Socket 478 w laptopie - czy będzie pasować procek od kompa?

Witam. Ostatnio rozkręciłem sobie starego laptopa w celu wyczyszczenia. Zauważyłem,

że zainstalowany tam procek Celeron 2,5Ghz jest na Socket 478. Socket ten jest identyczny

jak ten w komputerach stacjonarnych. Mam okazję kupić od kolegi Pentiuma 4 3,0Ghz 1MB cache

za 10zł. Chciałbym wsadzić go do laptopa. Tylko pytanie. Czy będzie działał?

Wiem, że Sockety w laptopach zazwyczaj są całkiem inne, ale ten wygląda identycznie, procek też,

dlatego pytam.

Jesteś pewny, że to nie jest Socket 479? Albo inaczej: podaj dokładną nazwę modelu tego Celerona.

Sprawdź w CPU-Z jaki Socket pokazuje.

To jest Socket 478 a dokładniej 478B (tak jest napisane na Sockecie na płycie główne),

ale z tego co wyczytałem to to samo, tylko mniej procesorów obsługuje.

Ale to na pewno 478.

Pomijając fakt zgodności podstawki trzeba brać jeszcze pod uwagę pobór prądu przez procesory mobilne i te z komputerów stacjonarnych., która w przypadku tych drugich jest 2 - 4 razy większa.

Laptop (jego płyta główna) nie ma możliwości dostarczenia takiej mocy do procesora.

Sprawdź czy na stronie producenta laptopa piszę jakie CPU obsługuje tan laptop.

Jaki to laptop? Teraz najprawdopodobniej zainstalowany jest Celeron Northwood. Nie sądzę, że płyta “uciągnie” P4 na jądrze Prescott.

Laptop to HP Pavilion ze5200. Poczytałem o tym celeronie i faktycznie jest wersja mobilna tego procka co pobiera mniej prądu.

W takim wypadku jedyne co mógłbym zrobić to kupić inny procesor mobilny pod socket 478. Na allegro trochę tego jest.

Mialem podobny laptop (HP nx9010, podobna konstrukcja). Zmienilem Mobile P4 na desktopowego Celerona i dzialal bezproblemowo do samego konca. Przepraszam za brak polskich znakow, ale jestem poza Polska i nie moge ustawic klawiatury na polski.