Smartwatch jako monitoring zdrowia

Nie interesują mnie inne funkcje tylko pomiar tętna, ciśnienia krwi, cukru, ekg itp. Czy takie zegarki za 300/400 zł są coś warte? Czy to zmierzy faktycznie ciśnienie lub cukier czy tylko bzdury pokaże?

Dokładnie tak. Te tańsze pokażą jedynie tętno. Ciśnienie krwi i poziom cukru dopiero od niedawna zagościła w „inteligentnych zegarkach” i to dych droższych.

No nie wiem bo np. ten tani a niby ma więcej funkcji Smartwatch Stężenie Cukru We Krwi Inteligentny Zegarek Glukoza, Monitor Kondycji Z Stężenie Cukru We Krwi Temperatura Tętno Ciśnienie Krwi Tlen We Krwi Monitor Snu,zegarek Sportowy Monitor,A : Amazon.pl: Elektronika

Te tanie na papierze mają bardzo dużo funkcji i to czasem takich jakich nie mają kilkukrotnie droższe opaski/smartwatche.
Sam rozglądałem się za sprzętem który będzie faktycznie to mierzyć i poniżej 1000PLN nie znalazłem. A w tych tanich zegarkach to fikcja. Pewnie wyniki pokazują się z kosmosu a nie faktycznie mierzone.
Jeśli to ma być dla bajeru to kupuj. Ale jeśli faktycznie chcesz mieć pomiar zbliżony do prawdy to niestety nic w tej cenie tego nie zapewni.

Ciekawe jak odbywa się w tym zegarku mierzenie poziomu cukru :slightly_smiling_face:

A propos ceny to najczęściej w życiu dostajesz to, za co płacisz niestety :man_shrugging:

Nie ma znaczenia czy drogi czy tani. Wiarygodność takich pomiarów jest z przymrużeniem oka.
O ile puls można mierzyć bo to najłatwiejszy pomiar o tyle reszta pomiarów musi spełnić określone warunki aby można je traktować na poważnie.

Wszyscy producenci w którymś momencie instrukcji informują, że na podstawie wykonanych pomiarów nie wolno zmieniać dawkowania leków bez konsultacji z lekarzem.

Więc o k … d… takie zabawki.

W przyszłości pewnie tak. Póki co, to te wszystkie urządzenia nie są doskonałe. W 2019 i 2020 bardzo mocno reklamowano smartwatch o nazwie Glutrac który został wtedy zaprezentowany, podobno po serii badań. No i… w 2021 jeszcze nie był dostępny na polskim rynku:

Ciśnienie w takim sprzęcie jest „zgadywane” na bazie innych pomiarów jak tętno i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wszystko w jednym za 200zł to domena sprzętu ‘noname’. Bardziej znane firmy tak nie oszukują.

Np na logikę żeby pomierzyć ciśnienie, trzeba zrobić ucisk i jedyny sprzęt jaki kojarzę (pewne są już inne) który pompuje opaskę, żeby zrobić ucisk to Huawei Watch D. Zobacz, łatwo poznać sprzęt który faktycznie mierzy ciśniene, bo wygląda trochę jak sprzęt medyczny


Huawei Watch D – przetestowaliśmy zegarek z pomiarem ciśnienia i EKG - TELEPOLIS.PL

Nie wiem czy mogę polecić, bo Huaweia nie ma w sklepie Google Play, więc będą problemy z instalacją.

Zostaje AppGallery, chyba że zamykają się na Chiny i własne smartfony a reszta be.

Co do pomiaru ciśnienia.
Wystarczy zerknąć na instrukcję ciśnieniomierza (realnego).
Na start zobaczymy różnice w wymogach aby pomiar był wiarygodny. Odpowiedni ucisk, powstrzymanie się od ruchów, pomiar konkretnej ręki, ręka na odpowiedniej wysokości …
Baaa, nawet rozmowa w czasie pomiaru może fałszować.

Nawet w przypadku typowych produktów medycznych, lekarze zalecają pomiar na ramieniu bo jest wiarygodniejszy od pomiaru na nadgarstku.