukał Milestone, a nie Kaisera - z prostego powodu wyświetlacz QVGA nie nadaje się za bardzo do surfowania po necie.