Socket 478 w laptopie - czy będzie pasować procek od kompa?

(Egonek001) #1

Witam. Ostatnio rozkręciłem sobie starego laptopa w celu wyczyszczenia. Zauważyłem,

że zainstalowany tam procek Celeron 2,5Ghz jest na Socket 478. Socket ten jest identyczny

jak ten w komputerach stacjonarnych. Mam okazję kupić od kolegi Pentiuma 4 3,0Ghz 1MB cache

za 10zł. Chciałbym wsadzić go do laptopa. Tylko pytanie. Czy będzie działał?

Wiem, że Sockety w laptopach zazwyczaj są całkiem inne, ale ten wygląda identycznie, procek też,

dlatego pytam.

(Michalo2882) #2

Jesteś pewny, że to nie jest Socket 479? Albo inaczej: podaj dokładną nazwę modelu tego Celerona.

(Jaro070) #3

Sprawdź w CPU-Z jaki Socket pokazuje.

(Egonek001) #4

To jest Socket 478 a dokładniej 478B (tak jest napisane na Sockecie na płycie główne),

ale z tego co wyczytałem to to samo, tylko mniej procesorów obsługuje.

Ale to na pewno 478.

(Cedar) #5

Pomijając fakt zgodności podstawki trzeba brać jeszcze pod uwagę pobór prądu przez procesory mobilne i te z komputerów stacjonarnych., która w przypadku tych drugich jest 2 - 4 razy większa.

Laptop (jego płyta główna) nie ma możliwości dostarczenia takiej mocy do procesora.

(Jaro070) #6

Sprawdź czy na stronie producenta laptopa piszę jakie CPU obsługuje tan laptop.

(Piter9713) #7

Jaki to laptop? Teraz najprawdopodobniej zainstalowany jest Celeron Northwood. Nie sądzę, że płyta "uciągnie" P4 na jądrze Prescott.

(Egonek001) #8

Laptop to HP Pavilion ze5200. Poczytałem o tym celeronie i faktycznie jest wersja mobilna tego procka co pobiera mniej prądu.

W takim wypadku jedyne co mógłbym zrobić to kupić inny procesor mobilny pod socket 478. Na allegro trochę tego jest.

(Piter9713) #9

Mialem podobny laptop (HP nx9010, podobna konstrukcja). Zmienilem Mobile P4 na desktopowego Celerona i dzialal bezproblemowo do samego konca. Przepraszam za brak polskich znakow, ale jestem poza Polska i nie moge ustawic klawiatury na polski.